romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Právě vychází první letošní Romano voďi: Jak Romové pomáhají v době pandemie, chybějící psychologové v dětských domovech nebo umělkyně Nicole Taubinger

16.4.2020 17:04
Romano voďi 1-2/2020
Romano voďi 1-2/2020

Koho by napadlo, že první číslo letošního roku bude vycházet v tak nečekané a složité době. Samozřejmě: nikoho. Pandemie zasáhla do běžného fungování každého z nás, institucí i firem, států i ekonomik a nemilosrdně odhalila slabá místa člověka – lidské zdraví a křehkost vzájemných souvislostí, na kterých fungují jeho společnosti. Nic nového pod sluncem – a přesto, jako bychom se teprve rozkoukávali z dlouhého spánku.

Pravda, ne všichni. Téměř okamžitě se do pomoci potřebným pustila spousta lidí, a zatímco vláda nejistě prohlašovala, že ochranné prostředky „nejsou, ale budou“, „za několik dní“ a „děláme na tom“, začali šít a distribuovat roušky sami. O tom, jak a proč se přidali, nám přiblížili i někteří Romové, kterých mezi nimi rozhodně není málo; jak může nemoc COVID-19 probíhat a jak to vypadá v zemi, kde se její šíření vymklo kontrole, popsala ve své „zprávě z New Yorku“ Petra Gelbart.

O lidské křehkosti ví své i umělkyně Nicole Taubinger, která přijala naše pozvání k rozhovoru. Ať už díky rozhovorům s vězni z letského tábora, které vyhledávala, se kterými hovořila spolu s Paulem Polanskym a díky kterým se náhodou dozvěděla i o osudu vlastní rodiny, nebo své tvorbě z plastu, kterou dlouhodobě upozorňuje na jeho ekologické dopady.

A protože si v dvojčísle můžeme dopřát více prostoru, připravili jsme i další rozhovor, ve kterém představujeme grafickou designérku Michaelu Ištok Ahonen, a v rubrice Profil pak mladou naději tanečního sportu Lauru Horváthovou.

Zblízka jsme se podívali na psychologickou péči pro děti v dětských domovech, na plány ministryně práce a sociálních věcí na změny v systému dávek na bydlení, na nově vznikající Centrum Romů a Sintů v Praze nebo na závěrečnou sérii časosběrného dokumentu Ptáčata o dětech z brněnského ghetta.

Pevné zdraví a hodně sil v nelehké době, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 536x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, RV 1-2/2020, Romano voďi 2020, editorial, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo