romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanec Foldyna vulgárně útočí na Romea.cz a pokračuje v protiromské rétorice. Romové prý zneužívají sociální systém

22.10.2017 11:11
Jaroslav Foldyna (FOTO: Aktron / Wikimedia Commons)
Jaroslav Foldyna (FOTO: Aktron / Wikimedia Commons)

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna těsně po vyhlášení výsledků voleb rasisticky zaútočil na Romy v České republice. Vulgárně se také vyjádřil o zpravodajském serveru Romea.cz. Foldyna tak pokračoval ve své předvolební  protiromské rétorice. Podle některých je právě odklon od obhajoby lidských práv a působení fašizujících politiků v ČSSD jednou z příčin neúspěchu sociálních demokratů ve volbách.

Foldyna: Měli jsme oslovit voliče SPD Tomia Okamury

Jaroslav Foldyna také uvedl, že by na mimořádném sjezdu mělo rezignovat celé vedení ČSSD kromě Milana Chovance. Podle Foldyny měla ČSSD oslovit voliče SPD Tomia Okamury. "Nemyslím si, že je třeba je všechny takto pejorativně pojmenovávat, včetně voličů Tomia Okamury a SPD. Jsou to lidé, kteří hledali odpovědi na své otázky a u nás je nenašli,“ uvedl podle iDNES.cz Foldyna, který neodpověděl na dotaz, zda si dokáže představit spolupráci s SPD. Uvedl, že si dovede představit diskuzi s voliči SPD. "Jeho volič není pro mě nikým negativním. Musím se postarat, aby porozuměl on mně, a ne ho nazývat nacionalistou a xenofobem, jestli je někdo vlastenec, tak je to něco jiného,“ dodal pro iDNES.cz.

Foldyna: "Romové zneužívají sociální systém"

Na serveru Parlamentní listy Foldyna pokračoval v předvolební protiromské rétorice a otevřeně zaútočil na Romy, když je všechny označil za zneúživače sociálních dávek. "Je potřeba to říci naplno. Romové zneužívají sociální systém," uvedl pro server, který velmi často dává prostor protiromským vyjádřením.

Těsně před volbami Foldyna uvedl, že Romové zneužívají systém pěstounské péče. "Romové si přenechávají děti do péče v rámci rodiny. Na druhé straně pak máte naopak pěstouny, kteří se starají o postižené děti – ti skutečně samozřejmě potřebují pomoc. Nikdo ale nekontroluje, že někdo vydělává na tom, že si Romové přenechají dceru a ‚zůstane to v rodině‘," uvedl Foldyna s tím, že je to legální, ale podle něj je to zneužívání. Romové, které nazývá jako nepřizpůsobivé, podle Foldyny dokáží využít ve svůj prospěch zákony.

Foldyna: "Sere" mě Romea.cz

Jan Černý: "Dokud socialisti budou mít za lídry protofašisty (ač zčásti velkosrbské), sociálně orientovaný volič si socialisty nevybere"

Poslanec ČSSD Foldyna pak vulgárně zaútočil na zpravodajský server Romea.cz a neziskové organizace pracující s romskou menšinou. "Sere mě Romea.cz,“ uvedl v rozhovoru pro Parlamentní listy a pokračoval: "Tento server dává prostor Romům, aby se vyjadřovali vulgárně o majoritě, a tím jen povzbuzují napětí proti Romům. Některé neziskovky hrubým způsobem zneužívají problémy společnosti. Romea zneužívá problematiky Romů, žije z eskalace napětí mezi Romy a majoritou.“

Výroky Foldyny vyvolaly nejen mezi Romy aodpor. "Tak přeci jsem se dočkal obvinění proti Romům, že za výsledky voleb mohou právě oni. Už jsem si myslel, že mě tento rok politici zklamou. Každý rok pravidelně se však ozve nějaký 'hnědokošilák'," reagoval na sociální síti například Pavel Botoš, který uvedl několik důvodů proč ČSSD ve volbách neuspěla. "Není to tím, že Sobotka měl už delší dobu dělat veřejně prospěšné práce a ČSSD zaspala na vavřínech? Není to tím, že politika ČSSD již delší dobu odbočovala od potřeb občanů, a jaksi zapomínala (přehlížela) veřejné mínění? Za vaším pádem stojí právě takové loutky jako je Foldyna nebo Chovanec," dodal Botoš.

Ironicky na slova Foldyny reagoval i šéf programů sociální integrace v organizaci Člověk v tísni Jan Černý. "Tohle je rétorika, kterou Jarda zasel a Pitomio sklidil, takže dokud socialisti budou mít za lídry protofašisty (ač zčásti velkosrbské), sociálně orientovaný volič si socialisty nevybere, protože proč volit fašistu. A kdo chce voli fašistu, nebude volit fašistíčka. Bohužel, Jarinovi to vyvěrá ze srdce, není to chladný kalkul jak od Pitomia. O to strašnější," uvedl na Facebooku Jan Černý.

Organizace ROMEA, která provozuje zpravodajský server Romea.cz, bude na lživá vyjádření poslance za ČSSD Jaroslava Foldyny reagovat na začátku týdne, po slíbeném zveřejnění celého rozhovoru.

Poslanec Jaroslav Foldyna kandidoval jako lídr kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji. Sociální demokraté tam naprosto propadli a získali pouze 6,61 procent hlasů, což bylo ještě méně než celkový výsledek ČSSD v celé ČR, který činil 7,27 procent. Sám Foldyna získal 2 391 preferenčních hlasů a jako jediný získal v Ústeckém kraji poslanecké křeslo.

Přečteno: 5833x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ČSSD, Rasismus, Extremismus, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo