romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Právě vychází první letošní Romano voďi: Jak Romové pomáhají v době pandemie, chybějící psychologové v dětských domovech nebo umělkyně Nicole Taubinger

16.4.2020 17:04
Romano voďi 1-2/2020
Romano voďi 1-2/2020

Koho by napadlo, že první číslo letošního roku bude vycházet v tak nečekané a složité době. Samozřejmě: nikoho. Pandemie zasáhla do běžného fungování každého z nás, institucí i firem, států i ekonomik a nemilosrdně odhalila slabá místa člověka – lidské zdraví a křehkost vzájemných souvislostí, na kterých fungují jeho společnosti. Nic nového pod sluncem – a přesto, jako bychom se teprve rozkoukávali z dlouhého spánku.

Pravda, ne všichni. Téměř okamžitě se do pomoci potřebným pustila spousta lidí, a zatímco vláda nejistě prohlašovala, že ochranné prostředky „nejsou, ale budou“, „za několik dní“ a „děláme na tom“, začali šít a distribuovat roušky sami. O tom, jak a proč se přidali, nám přiblížili i někteří Romové, kterých mezi nimi rozhodně není málo; jak může nemoc COVID-19 probíhat a jak to vypadá v zemi, kde se její šíření vymklo kontrole, popsala ve své „zprávě z New Yorku“ Petra Gelbart.

O lidské křehkosti ví své i umělkyně Nicole Taubinger, která přijala naše pozvání k rozhovoru. Ať už díky rozhovorům s vězni z letského tábora, které vyhledávala, se kterými hovořila spolu s Paulem Polanskym a díky kterým se náhodou dozvěděla i o osudu vlastní rodiny, nebo své tvorbě z plastu, kterou dlouhodobě upozorňuje na jeho ekologické dopady.

A protože si v dvojčísle můžeme dopřát více prostoru, připravili jsme i další rozhovor, ve kterém představujeme grafickou designérku Michaelu Ištok Ahonen, a v rubrice Profil pak mladou naději tanečního sportu Lauru Horváthovou.

Zblízka jsme se podívali na psychologickou péči pro děti v dětských domovech, na plány ministryně práce a sociálních věcí na změny v systému dávek na bydlení, na nově vznikající Centrum Romů a Sintů v Praze nebo na závěrečnou sérii časosběrného dokumentu Ptáčata o dětech z brněnského ghetta.

Pevné zdraví a hodně sil v nelehké době, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 668x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, RV 1-2/2020, Romano voďi 2020, editorial, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo