Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Potomci antifašistů a obětí holokaustu vyzvali Babiše k odchodu z funkcí. Výzvu podepsala ředitelka romského muzea Jana Horváthová nebo vnuk romského partyzána

11. srpna 2022
Čtení na 2 minuty

Skupina osobností vyzvala předsedu hnutí ANO a poslance Andreje Babiše k odchodu z veřejného života kvůli tomu, že bývalý premiér na jednom z mítinků hovořil o svých oponentech jako o fašistech a nacistech. Mezi signatáři výzvy jsou potomci bojovníků proti nacismu, příbuzní přeživších holokaust i někdejší disidenti z dob komunistické totality. Výzvu dnes ČTK poskytl režisér a vysokoškolský pedagog Břetislav Rychlík, který je jedním ze tří ručitelů za podpisy.

Babiš pro ČTK zopakoval, že když vyslovil kritizovanou větu, zkratkovitě zmínil komentář v deníku Právo. Připustil, že to nebylo vhodné. Podotkl ale že jeho odpůrci v Jihočeském kraji tehdy porušovali jeho právo na svobodu projevu.

“Jsme potomci a příbuzní těch, kteří byli během druhé světové války, v jednom z nejtragičtějších období naší země, zavražděni, mučeni, prošli peklem koncentračních táborů, bojovali, krváceli a nasazovali životy proti německému nacismu na východní i západní frontě, v domácím i zahraničním odboji. Vaše srovnání se nás hrubě dotýká a uráží naše rodiny,” stojí ve výzvě, kterou podepsala například i ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová nebo vnuk romského partyzána Josefa Serinka Zdeněk Serinek.

Podpis připojil i bývalý letec RAF Jiří Pavel Kafka, herec Petr Forman, jehož prarodiče zemřeli v koncentračním táboře, nebo dramatik a signatář Charty 77 Milan Uhde. Také jeho prarodiče zavraždili nacisté.

Výzvu podporuje dále například Zdena Mašínová, dcera protinacistického odbojáře, jejíž bratři se postavili se zbraní v ruce také proti komunistickému režimu.

Iniciátor petice Břetislav Rychlík je vnukem protinacistických odbojářů a synovcem vězně gulagu, příslušníka československého armádního sboru v Sovětském svazu.

Signatáři upozorňují na to, že Babišova slova zazněla v době, kdy pod záminkou údajné denacifikace vtrhla ruská vojska na Ukrajinu. “Cejchování” pojmy nacista a fašista je tak podle výzvy v dané situaci mimořádně nebezpečné.

Jako jediné východisko vidí signatáři Babišův odchod z funkcí. Podle potomků přeživších holocaust by také expremiér mohl vykonat kajícnou pouť po někdejších nacistických koncentračních táborech v Evropě. Jsou prý připraveni vytyčit mu trasu. Jako příklad k následování zmínili rezignaci někdejšího premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka po kontroverzních výrocích o církvi, Židech nebo homosexuálech při fotografování pro časopis Lui.

“To jsou fašisti a nacisti. … To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, který jsou nebezpečný,” uvedl Babiš v kritizovaném výroku minulý týden vůči svým odpůrcům v jižních Čechách. Komentář v deníku Právo, který zmínil, rozebírá “právo narušovat mítinky” a uvádí, že s násilným narušováním mítinků politických konkurentů začali ve větší míře v historii fašisté v Itálii a nacisté v Německu.

Babiš dnes pro ČTK zopakoval, že když vystoupil do “velice nepřátelského prostředí mezi vulgární a agresivní odpůrce”, mluvil v emocích a zkratovitě zmínil komentář Práva. “Nebylo to vhodné, je mi to líto,” poznamenal. Jeho odpůrci ale podle něj na některých zastávkách v Jihočeském kraji porušovali jeho právo na svobodu projevu a podporovatelé ANO se kvůli slovním útokům často necítili na mítincích bezpečně.

Babiš od začátku léta objíždí Česko. Odmítá ale tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Na jeho setkáních s veřejností panují vyhrocené emoce a střety mezi jeho příznivci i odpůrci.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon