romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Posudek na cenu za vepřín v Letech u Písku bude hotový do poloviny dubna

6.2.2017 12:50
Vepřín v Letech u Písku (FOTO:Archiv Romea.cz)
Vepřín v Letech u Písku (FOTO:Archiv Romea.cz)

Do poloviny dubna by měl být hotový posudek na odhadní cenu vepřína v Letech na Písecku. Vláda poté bude moci přistoupit k vyjednávání s majitelem velkovýkrmny selat firmou AGPI o odkupu pozemků i nemovitostí. Za průtahy kritizoval resort kultury mimo jiné také současný ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Po zbourání vepřína plánuje vláda na místě postavit nový památník. Píše o tom server Český rozhlas.

Jan Čech, který velkovýkrmnu prasast vede, je podle Českého rozhlasu je několik měsíců připravený a překvapují ho průtahy během vyjednávání. 

„Dohodli jsme se v červnu při poslední schůzce, že stát nechá zpracovat odhad a my necháme zpracovat studii na případnou výstavbu na jiném vhodném místě. Tak zněla dohoda a my tu studii máme,“ řekl Čech. 

Znalec, který bude mít vypracování posudku na starosti, vybere ministerstvo kultury na základě výběrového řízení do konce února. Samotný posudek by pak měl vzniknout zhruba do poloviny dubna. Spolu s resortem kultury zaštiťuje odkup areálu ministr pro lidská Chvojka. Ten doufá, že se vyjednávání s majitelem stihne do konce volebního období.

„Na to, aby proběhlo jednání o odkupu pozemku, je třeba znalecký posudek. Tam ministerstvo kultury bohužel trošku zaspalo. Podle mě mohl být hotový už někdy minulý rok v září, říjnu. Nyní máme začátek února a stále není,“ řekl pro Český rozhlas Chvojka.  

Ministerstvo kultury pochybení odmítá. Vláda prý odsouhlasila zadání posudku na odhadní cenu pozemků v Letech u Písku až v listopadu. Pak začaly přípravy na vypsání výběrového řízení. Z něj vzejde vítěz do konce února. 

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech se nachází vedle vepřína, jenž stojí na místě bývalého tábora.

Přečteno: 2155x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památník, Ministerstvo kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo