romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

Posudek na cenu za vepřín v Letech u Písku bude hotový do poloviny dubna

6.2.2017 12:50
Vepřín v Letech u Písku (FOTO:Archiv Romea.cz)
Vepřín v Letech u Písku (FOTO:Archiv Romea.cz)

Do poloviny dubna by měl být hotový posudek na odhadní cenu vepřína v Letech na Písecku. Vláda poté bude moci přistoupit k vyjednávání s majitelem velkovýkrmny selat firmou AGPI o odkupu pozemků i nemovitostí. Za průtahy kritizoval resort kultury mimo jiné také současný ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Po zbourání vepřína plánuje vláda na místě postavit nový památník. Píše o tom server Český rozhlas.

Jan Čech, který velkovýkrmnu prasast vede, je podle Českého rozhlasu je několik měsíců připravený a překvapují ho průtahy během vyjednávání. 

„Dohodli jsme se v červnu při poslední schůzce, že stát nechá zpracovat odhad a my necháme zpracovat studii na případnou výstavbu na jiném vhodném místě. Tak zněla dohoda a my tu studii máme,“ řekl Čech. 

Znalec, který bude mít vypracování posudku na starosti, vybere ministerstvo kultury na základě výběrového řízení do konce února. Samotný posudek by pak měl vzniknout zhruba do poloviny dubna. Spolu s resortem kultury zaštiťuje odkup areálu ministr pro lidská Chvojka. Ten doufá, že se vyjednávání s majitelem stihne do konce volebního období.

„Na to, aby proběhlo jednání o odkupu pozemku, je třeba znalecký posudek. Tam ministerstvo kultury bohužel trošku zaspalo. Podle mě mohl být hotový už někdy minulý rok v září, říjnu. Nyní máme začátek února a stále není,“ řekl pro Český rozhlas Chvojka.  

Ministerstvo kultury pochybení odmítá. Vláda prý odsouhlasila zadání posudku na odhadní cenu pozemků v Letech u Písku až v listopadu. Pak začaly přípravy na vypsání výběrového řízení. Z něj vzejde vítěz do konce února. 

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech se nachází vedle vepřína, jenž stojí na místě bývalého tábora.

Přečteno: 2152x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památník, Ministerstvo kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo