romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslední rozloučení s Janem Rácem proběhne v pátek 4. června v Karviné

3.6.2021 12:13
Jan Rác (FOTO: Petr Axman, archiv Romano voďi)
Jan Rác (FOTO: Petr Axman, archiv Romano voďi)

Poslední rozloučení s romským aktivistou, badatelem a sběratelem Janem Rácem proběhne tento pátek 4. 6. v 15 hodin na centrálním hřbitově v Karviné (adresa: Borovského 872/58b). Jan Rác zemřel náhle minulý týden 28. května.

Narodil se v Kraslicích v roce 1957. Vyučil se betonářem stavebních dílů, ale do povědomí veřejnosti se dostal jako badatel, sběratel a romský aktivista. Celý svůj život se zabýval studiem historie a kultury Romů. Svou zálibu spojoval i se sběratelskou vášní. Od svých dvaceti let sbíral romskou literaturu a knihy s romskou tematikou. Mezi jeho sběratelské artefakty patřily i hudební nástroje, rukodělné výrobky romských řemeslníků, umělecká díla nebo hudební nahrávky. Spolupracoval také s Muzeem romské kultury v Brně, kterému věnoval podstatnou část své celoživotní sbírky. 

V roce 2002 uspořádal během Světového romského festivalu Khamoro výstavu Mirikle ze své sbírky romských ozdobných korálků. O dvanáct let později zorganizoval Rác ve Zlíně, kde prožil prakticky celý svůj život, unikátní výstavu Staré cikánské pohlednice z 19. a 20. století. Mezi nimi se z jeho soukromé sbírky vyjímaly pohlednice nejen ze Slovenska, ale i z Užhorodu, Maďarska, Polska nebo bývalé Jugoslávie. Podílel se i na výstavě Pocta Evě Davidové, která se uskutečnila během dvacátého ročníku festivalu Khamoro. Právě s etnoložkou a fotografkou, která stejně jako Jan Rác zasvětila život romské kultuře a tradici, ho pojilo letité přátelství.

Rác se angažoval se také humanitárně. Například organizoval pomoc pro osady, které v roce 1998 na Slovensku postihly rozsáhlé záplavy. O rok později se jeho humanitární a charitativní činnost přesunula i do osad Zabijanec a Pätorácke v obci Rudňany nebo pro romskou školu v Užhorodě.

Přečteno: 691x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, Osobnosti, romská kultura, PohřebHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo