romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Praha vytvoří komisi odborníků pro integraci cizinců

3.2.2017 15:19
Magistrát hlavního města Prahy (Nová radnice) na Mariánském náměstí (Ilustrační FOTO: Petr Novák, Wikipedia)
Magistrát hlavního města Prahy (Nová radnice) na Mariánském náměstí (Ilustrační FOTO: Petr Novák, Wikipedia)

Praha vytvoří komisi pro integraci cizinců složenou z odborníků. O jejím zřízení rozhodla městská rada. Dva roky už také funguje výbor zastupitelstva pro národnostní menšiny, kde zasedají zastupitelé a zástupci jednotlivých menšin. Město výbor zřídilo, protože cizinců je ve městě více než pět procent z celkového počtu obyvatel.

Na jednáních výboru, kde zasedají zastupitelé, není ale podle materiálu, který schválili radní, prostor pro koncepční práci. "Komise bude podávat odborná doporučení a stanoviska radě k zajištění konkrétních kroků, která se vztahují k dané oblasti - z tohoto důvodu je složena zejména z odborníků na danou problematiku," řekl ČTK zastupitel Ondřej Mirovský (Zelení/Trojkoalice), který bude jejím předsedou.

Komise se bude podílet na vzniku aktualizované koncepce integrace a dalších strategických materiálů. Poprvé se sejde na přelomu února a března. Podobnou komisi mělo hlavní město už od roku 2001. V minulém volebním období byla společná komise pro národnostní menšiny a integraci.

Podobnou tematikou se magistrát už zabýval. V roce 2015 vznikla pracovní skupina ředitelky magistrátu k řešení problematiky migrace, která se zabývala příchodem migrantů. Podle materiálu, který schválili radní, byla zrušena, protože "situace týkající se migrační vlny je dlouhodobě stabilní a v případě zhoršení situace bude v této oblasti zváženo její obnovení".

Podle sčítání lidu z roku 2011 žije v Praze 5,46 procenta lidí, kteří se přihlásili k některé národnostní menšině, zastoupené v Radě vlády pro národnostní menšiny. Jde asi o 168.000 cizinců, což je přibližně polovina všech v zemi. Důvodem je dostatek pracovních příležitostí i bydlení. Hlavní město proto v roce 2015 muselo zřídit výbor pro menšiny, neboť zákon ho nařizuje obcím s více než pětiprocentním podílem cizinců v obyvatelstvu. Už od roku 2009 má výbor pro multikulturní soužití městská část Praha-Libuš, na jejímž území žije početná vietnamská menšina a sídlí tržnice Sapa.

Přečteno: 1610x
 

Kam dál:

Štítky:  

Integrace, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo