romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pražské oslavy Mezinárodního dne Romů pokračují. Brno jede do Prahy a bude to velké překvapení!

7.4.2018 8:00
Ilustrační FOTO: Džamila Stehlíková
Ilustrační FOTO: Džamila Stehlíková

V sobotu pokračují pražské oslavy Mezinárodního dne Romů večerním programem Brnodrom v klubu Uhelna, kde se představí romští umělci z Brna. Diváci se mohou těšit na sitcom Miri Fajta a hudební vystoupení, které bude zakončeno velkým překvapením.

"Od začátku inzerujeme, že na hosty čeká hudební večer s překvapením. Tím ale nebudou jména účinkujících – můžeme klidně prozradit, že hosté v rámci hudební části večera uslyší například Natálii a Matuše Bagárovi nebo Zdeňka Lázoka. Podpoří je samozřejmě kolegové z dalších koutů České republiky – Tibor Žida, Marta Balážová, nebo lounští Funky Brothers. Proč se sjeli do Prahy zrovna v tomto složení ale diváci zjistí až když příjdou,“ uvedl pro server Romea.cz David Tišer, ředitel pořádající organizace Ara Art.

Kromě hudby se ale hosté mohou těšit také na divadlo. Z Brna dorazí i romská divadelní skupina, která v režii Robina Strii nastudovala autorskou hru Miri fajta. Představení vzniklo původně jako aktivita komunitního centra brněnské organizace Drom a premiéru mělo v listopadu 2017.

  • Kdy: sobota 7. 4. 2018 od 19:30 hod
  • Kde: Uhelna Club & Restaurant, Štefánikova 18/25, Praha 5

"Je to taková sonda do jedné brněnské romské rodiny. Tento sitcom, který původně vznikl jako televizní scénář, ukazuje, že si Romové umí dělat legraci sami ze sebe, a že jejich život je pestrý a barvitý a netočí se pouze kolem problémů spojených s životem v brněnské sociálně vyloučené lokalitě,“ řekl o svém představení jeho autor a režisér.

Brnodrom začíná v Uhelně v sobotu 7. 4. v 19.30. Kromě hudby a divadla zde bude také možnost setkat se organizátory letošního Mezinárodního dne Romů a s některými umělci, nebo také ochutnat romské speciality.

Pražské oslavy začaly už v pátek, kdy centrem města dvakrát projela historické tROMvaj s živou hudbou.

Těžištěm celých letošních oslav je hudební program, který vyvrcholí slavnostním galavečerem plného romských i neromských osobností v neděli 8. dubna v divadle Archa. Již tradičně zde bude také udělena Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos v oblasti romského jazyka, jejíž laureáty každoročně vybírá Seminář romistiky při FF UK v Praze.

Pražské oslavy jsou letos třídenní a i tentokrát probíhají v režii organizace Ara Art. Tématem letošního ročníku oslav je romipen (romství) a jeho obsah v 21. století.

VIDEO

Přečteno: 1174x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Praha, ARA ART, oslava, Brno, divadloHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo