romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslední rozloučení s Jiřinou Šiklovou bude 3. června v Praze

26.5.2021 10:59
Jiřina Šiklová (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Jiřina Šiklová (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Poslední rozloučení s Jiřinou Šiklovou bude 3. června v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. ČTK to dnes řekl její syn Jan Šikl. Rozloučení začne v 10:00. Socioložka, propagátorka genderových studií a signatářka Charty 77 zemřela v sobotu 22 května. Bylo jí 85 let.

"Je to ve čtvrtek 3. června u Nejsvětějšího Salvátora," uvedl Šikl. Rozloučení bude pro rodinu a přátele, promluví na něm kněz Tomáš Halík.

Jiřina Šiklová v roce 1965 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spoluzakládala Katedru sociologie a když se na školu mohla po revoluci v roce 1989 vrátit, iniciovala založení Katedry sociální práce. Za normalizace pomáhala dostávat zakázanou československou literaturu z republiky do zahraničí a exilovou literaturu do Československa. Kvůli tomu strávila v roce 1981 rok ve vazbě.

Po revoluci v plánech přednášek na společenskovědních fakultách v celé ČR prosadila téma problematiky genderu, tedy vztahu mezi oběma pohlavími. U Šiklové v bytě také vznikla první knihovna Gender Studies, ze které se časem vyvinula největší knihovna tohoto tématu ve střední a východní Evropě.

"Jsem pes obranář, který se angažuje, když má pocit, že se dá něco změnit," charakterizovala se v červnu 2015 v rozhovoru s ČTK. O svém působení v 70. a 80. letech řekla, že nebyla v disentu, jen se prý snažila zachovat československou kulturu.

Ačkoli měla k vývoji po revoluci řadu výhrad, byla se stavem společnosti spokojená. "Je tu svoboda, lidé se mohou angažovat. To je v pořádku, to mi stačí," řekla bytostná realistka před více než pěti lety. Ve světě podle ní nikde není ideální systém a ani takový neexistuje.

Šiklová je autorkou několika knih, publikovala v desítkách odborných časopisů. V roce 1995 získala cenu Žena Evropy, která je v Bruselu udílena ženám, jež přispěly k integraci Evropy. O čtyři roky později obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

Přečteno: 808x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, Pohřeb, OsobnostiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo