romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pražské fórum pro romské dějiny spustilo webové stránky v českém jazyce

18.5.2018 15:12
Pražské forum pro romské dějiny
Pražské forum pro romské dějiny

Romské komunity žijí po celém světě a po celém světě se o ně také zajímají historici, jejichž bádání ale často zůstává izolované. Propojit historický výzkum romských komunit je ambicí Pražského fóra pro romské dějiny, které vzniklo v září 2016 v Praze prvním setkáním řídícího výboru. Fórum je institucionálně zakotveno při Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

Cílem této poměrně nově vzniklé nadnárodní iniciativy je podle dr. Kateřiny Čapkové, jedné z koordinátorek aktivit Fóra, propojení izolovaných badatelů z různých evropských zemí, a to nejen romistů, ale především historiků, sociologů, antropologů, filologů a dalších. Celé ustanovující prohlášení si můžete přečíst zde.

V létě roku 2017 spustilo Fórum v předvečer své první mezinárodní konference na téma "Dědictví romské genocidy - rodiny jako místa předávání zkušeností a paměti" i své webové stránky v angličtině. Jak pro server Romea.cz uvedla Čapková, na základě zpětné vazby u příležitosti této první konference se rozhodli působení Fóra nezaměřovat pouze na mezinárodní publikum: "Původně jsme plánovali, že hlavní důraz bude na konference a workshopy s mezinárodní účastí, které budou probíhat výhradně v angličtině. Tyto akademické aktivity že jen občas doplníme akcemi v češtině pro českou veřejnost. Nebývalý zájem o aktivity Fóra od českých odborníků, aktivistů a veřejnosti nás však přesvědčil, že i akademické události, jako konference a workshopy musíme zpřístupnit i v češtině. Spuštění webových stránek v češtině je v tomto směru prvním krokem."

Webové stránky v českém jazyce jsou ale spíš jen špičkou ledovce: "Mnohem náročnější je naše předsevzetí, že i naše konference a workshopy, kde je hlavním dorozumívacím jazykem angličtina, budou napříště vždy simultánně tlumočeny do češtiny. Toto předsevzetí s sebou nese velkou finanční náročnost takových akcí, ale jsme přesvědčeni, že to je dobrá investice. Doufáme, že tak přispějeme nejen k větší informovanosti české veřejnosti, ale hlavně, že umožníme dialog mezi akademiky, aktivisty i řadovými občany ať už z romských či neromských rodin. Takový dialog pak bude jistě obohacením pro všechny," dodává Čapková.

Aktuálně Fórum pořádá výstavu obrazů architekta a výtvarníka Zdeňka Daniela Moje černobílé stíny aneb Memento mori v Kampusu Hybernská, kterou můžete navštívit do 29. května 2018. Jako doprovodný program k výstavě připravuje Fórum ve spolupráci s ROMEA o.p.s. a se Seminářem romistiky na FF UK a Muzeem romské kultury panelovou diskuzi Současný výzkum romského holokaustu v československém kontextu, která proběhne v pondělí 21. května v 18 hodin ve studentském Kampusu Hybernská. Panelová debata bude vztažena nejen k Letům u Písku, ale k celému československému regionu. Panelisté se zaměří na historický výzkum romského holokaustu a jak se tento prolíná s komemorací, aktivismem, mobilizací komunity a nebo např. politikou paměti.

Přečteno: 799x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo