romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prasečák v Letech u Písku bude zbourán, pokud se dohodne jeho odkoupení

7.6.2017 19:56
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.

Ministerstvo kultury plánuje zbourat vepřín v Letech u Písku z míst protektorátního koncentračního tábora pro Romy, pokud se státu podaří farmu od majitelů vykoupit. Návrh o odkupu a dalším postupu se resort chystá vládě předložit o letních prázdninách. Sdělila to mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Podle náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové je maximální snaha úspěšné dokončit jednání se společností AGPI, která výkrmnu provozuje.

"V případě odsouhlasení materiálu vládou budou následovat tyto kroky: Podpis kupní smlouvy, demolice stávajících objektů a následná asanace celého prostoru, zpracování projektové dokumentace na výstavbu památníku a realizace památníku," shrnula mluvčí.

Ministerstvo kultury nechalo vypracovat posudek o hodnotě pozemků, nemovitostí a technického vybavení, který podle výroční zprávy o stavu romské menšiny stál 228.690 korun. Vlastní posouzení má i společnost AGPI. Cenu ale ani jedna ze stran nezveřejnila.

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) už dřív mluvil o tom, že by vládní rozhodnutí o odkupu vepřína mělo padnout do konce června. Přípravy a vyjednávání řídí ministerstvo kultury. Do týmu přizvalo i zástupce Chvojkova úřadu. "Jsme zapojeni do jednání, která probíhají. Přípravy pokračují. Není to tak, že by proces zamrzl. Je maximální snaha, aby jednání s majiteli byla úspěšná," řekla ČTK Chvojkova náměstkyně Martina Štěpánková.

Podle vládní zprávy o stavu menšiny velkovýkrmna zabírá "95 procent území bývalého cikánského tábora". Česko za vepřín na romském pietním místě sklízí kritiku domácích i mezinárodních organizací. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament. O odkupu a zbourání diskutovalo už několik vlád, cena nepadla ale nikdy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jeho vláda by chtěla jednání dotáhnout do konce.

Místopředseda představenstva společnosti AGPI Jan Čech deníku MF Dnes řekl, že se po předání posudků zástupci ministerstev a firmy zatím nesešli. Pokud kabinet podle Čecha neprojedná záměr v nejbližší době, nemusí se odkup kvůli blížícím se volbám už uskutečnit a také nová vláda může mít jiné plány. Podnik jednání s dalším kabinetem už začínat nechce, řekl Čech deníku.

Aktivisté z evropského antirasistického hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) se chystají 24. června do Let. Chtějí zatlačit na vládu, aby s vlastníky dohodu uzavřela. Zástupci EGAM poslali šéfům politických stran, které mají šanci na zvolení do Sněmovny, dopis s výzvou k vyřešení situace.

Nynější pietní místo v Letech spravuje Památník Lidice. Ve druhé polovině letošního roku by správu mělo převzít Muzeum romské kultury.

Přečteno: 1894x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Vláda, Ministerstvo kultury, Jan ChvojkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo