romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Začaly zápisy do mateřských školek. Pětileté děti musí chodit povinně, za nedodržení hrozí pokuta

2.5.2017 14:15
Ilustrační foto: Slovo 21
Ilustrační foto: Slovo 21

Ode dneška začínají povinné zápisy dětí do mateřských škol. Zápis do školky je povinný i pro pětileté děti, které před tím školku nenavštěvovaly. Povinnost vyplývá z nového zákona o předškolním vzděláváním, který minulý rok schválili poslanci, a který nařizuje, aby děti chodily do školky pět dní v týdnu alespoň na čtyři hodiny denně ve státem uznané školce. Pokud budou mít absenci, rodiče musí napsat školce omluvenku. Variantou může být domácího vzdělávání, i tak ale musí rodič přivést pětileté dítě každý čtvrtrok do školky, kde učitelé zhodnotí, zda se s ním dostatečně pracuje a jestli je připravené na školu. Kdo dítě nezapíše nebo jeho dítě do školky nechodí, hrozí mu pokuta ve výši pět tisíc korun.

Zákon má zajistit, že děti budou připraveni na první rok školy. To by mohlo přispět k lepšímu prospěchu ve škole dětem ze sociálně vyloučených lokalit, kvůli který se především povinná školka zaváděla. Podle studie Demografického informačního centra z roku 2015, na kterou upozorňuje server server Aktuálně.cz, do školky chodí 92 procent pětiletých dětí, mimo ně zůstává zhruba devět tisíc pětiletých, z nichž je podle analýz a kvalifikovaných odhadů 1500 až 2000 sociálně znevýhodněných.

Druhou možností je individuální domácí vzdělávání. V takovém případě má rodič povinnost každý čtvrtrok přijít s pětiletým dítětem do školky, aby se ukázalo, zda dítě zvládá to co jeho vrstevníci ve třídě. Individuální vzdělávání musí rodiče nahlásit vedení školky ve spádové oblasti tři měsíce před začátkem školního roku, tedy už do konce května.

Podle Richarda Samka, redaktora České televize a spolupracovníka serveru Romea.cz, který je také otcem "školkového" dítěte, je však potřebné, aby romské děti chodily přímo do školky. "Romale! Udělejte vše proto, aby vaše děti chodily do školek. Nenechte se odradit. Nenechte se přemluvit k domácímu vzdělávání. Naše děti musí byt v kolektivu všech. To je jediná cesta pro vzájemné soužití," uvedl na facebookovém profilu organizace ROMEA Richard Samko.

Přečteno: 5431x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

mateřská školka, Romové, škola, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo