romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pražské fórum pro romské dějiny spustilo webové stránky v českém jazyce

18.5.2018 15:12
Pražské forum pro romské dějiny
Pražské forum pro romské dějiny

Romské komunity žijí po celém světě a po celém světě se o ně také zajímají historici, jejichž bádání ale často zůstává izolované. Propojit historický výzkum romských komunit je ambicí Pražského fóra pro romské dějiny, které vzniklo v září 2016 v Praze prvním setkáním řídícího výboru. Fórum je institucionálně zakotveno při Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

Cílem této poměrně nově vzniklé nadnárodní iniciativy je podle dr. Kateřiny Čapkové, jedné z koordinátorek aktivit Fóra, propojení izolovaných badatelů z různých evropských zemí, a to nejen romistů, ale především historiků, sociologů, antropologů, filologů a dalších. Celé ustanovující prohlášení si můžete přečíst zde.

V létě roku 2017 spustilo Fórum v předvečer své první mezinárodní konference na téma "Dědictví romské genocidy - rodiny jako místa předávání zkušeností a paměti" i své webové stránky v angličtině. Jak pro server Romea.cz uvedla Čapková, na základě zpětné vazby u příležitosti této první konference se rozhodli působení Fóra nezaměřovat pouze na mezinárodní publikum: "Původně jsme plánovali, že hlavní důraz bude na konference a workshopy s mezinárodní účastí, které budou probíhat výhradně v angličtině. Tyto akademické aktivity že jen občas doplníme akcemi v češtině pro českou veřejnost. Nebývalý zájem o aktivity Fóra od českých odborníků, aktivistů a veřejnosti nás však přesvědčil, že i akademické události, jako konference a workshopy musíme zpřístupnit i v češtině. Spuštění webových stránek v češtině je v tomto směru prvním krokem."

Webové stránky v českém jazyce jsou ale spíš jen špičkou ledovce: "Mnohem náročnější je naše předsevzetí, že i naše konference a workshopy, kde je hlavním dorozumívacím jazykem angličtina, budou napříště vždy simultánně tlumočeny do češtiny. Toto předsevzetí s sebou nese velkou finanční náročnost takových akcí, ale jsme přesvědčeni, že to je dobrá investice. Doufáme, že tak přispějeme nejen k větší informovanosti české veřejnosti, ale hlavně, že umožníme dialog mezi akademiky, aktivisty i řadovými občany ať už z romských či neromských rodin. Takový dialog pak bude jistě obohacením pro všechny," dodává Čapková.

Aktuálně Fórum pořádá výstavu obrazů architekta a výtvarníka Zdeňka Daniela Moje černobílé stíny aneb Memento mori v Kampusu Hybernská, kterou můžete navštívit do 29. května 2018. Jako doprovodný program k výstavě připravuje Fórum ve spolupráci s ROMEA o.p.s. a se Seminářem romistiky na FF UK a Muzeem romské kultury panelovou diskuzi Současný výzkum romského holokaustu v československém kontextu, která proběhne v pondělí 21. května v 18 hodin ve studentském Kampusu Hybernská. Panelová debata bude vztažena nejen k Letům u Písku, ale k celému československému regionu. Panelisté se zaměří na historický výzkum romského holokaustu a jak se tento prolíná s komemorací, aktivismem, mobilizací komunity a nebo např. politikou paměti.

Přečteno: 819x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo