romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Použití sKaret bude podle Nečase dobrovolné, jednal se spořitelnou

Praha, 20.11.2012 15:49, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Používání sociálních karet bude podle premiéra Petra Nečase (ODS) dobrovolné. Jednal o tom s vedením České spořitelny, která nový systém vyplácení dávek provozuje. Předseda vlády to dnes řekl novinářům. Uvedl, že karta by měla sloužit jako identifikační průkaz, povinně by se měla používat při podezření na zneužívání dávek. Nový model by se měl představit do dvou týdnů.

"Koncept (nynější podobu sKaret) je možné označit za téměř mrtvý," uvedl premiér. Ocenil vstřícný přístup České spořitelny. Díky němu jednání vedou k tomu, že systém bude dobrovolný, řekl Nečas.

S generálním ředitelem banky jednal v pondělí. V dalších jednáních bude pokračovat ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). "Otevírá se prostor, abychom to uspokojivě vyřešili," řekla šéfka resortu práce.

Sociální karty, přes něž si mají potřební vybírat dávky od státu, kritizuje opozice i někteří koaliční politici. Kritikou nešetří ani odbory a rada postižených.

Ombudsman: lidé nejsou ze zákona povinni přebírat sKarty

Výhrady k povinnému použití sKaret má také ombudsman Pavel Varvařovský, podle kterého nejsou lidé pobírající dávky povinni převzít k jejich vyplácení sociální kartu. Dokud ji nepřevezmou, stát jim musí vyplácet dávky dosavadním způsobem, tedy převodem na účet nebo složenkou. Veřejný ochránce práv tak reagoval na vyjádření nové ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09), která v pondělí uvedla, že dobrovolnost zákon nyní v podstatě nepřipouští.

"Pokud se rozhodneme, že budeme chtít mít systém dobrovolný, bude to znamenat, že celý systém sociálních karet může být ohrožen," řekla v pondělí v rozhovoru Müllerová. Podle ombudsmana ale není povinnost převzít takzvanou sKartu stanovena žádným zákonem. "Rovněž není zákonem stanovena ani sankce zastavení výplaty dávky pro případ, že klient sKartu nepřevezme," uvedl Varvařovský.

Podle dnešního vyjádření veřejného ochránce práv by měl stát lidem, kteří odmítnou karty převzít, vyplácet dávky dosavadním způsobem. Müllerová argumentovala smlouvou, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí uzavřelo s Českou spořitelnou. "V podstatě bylo dohodnuto s ministerstvem práce a sociálních věcí, že postupně bude celý systém nepojistných dávek vyplácen prostřednictvím České spořitelny," uvedla v v Českém rozhlase ministryně.

Smlouva však podle ombudsmana nemá vliv na příjemce dávek. "Vzniká tím jakýsi spletenec soukromého a veřejného práva, v němž se občan obtížně orientuje a není s to rozeznat, jaké povinnosti mu stanoví stát a jaká práva a povinnosti mu vyplývají ze smluvního vztahu s Českou spořitelnou," popsal problém Varvařovský. Podle něj není možné, aby stát výplatu dávky svévolně zastavil z důvodu odmítnutí sKarty.

Úřady práce vydaly zatím asi 132.000 sociálních karet. Podle plánu jich původně měly do konce roku předat asi 600.000.

Přečteno: 573x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, Sociální dávky, sKartyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo