romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pražské oslavy Mezinárodního dne Romů pokračují. Brno jede do Prahy a bude to velké překvapení!

7.4.2018 8:00
Ilustrační FOTO: Džamila Stehlíková
Ilustrační FOTO: Džamila Stehlíková

V sobotu pokračují pražské oslavy Mezinárodního dne Romů večerním programem Brnodrom v klubu Uhelna, kde se představí romští umělci z Brna. Diváci se mohou těšit na sitcom Miri Fajta a hudební vystoupení, které bude zakončeno velkým překvapením.

"Od začátku inzerujeme, že na hosty čeká hudební večer s překvapením. Tím ale nebudou jména účinkujících – můžeme klidně prozradit, že hosté v rámci hudební části večera uslyší například Natálii a Matuše Bagárovi nebo Zdeňka Lázoka. Podpoří je samozřejmě kolegové z dalších koutů České republiky – Tibor Žida, Marta Balážová, nebo lounští Funky Brothers. Proč se sjeli do Prahy zrovna v tomto složení ale diváci zjistí až když příjdou,“ uvedl pro server Romea.cz David Tišer, ředitel pořádající organizace Ara Art.

Kromě hudby se ale hosté mohou těšit také na divadlo. Z Brna dorazí i romská divadelní skupina, která v režii Robina Strii nastudovala autorskou hru Miri fajta. Představení vzniklo původně jako aktivita komunitního centra brněnské organizace Drom a premiéru mělo v listopadu 2017.

  • Kdy: sobota 7. 4. 2018 od 19:30 hod
  • Kde: Uhelna Club & Restaurant, Štefánikova 18/25, Praha 5

"Je to taková sonda do jedné brněnské romské rodiny. Tento sitcom, který původně vznikl jako televizní scénář, ukazuje, že si Romové umí dělat legraci sami ze sebe, a že jejich život je pestrý a barvitý a netočí se pouze kolem problémů spojených s životem v brněnské sociálně vyloučené lokalitě,“ řekl o svém představení jeho autor a režisér.

Brnodrom začíná v Uhelně v sobotu 7. 4. v 19.30. Kromě hudby a divadla zde bude také možnost setkat se organizátory letošního Mezinárodního dne Romů a s některými umělci, nebo také ochutnat romské speciality.

Pražské oslavy začaly už v pátek, kdy centrem města dvakrát projela historické tROMvaj s živou hudbou.

Těžištěm celých letošních oslav je hudební program, který vyvrcholí slavnostním galavečerem plného romských i neromských osobností v neděli 8. dubna v divadle Archa. Již tradičně zde bude také udělena Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos v oblasti romského jazyka, jejíž laureáty každoročně vybírá Seminář romistiky při FF UK v Praze.

Pražské oslavy jsou letos třídenní a i tentokrát probíhají v režii organizace Ara Art. Tématem letošního ročníku oslav je romipen (romství) a jeho obsah v 21. století.

VIDEO

Přečteno: 1184x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Praha, ARA ART, oslava, Brno, divadloHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo