romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Posudek s cenou vepřína v Letech u Písku bude hotov do konce dubna

6.4.2017 11:55
Vepřín v Letech u Písku (FOTO:Archiv Romea.cz)
Vepřín v Letech u Písku (FOTO:Archiv Romea.cz)

Znalecký posudek s případnou cenou za vepřín v Letech u Písku, který stojí v místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy, by měl být hotov do konce dubna. V květnu by pak měla začít jednání státu s majiteli o výkupu velkovýkrmny. ČTK to včera řekl mluvčí ministra pro lidská práva Michal Kačírek. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jednání o odkoupení farmy a jejím odstranění z pietního místa by chtěla jeho vláda zrealizovat až do konce.

Znalecký posudek zajišťuje ministerstvo kultury, které vybralo firmu, jež posouzení zpracovává. Vypracovává ho znalecký ústav B.S.O. z Prahy a má stanovit hodnotu pozemků, staveb i technického vybavení, které se na místě nachází. Cena znaleckého posudku je 228 690 Kč.

Se zástupci společnosti AGPI, který výkrmnu provozuje, jednal bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Dienstbier, kterého loni na konci listopadu v ministerském křesle vystřídal stranický kolega Jan Chvojka, přístup majitelů označoval za vstřícný a konstruktivní. Podle Chvojkovy náměstkyně Martiny Štěpánkové se dá předpokládat, že se do vyjednávání o ceně ministři pro lidská práva a kultury zas zapojí. Jak dlouho by mohla jednání trvat, se ale nedá odhadnout.

Chvojka při svém nástupu do funkce uvedl, že by chtěl jednání do podzimních voleb dokončit. Premiér po Chvojkově uvedení do úřadu řekl, že od nového ministra očekává dokončení dohody.

Dlouhodobě se o zrušení výkrmny prasat na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy zasazuje především Výbor pro odškodnění romského holocaustu a jeho předseda Čeněk Růžička. Česko k odstranění farmy z pietního místa několikrát vyzval i Evropský parlament a další mezinárodní organizace. Problémem se intenzivněji začala zabývat vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Jednala o odkoupení farmy. Plánoval ho i kabinet Mirka Topolánka (ODS). Cena výkrmny zatím nikdy nepadla.

Z historie koncentračního tábora v Letech u Písku

Původní prostor v Letech u Písku sloužil v roce 1940 jako ubytovací zázemí pro stavební dělníky. Poté zde vnikl pracovní a kárný tábor, a to na rozkaz ministra vnitra protektorátní vlády Josefa Ježka ze dne 15. července 1940, který byl vydán na základě vládního nařízení č. 72 o kárných pracovních táborech ze dne 2. března 1939. Toto nařízení tedy bylo vydáno ještě před obsazením země nacisty. V kárném a pracovním táboře byli podle vyhlášky koncentrováni „práce schopní potulní cikáni a jiní tuláci stejným způsobem žijící, řemeslní žebráci a osoby žijící ze žebroty jiných (dětí a pod. ), řemeslní hazardní hráči, notoričtí zahaleči, povaleči a osoby, žijící z nečestných výdělků (prostituce a pod.) vlastních nebo jiných osob“. Prvních dvanáct vězňů sem dorazilo dorazilo již 17. července 1940.

Dne 1. srpna 1942 byl tábor přeměněn na Cikánský tábor a vzápětí sem byly transportovány celé romské rodiny. Koncentrák zahájil činnost 1. 8. 1942 a byl zrušen 4.5.1943. Jeho kapacita byla sice zvětšena tak, že tábor byl schopen pojmout až 600 vězňů, ale i tento počet byl brzy překročen, neboť v průběhu srpna 1942 bylo v táboře internováno přes 1100 mužů, žen a dětí. Tábor nebyl vybaven potřebným hygienickým a dalším zařízením pro tak velký počet osob. Vězni se museli často mýt v nedalekém rybníku. Navíc tu byli až do srpna 1942 vězněni pouze muži. Od srpna 1942 zde ve zcela neuspokojujících podmínkách živořily i ženy a děti. Po velkém náporu v srpnu 1942 přicházeli do tábora většinou pouze jednotlivci nebo rodiny.

Přímo v táboře Lety zahynulo 326 osob, z toho 241 dětí. 120 obětí bylo pohřbeno na provizorním pohřebišti u tábora. Dalších 540 zdejších vězňů zahynulo po transportu do Osvětimi. Hromadné transporty se uskutečnily celkem dva. Jako první byl vypraven 3. prosince 1942 transport tzv. asociálů v počtu 16 mužů a 78 žen do koncentračního tábora Osvětim I. Druhý z transportů znamenal prakticky likvidaci tábora v Letech, protože v něm bylo odvezeno 417 vězňů do koncentračního tábora Osvětim II- Birkenau. Zatímco první transport se uskutečnil na základě výnosu o preventivním potírání zločinnosti, druhý již byl realizován na základě Himmlerova výnosu z 16.12. 1942, který nařizoval transport všech Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Zbývajících 198 vězňů bylo přemístěno do cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu (tzv. Žalov) nebo do sběrných táborů v Praze a v Pardubicích.

13. května 1995 byl v místech masového hrobu vedle tábora odhalen pomník s nápisem „Obětem cikánského tábora v Letech 1942-1943. Nezapomeňte. Ma bisteren.“ 13. května 2010 bylo oficiálně oznámeno otevření Kulturní památky Lety v těchto místech, která z rozhodnutí vlády spadá pod Památník Lidice.

Přečteno: 1251x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo