romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prahu dnes čeká průvod hrdosti gayů, leseb a zastánců lidských práv

Praha, 17.8.2012 18:01, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Praha má před sebou pochod hrdosti lidí ze sexuálních menšin, který proběhne v rámci festivalu Prague Pride. Vydá se ve 13:00 z Václavského náměstí na Střelecký ostrov. Organizátoři čekají, že by do karnevalového průvodu mohlo dorazit víc lidí než loni, kdy jich přišlo na 8 000. Proti akci se chystají protestovat konzervativci, ale i ultrakonzervativci a další extremisté. V pohotovosti bude policie. Doprava v centru se asi na dvě hodiny omezí.

"Doufám, že lidé přijdou s dobrou náladou a užijí si celý průvod i koncert. Můžou přijít všichni, těšíme se na všechny, jsme otevřeni všem. Chceme, aby přišli ti, kteří se chtějí bavit, nerozlišujeme, jestli je někdo gay nebo lesba nebo heterosexuál," řekl ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek. Druhý ročník přehlídky, která začala v neděli, průvodem vyvrcholí.

Pořadatelé očekávají víc návštěvníků než loni. Podle Walka se do Prahy na karnevalový pochod chystají i lidé z regionů. Kolik účastníků by nakonec mohlo projít metropolí, si ale šéf festivalu netroufl odhadovat. "Praha je už úplně 'růžová'. Hodně lidí už přijelo, a to i z ciziny. Partnerské hotely potvrdily větší zájem, některé mají vyprodáno," popsal Walek.

Průvod se začne řadit od 12:00 u sochy svatého Václava. Ve 13:00 se pak vydá Václavským náměstím na Můstek a přes ulici 28. října a Národní na Střelecký ostrov, kde bude následovat koncert. Vystoupí na něm třeba Dara Rolins, Toxique, romští Bitumen Beat, The Tap Tap či izraelští The Young Professionals. Vstup je zdarma.

Trasu průvodu letos pořadatelé přesunuli z náměstí Republiky a Příkopů na Václavské náměstí. Podle Walka tak budou moci alegorické vozy s hudbou doprovázet účastníky celou cestu, loni se připojily až později. Zatímco minulý rok vyrazily čtyři automobily, letos jich bude už deset. Aktivisté ponesou také stometrovou duhovou vlajku, která je symbolem hnutí za práva gayů a leseb.

Od 10:30 se na Václavském náměstí chystá protestovat ultrakonzervativní iniciativa D.O.S.T. Podle jejího vedení je festival Prague Pride obscénní, představuje "nevkusné vnucování ideologie homosexualismu" a má "ostře konfrontační charakter". Jako pokus o provokaci chápe i přesun začátku trasy k soše svatého Václava. "Odpovědí na to musí být ,hlas normality´," uvedl předseda Akce D.O.S.T.,  Michal Semín, známý ultkonzervativní extremista katolického střihu. Podle něj "prezentace sexuálního života" nepatří do ulic.

S pojmem "homosexualismus" přišel loni Václav Klaus. Ten před pár dny řekl, že vítá, že jsou nahlas slyšet i odpůrci Prague Pride. Uvedl, že svůj "jasně negativní názor" na přehlídku hrdosti sexuálních menšin vyjádřil už loni a nemá k ní co dodat. Na shromáždění D.O.S.T. promluví Klausův vicekancléř Petr Hájek, který loni označil homosexuály za devianty (a Klaus se jej poté zastal s tím, že jde o neutrální výraz), či Jana Jochová z Výboru na obranu rodičovských práv, která vystupovala proti sexuální výchově ve školách. Akci podporují odpůrci potratů. Demonstrovat budou také Mladí křesťanští demokraté. Naopak do duhového průvodu se chystají někteří politici, a to třeba z řad ČSSD či Strany zelených.

Pražská policie podle svého mluvčího Tomáše Hulana kvůli sobotě "provádí opatření" k zajištění klidu a pořádku, spolupracuje na nich se strážníky. V ulicích budou i policisté z antikonfliktního týmu. Na provoz dohlédne dopravní policie. Podle Walka pořadatelé s policisty pravidelně jednají, žádný bezpečnostní problém by neměl nastat.

Průvod omezí dopravu v centru, a to zhruba od 13:00 do 15:00. Tramvaje nepojedou asi hodinu v úseku od Újezdu k Lazarské, tedy přes most Legií, Národní a část Spálené. Linky 9, 18 a 22 se v době pochodu povedou po objízdné trati. Tramvaje se pozdrží i u Václavského náměstí a u Národního divadla na nábřeží. Průvod se vždy na chvíli přeruší, aby mohly projet.
Přečteno: 831x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prague Pride, Gay, LesbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo