romea - logo
16. února 2020 (neděle)
svátek má Ljuba
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pražské fórum pro romské dějiny spustilo webové stránky v českém jazyce

18.5.2018 15:12
Pražské forum pro romské dějiny
Pražské forum pro romské dějiny

Romské komunity žijí po celém světě a po celém světě se o ně také zajímají historici, jejichž bádání ale často zůstává izolované. Propojit historický výzkum romských komunit je ambicí Pražského fóra pro romské dějiny, které vzniklo v září 2016 v Praze prvním setkáním řídícího výboru. Fórum je institucionálně zakotveno při Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

Cílem této poměrně nově vzniklé nadnárodní iniciativy je podle dr. Kateřiny Čapkové, jedné z koordinátorek aktivit Fóra, propojení izolovaných badatelů z různých evropských zemí, a to nejen romistů, ale především historiků, sociologů, antropologů, filologů a dalších. Celé ustanovující prohlášení si můžete přečíst zde.

V létě roku 2017 spustilo Fórum v předvečer své první mezinárodní konference na téma "Dědictví romské genocidy - rodiny jako místa předávání zkušeností a paměti" i své webové stránky v angličtině. Jak pro server Romea.cz uvedla Čapková, na základě zpětné vazby u příležitosti této první konference se rozhodli působení Fóra nezaměřovat pouze na mezinárodní publikum: "Původně jsme plánovali, že hlavní důraz bude na konference a workshopy s mezinárodní účastí, které budou probíhat výhradně v angličtině. Tyto akademické aktivity že jen občas doplníme akcemi v češtině pro českou veřejnost. Nebývalý zájem o aktivity Fóra od českých odborníků, aktivistů a veřejnosti nás však přesvědčil, že i akademické události, jako konference a workshopy musíme zpřístupnit i v češtině. Spuštění webových stránek v češtině je v tomto směru prvním krokem."

Webové stránky v českém jazyce jsou ale spíš jen špičkou ledovce: "Mnohem náročnější je naše předsevzetí, že i naše konference a workshopy, kde je hlavním dorozumívacím jazykem angličtina, budou napříště vždy simultánně tlumočeny do češtiny. Toto předsevzetí s sebou nese velkou finanční náročnost takových akcí, ale jsme přesvědčeni, že to je dobrá investice. Doufáme, že tak přispějeme nejen k větší informovanosti české veřejnosti, ale hlavně, že umožníme dialog mezi akademiky, aktivisty i řadovými občany ať už z romských či neromských rodin. Takový dialog pak bude jistě obohacením pro všechny," dodává Čapková.

Aktuálně Fórum pořádá výstavu obrazů architekta a výtvarníka Zdeňka Daniela Moje černobílé stíny aneb Memento mori v Kampusu Hybernská, kterou můžete navštívit do 29. května 2018. Jako doprovodný program k výstavě připravuje Fórum ve spolupráci s ROMEA o.p.s. a se Seminářem romistiky na FF UK a Muzeem romské kultury panelovou diskuzi Současný výzkum romského holokaustu v československém kontextu, která proběhne v pondělí 21. května v 18 hodin ve studentském Kampusu Hybernská. Panelová debata bude vztažena nejen k Letům u Písku, ale k celému československému regionu. Panelisté se zaměří na historický výzkum romského holokaustu a jak se tento prolíná s komemorací, aktivismem, mobilizací komunity a nebo např. politikou paměti.

Přečteno: 807x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo