romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prahu dnes čeká průvod hrdosti gayů, leseb a zastánců lidských práv

Praha, 17.8.2012 18:01, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Praha má před sebou pochod hrdosti lidí ze sexuálních menšin, který proběhne v rámci festivalu Prague Pride. Vydá se ve 13:00 z Václavského náměstí na Střelecký ostrov. Organizátoři čekají, že by do karnevalového průvodu mohlo dorazit víc lidí než loni, kdy jich přišlo na 8 000. Proti akci se chystají protestovat konzervativci, ale i ultrakonzervativci a další extremisté. V pohotovosti bude policie. Doprava v centru se asi na dvě hodiny omezí.

"Doufám, že lidé přijdou s dobrou náladou a užijí si celý průvod i koncert. Můžou přijít všichni, těšíme se na všechny, jsme otevřeni všem. Chceme, aby přišli ti, kteří se chtějí bavit, nerozlišujeme, jestli je někdo gay nebo lesba nebo heterosexuál," řekl ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek. Druhý ročník přehlídky, která začala v neděli, průvodem vyvrcholí.

Pořadatelé očekávají víc návštěvníků než loni. Podle Walka se do Prahy na karnevalový pochod chystají i lidé z regionů. Kolik účastníků by nakonec mohlo projít metropolí, si ale šéf festivalu netroufl odhadovat. "Praha je už úplně 'růžová'. Hodně lidí už přijelo, a to i z ciziny. Partnerské hotely potvrdily větší zájem, některé mají vyprodáno," popsal Walek.

Průvod se začne řadit od 12:00 u sochy svatého Václava. Ve 13:00 se pak vydá Václavským náměstím na Můstek a přes ulici 28. října a Národní na Střelecký ostrov, kde bude následovat koncert. Vystoupí na něm třeba Dara Rolins, Toxique, romští Bitumen Beat, The Tap Tap či izraelští The Young Professionals. Vstup je zdarma.

Trasu průvodu letos pořadatelé přesunuli z náměstí Republiky a Příkopů na Václavské náměstí. Podle Walka tak budou moci alegorické vozy s hudbou doprovázet účastníky celou cestu, loni se připojily až později. Zatímco minulý rok vyrazily čtyři automobily, letos jich bude už deset. Aktivisté ponesou také stometrovou duhovou vlajku, která je symbolem hnutí za práva gayů a leseb.

Od 10:30 se na Václavském náměstí chystá protestovat ultrakonzervativní iniciativa D.O.S.T. Podle jejího vedení je festival Prague Pride obscénní, představuje "nevkusné vnucování ideologie homosexualismu" a má "ostře konfrontační charakter". Jako pokus o provokaci chápe i přesun začátku trasy k soše svatého Václava. "Odpovědí na to musí být ,hlas normality´," uvedl předseda Akce D.O.S.T.,  Michal Semín, známý ultkonzervativní extremista katolického střihu. Podle něj "prezentace sexuálního života" nepatří do ulic.

S pojmem "homosexualismus" přišel loni Václav Klaus. Ten před pár dny řekl, že vítá, že jsou nahlas slyšet i odpůrci Prague Pride. Uvedl, že svůj "jasně negativní názor" na přehlídku hrdosti sexuálních menšin vyjádřil už loni a nemá k ní co dodat. Na shromáždění D.O.S.T. promluví Klausův vicekancléř Petr Hájek, který loni označil homosexuály za devianty (a Klaus se jej poté zastal s tím, že jde o neutrální výraz), či Jana Jochová z Výboru na obranu rodičovských práv, která vystupovala proti sexuální výchově ve školách. Akci podporují odpůrci potratů. Demonstrovat budou také Mladí křesťanští demokraté. Naopak do duhového průvodu se chystají někteří politici, a to třeba z řad ČSSD či Strany zelených.

Pražská policie podle svého mluvčího Tomáše Hulana kvůli sobotě "provádí opatření" k zajištění klidu a pořádku, spolupracuje na nich se strážníky. V ulicích budou i policisté z antikonfliktního týmu. Na provoz dohlédne dopravní policie. Podle Walka pořadatelé s policisty pravidelně jednají, žádný bezpečnostní problém by neměl nastat.

Průvod omezí dopravu v centru, a to zhruba od 13:00 do 15:00. Tramvaje nepojedou asi hodinu v úseku od Újezdu k Lazarské, tedy přes most Legií, Národní a část Spálené. Linky 9, 18 a 22 se v době pochodu povedou po objízdné trati. Tramvaje se pozdrží i u Václavského náměstí a u Národního divadla na nábřeží. Průvod se vždy na chvíli přeruší, aby mohly projet.
Přečteno: 831x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prague Pride, Gay, LesbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo