romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pozitivní i negativní příklady v přístupu k zadlužení a bydlení nejchudších lidí

Praha, 21.2.2013 13:38, (ROMEA)
Bydlení pro Romy i
Bydlení pro Romy i "bílé" chudé v ostravském vydání. Kolonie pro bezdomovce v bývalých garážích. Foto: František Kostlán

Na téma chudoby a sociálních problémů se snaží upozornit Světový den sociální spravedlnosti, který připadl na 20 února. V České republice je podle Evropského statistického úřadu ohroženo chudobou a sociálním vyloučením 15 procent obyvatel. Podle definice jsou sociálním vyloučením ohroženi lidé, kteří trpí hmotným nedostatkem nebo ročně pracují méně než 20 procent běžné pracovní doby. Informoval o tom server Novinky.cz.

„Myslím, že si to málokdo uvědomuje, ale co se týká chudoby, jsme na tom ve srovnání s ostatními členskými zeměmi Evropské unie nejlépe. Přesto považuji za důležité pomoci takto ohrožené skupině občanů, a to penězi státu i evropskými projekty,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová Novinkám.cz.

Mantru, že jsme na tom nejlépe (rozuměj: dobře) omílal již její předchůdce, ministr Drábek. Tento argument ovšem používají všichni členové vlády, v čele s Kalouskem. Zdá se jim, že 15 procent sociálně vyloučených lidí je číslo přijatelné, protože jinde mají čísla ještě horší. Tato obezlička ovšem chudým lidem život nezlepší.

Olomoucká charita

Server Novinky.cz dále připomíná několik projektů, které se zabývají pomocí lidem bez domova nebo těm, kterým hrozí ztráta střechy nad hlavou. Například projekt Vzestupná spirála olomoucké Charity. S klientem se snaží najít cestu zpět z dluhové spirály. Zjistí stav jeho dluhů, pomohou mu v jednání s věřiteli, ale také sestavit domácí rozpočet nebo stanovit priority splácení. „Poptávka je větší, než můžeme v rámci projektu uspokojit. Problémem našich klientů je, že nechají dojít situaci příliš daleko a o pomoc se přihlásí, až když mají na krku exekuci,“ uvedla manažerka projektu Anna Calábková

Brno a romské organizace

S inovativním projektem integrace příslušníků sociálně vyloučených romských lokalit přišli v Brně. Město se rozhodlo propojit Správu nemovitostí s romskými neziskovými organizacemi IQ Roma servis a romským střediskem Drom. Společně realizují projekt Prevence zadlužení a další podpůrné činnosti. Správa nemovitostí tak dokáže včas identifikovat nájemníky, kteří mají problém se splácením, a nabídne jim spolu s poskytovateli sociálních služeb konkrétní možnosti řešení: žádost o splátkový kalendář, zapojení širší rodiny do platby nájemného, pomoc při žádosti o sociální dávky nebo při hledání práce.

„Díky této spolupráci se nám za rok a půl existence projektu podařilo viditelně snížit počet nově evidovaných dlužníků i počet nájemníků, kterým jsme museli ukončit smlouvu z důvodů neplacení,“ uvedla Marie Pešáková ze Správy nemovitostí Brno – střed.

Ke zvýšení kvality sociálních služeb a dostupnosti pomoci přispívá Operační program lidské zdroje a zaměstnanost prostřednictvím podpory projektů v oblasti sociální integrace. V současnosti mohou žádat kraje, obce, neziskové organizace, poskytovatelé sociálních služeb či vzdělávací instituce o dotaci v rámci výzvy A7 Vzdělávání v sociálních službách (do 30. 4. 2013).).

Ostrava

Je jen škoda, že podobně jako Brno nepřistupují k otázce zadlužení a bydlení i další města a obce. V Ostravě sice rozjeli vlastní projekt sociální inkluze, ale sociální byty dostaly zatím jen čtyři rodiny a dalších padesát potřebných chce město ubytovat do konce roku. Jenže na pomoc zde čekají tisíce lidí.

A čtvrť Moravská Ostrava a Přívoz se ke svým nejchudším občanům chová více než macešsky, chce je dostat z centra za jakoukoli cenu. Na ulicích Přednádraží, Palackého a Božkově se jí to už téměř povedlo. Jedním z hlavních důvodů tohoto vytlačování Romů pryč je "zkulturnění prostředí," jak tato městská část napsala ve svém prohlášení, které zaslala serveru Romea.cz. Podle Moravské Ostravy a Přívozu, která chce uzavřít ubytovnu v Božkově ulici, jde o dlužníky - a ti si musejí bydlení shánět sami. Nikoli tedy pomoc na způsob Brna a tamních organizací IQ Roma servis a Drom, nýbrž vyhnání na ulici. A co dál? To nikoho z odpovědných nezajímá.

Ústí nad Labem

Podobná situace je například i v Ústí nad Labem. Vedení tohoto města problémy Romů i "bílých" chudých s bydlením buď rovnou ignoruje, nebo je "řeší"  svérázným způsobem. Lidem nedávno vystěhovaným napřed z Předlic a poté i z ubytovny v Krásném Březně nabízela radnice ubytovny mimo Ústí nad Labem.

Proti tomu kromě Romů samých protestovalo sdružení Konexe a Agentura pro sociální začleňování. Byty jim pomáhaly shánět neziskové organizace, město však žádný program či projekt na podporu těchto lidí nemá. Hrozí přitom, že z Předlic se budou muset brzy vystěhovat další desítky či stovky lidí, kteří se tak ze dne na den ocitnou na ulici. Poté, kdy zde jeden dům spadl a zavalil dvě ženy (a jedna z nich zahynula), zjistil statik velké závady na téměř třiceti dalších domech. A co dál...?

fk, Novinky.cz
Přečteno: 1818x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovny, Romové, Sociální vyloučení, sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo