romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslední šance, nebo nový začátek? V boxerském ringu u Jana Baloga to mohou být dvě strany jedné mince

Praha, 14.5.2015 15:31
Svěřenci Jana Baloga při tréninku v klubu Palaestra (foto: Jitka Votavová)
Svěřenci Jana Baloga při tréninku v klubu Palaestra (foto: Jitka Votavová)

Zkombinovat tvrdý sport, jako je box, s aktivizační sociální službou pro mládež a jejich rodiče není v českém prostoru, na rozdíl třeba od Spojených států, zrovna tradiční záležitost. Nezvyklé spojení nekompromisního boxerského nasazení, komunitního vzdělávacího centra a sociální sféry ale může občas nastartovat to, co by se odděleně nepodařilo. Příkladem je pražská boxérna Palaestra, která je zahrnutá do systému včasné intervence a o její nabídce ví základní školy, kurátoři i sociální pracovníci zaměření na mládež.

Kluci a holky do boxerského klubu Palaestra (v překladu bojiště či cvičiště) přicházejí z různých důvodů už šestnáctým rokem. Někteří si jen chtějí zlepšit fyzičku, jiní aby na sobě pracovali a ukázali ostatním - a možná ještě víc sami sobě - že nejsou jenom ti ze škatulky „problémoví“. O začátcích i současnosti jsme si povídali přímo v klubu Palaestra s jejím zakladatelem, boxerem a trenérem v jedné osobě - Janem Balogem.

Chtěl jsem to zkusit

Balog založil boxérnu původně jako pomocnou ruku právě pro děti a mladé lidi, kteří se v životě potýkají s různými problémy. Dnes ale přichází čím dál víc i těch, kteří prostě chtějí trávit čas smysluplně. A tohle místo se pro ně stalo druhým domovem.

„Chodí k nám děti české, ukrajinské, pákistánské, romské. Držíme se toho, abychom byli skutečně nízkoprahoví a otevření co nejširší skupině lidí. Takhle jsem to vždycky chtěl,“ říká Jan Balog, který je sám juniorským mistrem republiky v boxu z roku 1985.

Ve svých aktivitách spojených s Palaestrou vychází Jan Balog podle svých slov z toho, co sám zažil a co od společnosti a lidí kolem sebe dostal. V zásadě prý nedělá nic jiného, než že předává svoje zkušenosti a dovednosti. „Chci vrátit společnosti to, co do mě investovala. Zní to jako klišé, ale s tímhle jsem začínal,“ říká Balog.

Jan Balog sbíral boxerské zkušenosti od dvanácti let, kdy nastoupil do klubu Lokomotiva Košice. Když se přestěhoval do Čech, pokračoval v boxu pod vedením významného boxera a trenéra Rudy Obida. V 15 letech se stal juniorským mistrem republiky a už tehdy pomáhal s trénováním ostatních dětí. Když se pak potkal s další výraznou postavou českého boxerského světa Stanislavem Tišerem, který pracoval s dětmi na Žižkově, chtěl to zkusit také.

V následujících letech pak Balog sám na sobě poznal, že box a potažmo obecně sport může člověka přivést k hodnotám, které mění pohled na svět. A světa na jednotlivce.

„Tehdy se mi to zdálo hrozně snadné. Pracovat s dětmi a vytáhnout je někam dál … Takže jsem se po různých poradách s lidmi kolem rozhodl otevřít podobnou tělocvičnu na Vinohradech. Rychle jsem pochopil, že tak jednoduché to není a stojí to hodně práce, ale podařilo se,“ přibližuje svoje začátky s úsměvem Jan Balog.

Pravidla stejná pro všechny

Vizitkou klubu jsou nejen úspěšná umístění boxerů v tabulkách, ale také práce s rodinami dětí, které do boxérny docházejí.

„Dítě k nám může přijít samo, jindy k nám dorazí ale i se svým rodičem. A nakonec se ukáže, že ten, kdo potřebuje pomoc, je spíš ten rodič než jeho dítě,“ popisuje svoje zkušenosti se sociální stránkou aktivit v boxérně Balog.

„Zavítá k nám třeba dítě kvůli sportu, pak se svěří s tím, že ho ve škole šikanují, a zároveň s sebou přivede rodiče, který může také potřebovat v nějaké oblasti podporu nebo pomoc, třeba přišel o práci. Takže se to skloubí do jednoho. Jsme místem, kde se lidé potkávají, probírají i třeba osobní věci a radí si navzájem,“ říká Balog a dodává, že pokud je aspoň malá šance, vždy se snaží o zapojení rodičů trénovaných dětí.

Jan Balog také upozorňuje na změny, které jsou podle něj v průběhu času čím dál víc patrné. „Chodí k nám stále častěji i neromové, kteří se z různých důvodů propadají na dno a nemají na to, aby dětem platili volnočasové aktivity,“ říká.

Prostřednictvím komplexního přístupu se tak snaží Balog a jeho kolegové v Palaestře působit na své svěřence nejen v oblasti trénování těla, ale hodně pozornosti věnují i sociálnímu poradenství, vzdělávání a případně doučování dětí. S tím souvisí i prosazovaná pravidla boxérny, která platí pro každého stejně.

„U nás třeba naprosto jasně nemají co dělat drogy a alkohol. Ale jestli je dítě třeba hyperaktivní nebo lidově řečeno zlobí, to určitě problém není. Dokážeme jejich nevybitou energii nasměrovat správným směrem. A pak jejich rodiče najednou vidí, jak jim z dítěte roste třeba mistr republiky, a když ne, vidí třeba aspoň pozitivní posun ve škole a v chování svého potomka,“ přibližuje základní principy boxérny Balog.

Nejde jen o fyzičku, základ je v hlavě

V Palaestře, jak vysvětluje Balog, nejde primárně o produkování špičkových boxerů – tedy pokud příchozí sami těmi špičkovými boxery nechtějí být …

„Záleží na motivaci, proč za námi ten který člověk přišel, jestli pomoc potřebuje spíš to dítě nebo jeho rodič a jaké mají v trénování ambice. Za léta praxe už víme, na co se v té které situaci zaměřit,“ dodává Jan Balog.

Nad otázkou, proč zrovna box je podle něj tou správnou cestou, dlouho nepřemýšlí. V každém sportu, kde rozhoduje lidský faktor a přidělují se body, se může podle Baloga člověk setkat s rasismem, ale v boxu je to ojedinělé. „Oproti třeba fotbalu v boxu neexistuje zesměšňování soupeřů. Box je hlavně o dovednostech, taktice, nastavené strategii a disciplíně. Bez disciplíny není možné dosáhnout výsledku.“

A tomu, že to skutečně funguje, svědčí množství dětí, které Palaestrou prošly a stále trénují. Zpočátku bojovaly spíš samy se sebou, byly „problémové“ a zároveň je okolí podceňovalo, nakonec se z nich ale díky podpoře, povzbuzování a sportu stávají silné osobnosti. „Viděl jsem u nás vyrůst takových dětí desítky. A to je prostě skvělé,“ uzavírá Balog.

Více o klubu PALAESTRA na www.palaestra.ecn.cz

Přečteno: 1216x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sport, sociální služby, MládežHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo