romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Právě vychází první letošní Romano voďi: Jak Romové pomáhají v době pandemie, chybějící psychologové v dětských domovech nebo umělkyně Nicole Taubinger

16.4.2020 17:04
Romano voďi 1-2/2020
Romano voďi 1-2/2020

Koho by napadlo, že první číslo letošního roku bude vycházet v tak nečekané a složité době. Samozřejmě: nikoho. Pandemie zasáhla do běžného fungování každého z nás, institucí i firem, států i ekonomik a nemilosrdně odhalila slabá místa člověka – lidské zdraví a křehkost vzájemných souvislostí, na kterých fungují jeho společnosti. Nic nového pod sluncem – a přesto, jako bychom se teprve rozkoukávali z dlouhého spánku.

Pravda, ne všichni. Téměř okamžitě se do pomoci potřebným pustila spousta lidí, a zatímco vláda nejistě prohlašovala, že ochranné prostředky „nejsou, ale budou“, „za několik dní“ a „děláme na tom“, začali šít a distribuovat roušky sami. O tom, jak a proč se přidali, nám přiblížili i někteří Romové, kterých mezi nimi rozhodně není málo; jak může nemoc COVID-19 probíhat a jak to vypadá v zemi, kde se její šíření vymklo kontrole, popsala ve své „zprávě z New Yorku“ Petra Gelbart.

O lidské křehkosti ví své i umělkyně Nicole Taubinger, která přijala naše pozvání k rozhovoru. Ať už díky rozhovorům s vězni z letského tábora, které vyhledávala, se kterými hovořila spolu s Paulem Polanskym a díky kterým se náhodou dozvěděla i o osudu vlastní rodiny, nebo své tvorbě z plastu, kterou dlouhodobě upozorňuje na jeho ekologické dopady.

A protože si v dvojčísle můžeme dopřát více prostoru, připravili jsme i další rozhovor, ve kterém představujeme grafickou designérku Michaelu Ištok Ahonen, a v rubrice Profil pak mladou naději tanečního sportu Lauru Horváthovou.

Zblízka jsme se podívali na psychologickou péči pro děti v dětských domovech, na plány ministryně práce a sociálních věcí na změny v systému dávek na bydlení, na nově vznikající Centrum Romů a Sintů v Praze nebo na závěrečnou sérii časosběrného dokumentu Ptáčata o dětech z brněnského ghetta.

Pevné zdraví a hodně sil v nelehké době, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 477x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, RV 1-2/2020, Romano voďi 2020, editorial, Média



HLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky







..
romea - logo