romea - logo
15. července 2019 (pondělí)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Praha vytvoří komisi odborníků pro integraci cizinců

3.2.2017 15:19
Magistrát hlavního města Prahy (Nová radnice) na Mariánském náměstí (Ilustrační FOTO: Petr Novák, Wikipedia)
Magistrát hlavního města Prahy (Nová radnice) na Mariánském náměstí (Ilustrační FOTO: Petr Novák, Wikipedia)

Praha vytvoří komisi pro integraci cizinců složenou z odborníků. O jejím zřízení rozhodla městská rada. Dva roky už také funguje výbor zastupitelstva pro národnostní menšiny, kde zasedají zastupitelé a zástupci jednotlivých menšin. Město výbor zřídilo, protože cizinců je ve městě více než pět procent z celkového počtu obyvatel.

Na jednáních výboru, kde zasedají zastupitelé, není ale podle materiálu, který schválili radní, prostor pro koncepční práci. "Komise bude podávat odborná doporučení a stanoviska radě k zajištění konkrétních kroků, která se vztahují k dané oblasti - z tohoto důvodu je složena zejména z odborníků na danou problematiku," řekl ČTK zastupitel Ondřej Mirovský (Zelení/Trojkoalice), který bude jejím předsedou.

Komise se bude podílet na vzniku aktualizované koncepce integrace a dalších strategických materiálů. Poprvé se sejde na přelomu února a března. Podobnou komisi mělo hlavní město už od roku 2001. V minulém volebním období byla společná komise pro národnostní menšiny a integraci.

Podobnou tematikou se magistrát už zabýval. V roce 2015 vznikla pracovní skupina ředitelky magistrátu k řešení problematiky migrace, která se zabývala příchodem migrantů. Podle materiálu, který schválili radní, byla zrušena, protože "situace týkající se migrační vlny je dlouhodobě stabilní a v případě zhoršení situace bude v této oblasti zváženo její obnovení".

Podle sčítání lidu z roku 2011 žije v Praze 5,46 procenta lidí, kteří se přihlásili k některé národnostní menšině, zastoupené v Radě vlády pro národnostní menšiny. Jde asi o 168.000 cizinců, což je přibližně polovina všech v zemi. Důvodem je dostatek pracovních příležitostí i bydlení. Hlavní město proto v roce 2015 muselo zřídit výbor pro menšiny, neboť zákon ho nařizuje obcím s více než pětiprocentním podílem cizinců v obyvatelstvu. Už od roku 2009 má výbor pro multikulturní soužití městská část Praha-Libuš, na jejímž území žije početná vietnamská menšina a sídlí tržnice Sapa.

Přečteno: 1612x
 

Kam dál:

Štítky:  

Integrace, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo