Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Pražské fórum pro romské dějiny spustilo webové stránky v českém jazyce

18. května 2018
Čtení na 2 minuty

Romské komunity žijí po celém světě a po celém světě se o ně také zajímají historici, jejichž bádání ale často zůstává izolované. Propojit historický výzkum romských komunit je ambicí Pražského fóra pro romské dějiny, které vzniklo v září 2016 v Praze prvním setkáním řídícího výboru. Fórum je institucionálně zakotveno při Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

Cílem této poměrně nově vzniklé nadnárodní iniciativy je podle dr. Kateřiny Čapkové, jedné z koordinátorek aktivit Fóra, propojení izolovaných badatelů z různých evropských zemí, a to nejen romistů, ale především historiků, sociologů, antropologů, filologů a dalších. Celé ustanovující prohlášení si můžete přečíst zde.

V létě roku 2017 spustilo Fórum v předvečer své první mezinárodní konference na téma “Dědictví romské genocidy – rodiny jako místa předávání zkušeností a paměti” i své webové stránky v angličtině. Jak pro server Romea.cz uvedla Čapková, na základě zpětné vazby u příležitosti této první konference se rozhodli působení Fóra nezaměřovat pouze na mezinárodní publikum: “Původně jsme plánovali, že hlavní důraz bude na konference a workshopy s mezinárodní účastí, které budou probíhat výhradně v angličtině. Tyto akademické aktivity že jen občas doplníme akcemi v češtině pro českou veřejnost. Nebývalý zájem o aktivity Fóra od českých odborníků, aktivistů a veřejnosti nás však přesvědčil, že i akademické události, jako konference a workshopy musíme zpřístupnit i v češtině. Spuštění webových stránek v češtině je v tomto směru prvním krokem.”

Webové stránky v českém jazyce jsou ale spíš jen špičkou ledovce: “Mnohem náročnější je naše předsevzetí, že i naše konference a workshopy, kde je hlavním dorozumívacím jazykem angličtina, budou napříště vždy simultánně tlumočeny do češtiny. Toto předsevzetí s sebou nese velkou finanční náročnost takových akcí, ale jsme přesvědčeni, že to je dobrá investice. Doufáme, že tak přispějeme nejen k větší informovanosti české veřejnosti, ale hlavně, že umožníme dialog mezi akademiky, aktivisty i řadovými občany ať už z romských či neromských rodin. Takový dialog pak bude jistě obohacením pro všechny,” dodává Čapková.

Aktuálně Fórum pořádá výstavu obrazů architekta a výtvarníka Zdeňka Daniela Moje černobílé stíny aneb Memento mori v Kampusu Hybernská, kterou můžete navštívit do 29. května 2018. Jako doprovodný program k výstavě připravuje Fórum ve spolupráci s ROMEA o.p.s. a se Seminářem romistiky na FF UK a Muzeem romské kultury panelovou diskuzi Současný výzkum romského holokaustu v československém kontextu, která proběhne v pondělí 21. května v 18 hodin ve studentském Kampusu Hybernská. Panelová debata bude vztažena nejen k Letům u Písku, ale k celému československému regionu. Panelisté se zaměří na historický výzkum romského holokaustu a jak se tento prolíná s komemorací, aktivismem, mobilizací komunity a nebo např. politikou paměti.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon