Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Potvrzeno archeologickým výzkumem: Koncentrační tábor v Letech leží z drtivé většiny na pozemku vepřína

13. července 2017
Čtení na 2 minuty

Jak již server Romea.cz informoval, na místě bývalého koncentrační tábor v Letech u Písku probíhal archeologický výzkum, který měl za cíl přesně lokalizovat bývalý tábor a nalézt případné artefakty z doby jeho fungování. Výzkum probíhal pouze na malé části tábora, protože drtivá většina jeho plochy se nachází na pozemku vepřína společnosti AGPI. Ta však badatelům vstup na svůj pozemek nedovolila a výzkum neumožnila. Podívejte se na reportáž Františka Bikára a Terezy Hekové, kteří natáčeli přímo v místě výzkumu.

“Výzkum začal na podzim. Začali jsme tzv. nedostruktivním neboli neinvazivním výzkumem,” uvedl pro server Romea.cz vedoucí výzkumu Pavel Vařeka z katedry Archeologie Západočeské univerzity v Plzni. “Dělali jsme detailní povrchový průzkum celého tábora i jeho okolí. Musím zdůraznit, že ne v té největší části, protože do vepřína jsme se nedostali. Kontaktovali jsme vedení firmy a ty nám oznámili, že to není možné. Velice korektně, ale není to možné, firma k tom má nějaké důvody, takže my zůstáváme za plotem,” vysvětlil Vařeka.

“Když jsme všechny informace shromáždili, tak nám vyšlo že celý tábor je trošičku posunutý a to směrem k západu a směrem k severu, kde je les,” uvedl Pavel Vařeka.

“Zatravněná plocha v severozápadní části vepřína pokrývá téměř celý tábor, řekněme 80%. Malinká část zasahuje pod haly.”

Tábor podle Vařeky zasahuje nejméně 20 metrů do louky, která je ve vlastnictví obce. Právě tam výzkum proběhl. “Zatravněná plocha v severozápadní části vepřína pokrývá téměř celý tábor, řekněme 80%. Malinká část zasahuje pod haly,” popsal přesnou polohu tábora Vařeka a potvrdil tak dřívější zjištění, že tábor leží z drtivé části na pozemku vepřína.

Plot, který odděluje pozemek vepřína od obecní louky podle Vařeky, protíná dvůr, na kterém probíhaly například nástupy vězňů.

Druhou otázku, kterou výzkum řešil, bylo, co se z toho tábora zachovalo. “Výzkum překvapivě zjistil, že pozůstatky tábora se velmi dobře zachovaly pod zemí jakožto archeologická památka. Přes všechny terénní úpravy, ke kterým tady muselo docházet, při výstavbě tohoto mega vepřína, tak několik centimetrů pod povrchem jsme identifikovali úroveň terénu z doby existence tábora,” popsal pro server Romea.cz další zjištění výzkumu Pavel Vařeka.

“Za hlavní význam výsledků našeho výzkumu považuji to, že se podařilo prokázat, že pozůstatky tábora tady jsou, že tábor nezmizel, nebyl vymazán, lze jej dohledat za použití archeologických metod, resp. jeho pozůstatky. A tím myslím dostáváme silnou argumentaci proto, aby toto místo bylo vyhlášeno za památku,” dodal na závěr pro server Romea.cz  vedoucí výzkumu Pavel Vařeka z katedry Archeologie Západočeské univerzity v Plzni.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon