romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prague Pride doporučovala volit i rasisty. Stačilo, že prosazují práva LGBT. Nešťastná formulace na webu byla změněna

16.9.2016 13:47
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Organizace Prague Pride, která hájí práva gayů a leseb a každoročně pořádá pochod hrdosti v centru Prahy, uspořádala anketu mezi kandidáty do Senátu v letošních volbách. Podle toho, jak adepti na post senátora odpověděli na tři položené otázky, pak organizace doporučuje, koho mají příslušníci LGBT komunity volit. Mezi takto doporučované kandidáty se paradoxně a zřejmě zcela neúmyslně dostali i protiromsky a rasisticky vystupující politici Jiří Mária Sieber z Mostu a Liana Janáčková z Ostravy. Po upozornění zpravodajského serveru Romea.cz organizace formulaci na webu o podpoře takových kandidátů upravila.

Czeslaw Walek: Odpovědi na otázky jsou důležité pro LGBT komunitu

Organizace zaslala tři otázky týkající se podpory osvojování dětí stejnopohlavními páry a podpory toho, aby tyto páry mohly uzavírat manželství. "Jsou to témata, která by tě měla zajímat – až půjdeš volit, mysli na to, že se rozhoduje o tvé budoucnosti, a tady je naše doporučení: Třikrát ano. S klidem můžeš dotyčného/ou volit. Jen nezapomeň průběžně kontrolovat, že opravdu zastupuje tvé zájmy," psalo se od 9. srpna se na webu Prague Pride.

"Oslovili jsme všechny kandidátky a kandidáty, na které byl veřejně dostupný  e-mail, bez rozdílů, bez selekce, bez cenzury," vysvětlil serveru Romea.cz Czeslaw Walek, který má v organizaci Prague Pride na starost vnější vztahy. "Cílem ankety je informovat naši cílovou skupinu - LGBT osoby, jak by kandidátky a kandidáti hlasovali o tématech, které se LGBT osob přímo týkají. Chceme vyburcovat LGBT osoby, aby šly volit do senátu a přemýšlely o tom, koho volí, aby rozhodnutí nenechávaly na těch druhých," doplnil Walek.

"Ty dotazy se striktně týkaly věcí blízkých LGBT osobám, našim cílem nebylo dublovat volební kalkulačku! Tyto odpovědi jsou pro LGBT důležité, protože už druhé volební období leží v Poslanecké sněmovně novela zákona o registrovaném partnerství, která by umožňovala osvojení dítěte sociálním rodičem. Politici se za 8 let nezmohli na to, posunout tuto novelu do jakéhokoliv čtení, natož ji schválit. Na názory budoucích političek a politiků "zastupujících naše zájmy", se ve věcí adopcí nebo vztahů stejnopohlavních párů, nikdo neptá, a LGBT volič tudíž ani neví, jaký postoj bude jeho kandidát / kandidátka zastávat v těchto věcech," dodal Walek.

"Zároveň chci upozornit, že voliči nejsou stádo ovcí, jsou svéprávnými osobami, a krom toho, že se podívají na naše stránky, začnou se o kandidátky a kandidáty zajímat víc a rozhodnou se dle svého svědomí," reagoval Czeslaw Walek na dotaz serveru Romea.cz, zda nevadí takto vyjádřená podpora kandidátům, kteří otevřeně vystupují proti Romům nebo proti uprchlíkům.

David Tišer: Rasisty volit nebudu, věta o podpoře je nešťastně formulovaná

David Tišer, ředitel organizace Ara Art, která se kromě jiného zabývá právy romské LGBT komunity a pravidelně se účastní s romským alegorickým vozem i pochodu hrdosti, odmítá, že by takové kandidáty mohl volit. "Odpověděli třikrát ano na otázky, které jsou pro LGBT komunitu důležité. Uvědomuji si, že pro romskou komunitu jsou tato dvě jména nepřijatelná a já je rozhodně volit nebudu," uvedl pro Romea.cz David Tišer. "Já jsem tu větu pochopil tak, že volba se doporučuje kvůli těmto třem otázkám, ale zároveň tam je že se má sledovat jejich další program," dodal Tišer.

Podle Tišera je formulace na webu velmi nešťastná. "Ta doporučující věta je zvolena nevhodně a je nešťastná. Já lidi z Prague Pride osobně znám a vím, že nepodporují rasisty. Sám za sebe budu chtít, aby se formulace té věty upravila," dodal pro Romea.cz David Tišer.

Upravit příslušnou větu na webu Prague Pride slíbil ve vyjádření pro Romea.cz i Czeslaw Walek. Upravená formulace se pak na webu objevila krátce po půl druhé. "Třikrát ano. Kandidát/ka má v otázkách ochrany práv stejnopohlavních párů a rodin jasno. Ale pozor, ověř si, zda neprojevuje nenávist vůči jiným menšinám nebo neodmítá demokracii. A nezapomeň průběžně kontrolovat, že opravdu zastupuje tvé zájmy," stojí nyní na webu Prague Pride.

Sieber: Cikáni každý den podvádí, bydlí zadarmo a stejně jako muslimové mají nízkou inteligenci

Jiří Maria Sieber kandiduje na senátora v Mostě a na serveru Romea.cz jsme o něm psali například v souvislosti s šířením protiromského hoaxu o tom, že Romové mají zadarmo pračky. Sieber nazývá Romy zásadně cikány a jeho facebookový profil se různými protiromskými a protiuprchlíckými statusy jen hemží.

"Víte, já už dávno před touto volební kampaní, rok dva tři zpátky, když mám nějakou zkušenost s cikánskou problematikou – protože oni mají úplně jiný styl myšlení, jednání, chování, že člověk kolikrát ani nechápe – tak ji popíšu. Každý den jsem konfrontován s jejich snahou o podvody, obohacení se a tak dále," říká například Sieber v rozhovoru pro bulvární Parlamentní listy.

Sieber se rozhovořil i o tom, jak pronajímá Romům byty. "Když to řeknu natvrdo: bílí si byty takto nepronajímají. Jenom cikáni, protože bydlí zadarmo. Všimla jste si jedné věci? Jak se nám postupně změnila geografie Mostu? Když projdu třídu Budovatelů, najednou je tam totální ´černo´," dodává v rozhovoru Jiří Mária Sieber, podle kterého se muslimové a Romové dají srovnat v tom, že mají nízkou inteligenci.

Liana Janáčková, další kandidátka, kterou Prague Pride doporučoval k volbě, proslula svými výroky o tom, že by nechala Romy zavřít za vysoký plot s elektrickým proudem. "Nesouhlasím s jakoukoliv integrací cikánů po obvodě, bohužel, jsem rasistka. Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno… klidně to budu křičet do celého světa,“ řekla v roce 2007 na jednom jednání Liana Janáčková.

Přečteno: 1295x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Senát, Volby, Lgbt, Prague PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo