romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pražské fórum pro romské dějiny spustilo webové stránky v českém jazyce

18.5.2018 15:12
Pražské forum pro romské dějiny
Pražské forum pro romské dějiny

Romské komunity žijí po celém světě a po celém světě se o ně také zajímají historici, jejichž bádání ale často zůstává izolované. Propojit historický výzkum romských komunit je ambicí Pražského fóra pro romské dějiny, které vzniklo v září 2016 v Praze prvním setkáním řídícího výboru. Fórum je institucionálně zakotveno při Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

Cílem této poměrně nově vzniklé nadnárodní iniciativy je podle dr. Kateřiny Čapkové, jedné z koordinátorek aktivit Fóra, propojení izolovaných badatelů z různých evropských zemí, a to nejen romistů, ale především historiků, sociologů, antropologů, filologů a dalších. Celé ustanovující prohlášení si můžete přečíst zde.

V létě roku 2017 spustilo Fórum v předvečer své první mezinárodní konference na téma "Dědictví romské genocidy - rodiny jako místa předávání zkušeností a paměti" i své webové stránky v angličtině. Jak pro server Romea.cz uvedla Čapková, na základě zpětné vazby u příležitosti této první konference se rozhodli působení Fóra nezaměřovat pouze na mezinárodní publikum: "Původně jsme plánovali, že hlavní důraz bude na konference a workshopy s mezinárodní účastí, které budou probíhat výhradně v angličtině. Tyto akademické aktivity že jen občas doplníme akcemi v češtině pro českou veřejnost. Nebývalý zájem o aktivity Fóra od českých odborníků, aktivistů a veřejnosti nás však přesvědčil, že i akademické události, jako konference a workshopy musíme zpřístupnit i v češtině. Spuštění webových stránek v češtině je v tomto směru prvním krokem."

Webové stránky v českém jazyce jsou ale spíš jen špičkou ledovce: "Mnohem náročnější je naše předsevzetí, že i naše konference a workshopy, kde je hlavním dorozumívacím jazykem angličtina, budou napříště vždy simultánně tlumočeny do češtiny. Toto předsevzetí s sebou nese velkou finanční náročnost takových akcí, ale jsme přesvědčeni, že to je dobrá investice. Doufáme, že tak přispějeme nejen k větší informovanosti české veřejnosti, ale hlavně, že umožníme dialog mezi akademiky, aktivisty i řadovými občany ať už z romských či neromských rodin. Takový dialog pak bude jistě obohacením pro všechny," dodává Čapková.

Aktuálně Fórum pořádá výstavu obrazů architekta a výtvarníka Zdeňka Daniela Moje černobílé stíny aneb Memento mori v Kampusu Hybernská, kterou můžete navštívit do 29. května 2018. Jako doprovodný program k výstavě připravuje Fórum ve spolupráci s ROMEA o.p.s. a se Seminářem romistiky na FF UK a Muzeem romské kultury panelovou diskuzi Současný výzkum romského holokaustu v československém kontextu, která proběhne v pondělí 21. května v 18 hodin ve studentském Kampusu Hybernská. Panelová debata bude vztažena nejen k Letům u Písku, ale k celému československému regionu. Panelisté se zaměří na historický výzkum romského holokaustu a jak se tento prolíná s komemorací, aktivismem, mobilizací komunity a nebo např. politikou paměti.

Přečteno: 809x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo