romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pražská radnice chce i nadále podporovat kulturní a společenské akce národnostních menšin

21.1.2021 12:05
Galakoncert festivalu Khamoro 2017 proběhl 3. 6. 2017 v pražském klubu SaSaZu (FOTO: Slovo 21)
Galakoncert festivalu Khamoro 2017 proběhl 3. 6. 2017 v pražském klubu SaSaZu (FOTO: Slovo 21)

Pražská radnice chce i nadále podporovat kulturní, společenské a vzdělávací akce národnostních menšin v Praze. Cílem je zlepšovat komunikaci a vztah s většinovou částí společnosti a zároveň pomoci rozvíjet kulturní hodnoty a tradice menšin. Vyplývá to z aktualizované verze koncepce politiky Prahy k národnostním menšinám pro roky 2021 až 2025. Dokument musí ještě schválit pražští zastupitelé. Praha podporuje menšiny dlouhodobě a zřídila k tomu i Dům národnostních menšin (DNM).

"Participace národnostních menšin na společenském, kulturním a v neposlední řadě též politickém životě společnosti je zásadním předpokladem bezkonfliktního a vzájemně obohacujícího soužití v současnosti i budoucnosti," píše se v dokumentu.

Ze svého rozpočtu chce město poskytovat dotace například na akce zaměřené na prezentaci národnostních kultur v Praze nebo na kulturní, společenskou a osvětovou činnost menšin. Dotace jsou určeny rovněž pro publikační činnost související s menšinami a vztahem k nim.

Město chce podle dokumentu nadále podporovat i každoroční setkání národnostních menšin, které se koná vždy na podzim. V oblasti kultury to potom bude multietnický festival Praha srdce národů a Světový romský festival Khamoro. Podpora vzdělávání bude zahrnovat například mimoškolní výuku jazyků v mateřském jazyce.

Aktivity a vzdělávání národnostních menšin podporuje Praha dlouhodobě. V roce 2007 byl zrekonstruován dům ve Vocelově ulici na Vinohradech a vznikl zde DNM. V současné podobě funguje od ledna 2019 a sídlí v něm 14 národnostních menšin. V DNM je například knihovna, vzdělávací centrum nebo společenský sál.

Přečteno: 402x
 

Kam dál:

Štítky:  

Menšiny, Praha, Kultura, MultikulturalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo