romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pražský magistrát se navzdory zastupitelstvu připojí k hate free

3.5.2016 21:44
Adriana Krnáčová (FOTO: Pirátská strana, Flickr.com)
Adriana Krnáčová (FOTO: Pirátská strana, Flickr.com)

Pražský magistrát se navzdory rozhodnutí zastupitelstva připojí ke kampani Hate Free Culture, která vyzývá k toleranci k menšinám či uprchlíkům. Rozhodla o tom dnes městská rada. O konkrétní formě zapojení bude primátorka Adriana Krnáčová (ANO) s vládní Agenturou pro sociální začleňování ještě jednat. Minulý čtvrtek o označení pražského magistrátu jako tzv. hate free zóny jednalo pražské zastupitelstvo, nakonec v reakci na víkendové útoky na kavárny a další podniky zapojené do kampaně přijalo jen usnesení odmítající obecně násilí. Krok primátorky kritizuje opoziční ODS, jde podle ní o populismus.

"Projekt HateFree si neklade žádné kontroverzní cíle, nesnaží se stavět za určitou skupinu, ale vytváří dialog, a díky tomu se o problémech hovoří. Jde o myšlenku nevystupovat agresivně proti lidem jen kvůli jejich náboženskému vyznání nebo barvě pleti," uvedla v tiskové zprávě primátorka. Podle ní jde o gesto odsouzení jakýchkoliv projevů agrese.

Iniciativa Hate Free Culture vládní Agentury pro sociální začleňování podpořená z EU a Norských fondů funguje tři roky. Jejím cílem je reagovat na nenávistné projevy na internetu i v běžném životě. Symbolem hate free je růžová samolepka s bílým písmem, kterou si podniky zapojené do kampaně lepí na dveře či výlohy.

"Podstatné je už jen to, že bychom se do tohoto projektu zapojili a jeho ideu podpořili. Jde o gesto, kterým bychom dali jasně najevo, že odsuzujeme jakékoliv projevy agrese,“ dodala primátorka.

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka jde o populistický krok a Krnáčová jedná v rozporu s rozhodnutím zastupitelstva. "Útoky na pražské kavárny a malování hákových křížů jsem nekompromisně odsoudil. Ale nestandardní kroky paní primátorky nemohu schvalovat. Znovu a opakovaně ukazuje, že jsou jí demokratická pravidla cizí," řekl Humplík.

Pro připojení pražského magistrátu ke kampani chyběly ve čtvrtek hlasy dvou zastupitelů. Záměrem návrhu bylo vyjádřit podporu kavárnám, obchodům a dalším místům, která o víkendu napadli sprejeři a pomalovali hesly a nacistickými symboly. Napadení odsoudila i vláda.

Vandalové si místa vybrali zřejmě právě pro postoj majitelů podniků, kteří propagují heslo hate free (bez nenávisti), tedy toleranci k menšinám či uprchlíkům. Policisté vyšetřují po víkendu sedm případů a po vinících pátrají. Vyšetřování bylo rozšířeno k podezření z trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím o podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení.

Přečteno: 1367x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praha, HateFree Culture, Násilí, Násilí z nenávisti, KampaňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo