V poslední zprávě o extremismu se píše i o prezidentu Miloši Zemanovi. Spojil se s populisty

V posledním čtvrtletí roku 2015 bylo zaznamenáno celkem 112 akcí pořádaných politicky motivovanými extremistickými subjekty, anebo s účastí sympatizantů různých extremistických hnutí. V rámci krajní pravice bylo zaznamenáno celkem 44 akcí, což představuje mírný nárůst oproti předchozím obdobím. Krajní levice a zejména anarchistické hnutí uspořádaly celkem 41 akcí. V rámci populistických a dalších subjektů bylo zaznamenáno celkem 27 akcí. Uvádí to souhrnná situační zpráva Ministerstva vnitra o extremismu za 4. čtvrtletí roku 2015.
Extremisté v Česku loni podle ministerstva vnitra uspořádali 323 akcí, což bylo o 44 víc než v roce 2014. Hlavním tématem byla migrace, na němž chtěli získat nové stoupence zástupci krajní pravice a populistů. Počet extremistických trestných činů naopak loni meziročně mírně klesl o 26 na 175.
Levicoví extremisté loni podle údajů z čtvrtletních zpráv o extremismu uspořádali 144 akcí, pravicoví extremisté 119 a populisté 60. Projevy na demonstracích se podle vnitra po celý rok příliš neměnily. "Hlavní mobilizační téma tvořila ve všech případech tzv. migrační vlna, která je v rámci krajní pravice i populistických subjektů vnímána jako příležitost pro získání stoupenců," uvedlo ministerstvo vnitra ve zprávě za poslední čtvrtletí loňského roku. U krajní pravice se prý také stále častěji objevovala více či méně početná podpora a propagace politiky Ruska a prezidenta Vladimira Putina.
Populisty podpořil prezident Miloš Zeman
"Ve sledovaném období byly nadále výrazně aktivní populistické protiislámské a protimigrační subjekty a iniciativy, které ve velké míře konkurují pravicově-extremistickým subjektům. Jedním z nejvýznamnějších uskupení je Blok proti Islámu, který spolupracuje s Úsvitem – Národní koalicí," píše vnitro ve zprávě a zmiňuje i prezidenta ČR Miloše Zemana.
"Subjekty, které dlouhodobě vystupují nejen proti migraci, ale i proti islámu v Evropě, podpořily a významně se podílely na organizaci demonstrace na pražském Albertově dne 17. listopadu, v rámci které vystoupil i prezident Miloš Zeman. Demonstrace se zúčastnilo zhruba 2000 osob a asi 100 odpůrců," uvádí se ve zprávě.
Vnitro dále upozorňuje, že mezi účastníky demonstrace na Albertově se v hojném počtu vyskytli mj. i členové paramilitantního uskupení Českoslovenští vojáci v záloze („dále jen ČsVZ“), kteří přišli vyjádřit podporu M. Zemanovi. Zástupci ČsVZ se následně zúčastnili i demonstrace Národní demokracie, kde vyzvali k zakládání oddílů domobran a vyjádřili ochotu se podílet na „metodickém vedení“.
Podle vnitra právě extremistická Národní demokracie atakuje na krajní pravici stagnující Dělnickou strany sociální spravedlnosti. "Národní demokraté, jakožto relativně nový subjekt tuzemské mimoparlamentní scény, sázeli na to, že jejich vazby na extremistickou scénu nejsou širší veřejnosti dosud příliš známé," stojí v aktuální zprávě o extremismu. U krajní pravice také podle vnitra stagnuje neonacistický proud, zároveň se tato část politického spektra posouvá blíže k populistům. Tento směr představuje právě Národní demokracie.
Na krajně levicové scéně podle vnitra dominuje anarchistické hnutí, které se naopak zaměřovalo na dobrovolnickou činnost, sbírky na pomoc uprchlíkům a protesty proti jejich odpůrcům.
Policistům se loni podle zprávy vnitra podařilo vyřešit 114 ze 175 extremistických případů. Nejčastějším trestným činem byla ve 100 případech podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Na trestných činech se podílelo 154 pachatelů.
Nejčastěji museli detektivové řešit extremistickou kriminalitu v Moravskoslezském kraji (26), Praze (24) a Středočeském kraji (20). Nejméně práce naopak měli kriminalisté v Pardubickém kraji, na Vysočině či v Karlovarském, Libereckém a Plzeňském kraji. V těchto regionech se za loňský rok stalo od žádného do sedmi případů.
DOKUMENT
Nepřehlédněte:
- Zpráva o extremismu: Za výrazným nárůstem aktivit extrémní pravice stály krajské volby
- Zeman nechce přijímat migranty. Haní zákony, reaguje eurokomisař Oettinger
- Senát vybídl prezidenta ke zdrženlivosti ve výrocích, nemá rozdělovat společnost
- Zelení: Policie musí rozlišovat mezi šířením nenávisti a obhajobou lidských práv
- V sobotu proběhnou demonstrace proti nenávisti a rasismu. Do ulic vyjdou i odpůrci imigrace a EU
- Konvička je dál trestně stíhán za své nenávistné výroky. Se stížností neuspěl
- Facebooková skupina Proti projevům nenávisti: Zeman v poselství lhal o našem transparentu. Podáme na něj žalobu
- Pálit mešity, křičeli někteří na demonstraci na podporu Miloše Zemana. Spolupořádali jí extremisté
- Premiér Sobotka: Populismus krizi nevyřeší. Nestačí ukazovat rizika migrace a šířit strach, je třeba navrhovat řešení
- Martin Konvička byl za výroky na Facebooku obviněn z podněcování k nenávisti
- Petr Uhl: Zemana jsem poznal jako průměrného, sociálně orientovaného českého národovce, který o Romech moc neví
- Petr Uhl: Martin Konvička, příprava zločinu apartheidu a segregace romských dětí
- Sobotka: Zeman by neměl vystupovat na akci xenofobní sekty. Zařadil se mezi populisty, kteří parazitují na strachu
- Podle ministra spravedlnosti policie ignoruje podněcování k nenávisti
- Jiří Dienstbier: Miloš Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti
- U třicítky účastníků akce Bloku proti islámu našla policie nože, obušky a další zbraně
- Hlavním tématem výročí listopadu 1939 a 1989 byli uprchlíci
- Miloš Zeman si zazpíval hymnu s Martinem Konvičkou na akci Bloku proti islámu
- Dostane se prezident Miloš Zeman do zprávy o extremismu za rok 2015 nebo na vnitru změní názor?
Kam dál:
- PREMIÉRA - Desetiminutovka Plus: "Moje zkušenost je pro děti odstrašujícím příkladem," říká kariérní poradkyně Marie Siváková
- Správa uprchlických zařízení ustoupila rasistickému křiku z Bíliny. Romské uprchlice a jejich děti tam u soukromého majitele neubytuje
- Drtivá kritika a nová vládní zmocněnkyně pro lidská práva dotlačila Brno k jednání o situaci romských uprchlic ve městě. Uprchlický tábor u Kuřimi nebude
- FOTOGALERIE: Ulička hanby před brněnským magistrátem za chování představitelů města k romským uprchlicím z Ukrajiny
- Klára Šimáčková Laurenčíková: Chci se výrazně vymezit proti rozlišování mezi uprchlíky na základě jejich rasy
- Živě: TK ministra vnitra Rakušana a vládní zmocněnkyně pro lidská práva
- V Brně se bude demonstrovat proti přístupu vedení města k romským uprchlicím a jejich dětem
- Praha a vláda udělají opatření motivující uprchlíky k přesunu z přetížených míst
- Ida Kelarová odmítla nominaci na státní vyznamenání. Nedovede si představit, že by ho přijala z rukou Miloše Zemana
- Bílina jen pro "bílé" uprchlíky z Ukrajiny: Romské ženy a děti tady nechceme, uvedla v otevřeně rasistickém stanovisku starostka Bíliny z hnutí ANO
- Zpráva o extremismus znovu zmiňuje SPD Tomia Okamury jako xenofobně populistický subjekt, extremisté se v roce 2021 soustředili na COVID
- Tomáš Ščuka: Brněnští představitelé odmítají, že Romky z Ukrajiny jsou váleční uprchlíci a nemají vůli jim pomoct
Štítky:
Extremismus, Ministerstvo vnitra, Migrace, Islám, Islamofobie, Národní demokracie, DSSS, Miloš ZemanHLAVNÍ ZPRÁVY
