romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prasečák v Letech u Písku bude zbourán, pokud se dohodne jeho odkoupení

7.6.2017 19:56
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.

Ministerstvo kultury plánuje zbourat vepřín v Letech u Písku z míst protektorátního koncentračního tábora pro Romy, pokud se státu podaří farmu od majitelů vykoupit. Návrh o odkupu a dalším postupu se resort chystá vládě předložit o letních prázdninách. Sdělila to mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Podle náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové je maximální snaha úspěšné dokončit jednání se společností AGPI, která výkrmnu provozuje.

"V případě odsouhlasení materiálu vládou budou následovat tyto kroky: Podpis kupní smlouvy, demolice stávajících objektů a následná asanace celého prostoru, zpracování projektové dokumentace na výstavbu památníku a realizace památníku," shrnula mluvčí.

Ministerstvo kultury nechalo vypracovat posudek o hodnotě pozemků, nemovitostí a technického vybavení, který podle výroční zprávy o stavu romské menšiny stál 228.690 korun. Vlastní posouzení má i společnost AGPI. Cenu ale ani jedna ze stran nezveřejnila.

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) už dřív mluvil o tom, že by vládní rozhodnutí o odkupu vepřína mělo padnout do konce června. Přípravy a vyjednávání řídí ministerstvo kultury. Do týmu přizvalo i zástupce Chvojkova úřadu. "Jsme zapojeni do jednání, která probíhají. Přípravy pokračují. Není to tak, že by proces zamrzl. Je maximální snaha, aby jednání s majiteli byla úspěšná," řekla ČTK Chvojkova náměstkyně Martina Štěpánková.

Podle vládní zprávy o stavu menšiny velkovýkrmna zabírá "95 procent území bývalého cikánského tábora". Česko za vepřín na romském pietním místě sklízí kritiku domácích i mezinárodních organizací. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament. O odkupu a zbourání diskutovalo už několik vlád, cena nepadla ale nikdy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jeho vláda by chtěla jednání dotáhnout do konce.

Místopředseda představenstva společnosti AGPI Jan Čech deníku MF Dnes řekl, že se po předání posudků zástupci ministerstev a firmy zatím nesešli. Pokud kabinet podle Čecha neprojedná záměr v nejbližší době, nemusí se odkup kvůli blížícím se volbám už uskutečnit a také nová vláda může mít jiné plány. Podnik jednání s dalším kabinetem už začínat nechce, řekl Čech deníku.

Aktivisté z evropského antirasistického hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) se chystají 24. června do Let. Chtějí zatlačit na vládu, aby s vlastníky dohodu uzavřela. Zástupci EGAM poslali šéfům politických stran, které mají šanci na zvolení do Sněmovny, dopis s výzvou k vyřešení situace.

Nynější pietní místo v Letech spravuje Památník Lidice. Ve druhé polovině letošního roku by správu mělo převzít Muzeum romské kultury.

Přečteno: 1906x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Vláda, Ministerstvo kultury, Jan ChvojkaHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo