romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pražská radnice chce i nadále podporovat kulturní a společenské akce národnostních menšin

21.1.2021 12:05
Galakoncert festivalu Khamoro 2017 proběhl 3. 6. 2017 v pražském klubu SaSaZu (FOTO: Slovo 21)
Galakoncert festivalu Khamoro 2017 proběhl 3. 6. 2017 v pražském klubu SaSaZu (FOTO: Slovo 21)

Pražská radnice chce i nadále podporovat kulturní, společenské a vzdělávací akce národnostních menšin v Praze. Cílem je zlepšovat komunikaci a vztah s většinovou částí společnosti a zároveň pomoci rozvíjet kulturní hodnoty a tradice menšin. Vyplývá to z aktualizované verze koncepce politiky Prahy k národnostním menšinám pro roky 2021 až 2025. Dokument musí ještě schválit pražští zastupitelé. Praha podporuje menšiny dlouhodobě a zřídila k tomu i Dům národnostních menšin (DNM).

"Participace národnostních menšin na společenském, kulturním a v neposlední řadě též politickém životě společnosti je zásadním předpokladem bezkonfliktního a vzájemně obohacujícího soužití v současnosti i budoucnosti," píše se v dokumentu.

Ze svého rozpočtu chce město poskytovat dotace například na akce zaměřené na prezentaci národnostních kultur v Praze nebo na kulturní, společenskou a osvětovou činnost menšin. Dotace jsou určeny rovněž pro publikační činnost související s menšinami a vztahem k nim.

Město chce podle dokumentu nadále podporovat i každoroční setkání národnostních menšin, které se koná vždy na podzim. V oblasti kultury to potom bude multietnický festival Praha srdce národů a Světový romský festival Khamoro. Podpora vzdělávání bude zahrnovat například mimoškolní výuku jazyků v mateřském jazyce.

Aktivity a vzdělávání národnostních menšin podporuje Praha dlouhodobě. V roce 2007 byl zrekonstruován dům ve Vocelově ulici na Vinohradech a vznikl zde DNM. V současné podobě funguje od ledna 2019 a sídlí v něm 14 národnostních menšin. V DNM je například knihovna, vzdělávací centrum nebo společenský sál.

Přečteno: 504x
 

Kam dál:

Štítky:  

Menšiny, Praha, Kultura, MultikulturalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo