romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pravděpodobnost, že budou sterilizované ženy odškodněné, roste. Sněmovní výbor podpořil velkou většinou hlasů poslaneckou předlohu

31.3.2021 15:28
Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)
Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Petiční výbor Sněmovny podpořil velkou většinou hlasů poslaneckou předlohu, jež předpokládá vyplacení jednorázové odškodnění 300 000 korun protiprávně sterilizovaným ženám.

Předloha vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nové normy pro zdravotnické zákroky. Odškodné by mohlo připadnout ženám, které sterilizaci podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012.

Pro sterilizaci se nemusely podle zdůvodnění rozhodnout svobodně, ale po přesvědčování nebo hrozbě odebrání dětí či dávek. Žádost by oběti podávaly podle návrhu do tří let od účinnosti zákona.

Žádosti by podle podpořené úpravy profesorky JUDr. Heleny Válkové posuzovalo Ministerstvo zdravotnictví, nikoli původně navrhovaný Úřad vlády. Proti verdiktu ministra v rozkladovém řízení by byla možná bezplatná soudní žaloba. Odškodnění by nepodléhalo zdanění a podle autorů předlohy by se mohlo týkat až 400 lidí.

Stát by tedy mohl vyplatit nejvýše 120 milionů korun. S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily veřejnému ochránci práv, některé se obrátily i na soudy.

Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Obdobnou předlohu připravil v minulém volebním období tehdejší ministr pro lidská práva Mgr. Jiří Dienstbier, vláda ji ale odmítla.

Přečteno: 1038x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, odškodnění, Romské ženy, Soud, SněmovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo