romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pražský magistrát vyvěsí v srpnu u příležitosti připomínky romského holocaustu romskou vlajku

6.3.2019 14:10
Na budově Ministerstva zahraničí ČR zavlála 9. 4. 2018 u příležitosti Mezinárodního dne Romů romská vlajka (FOTO: Richard Samko)
Na budově Ministerstva zahraničí ČR zavlála 9. 4. 2018 u příležitosti Mezinárodního dne Romů romská vlajka (FOTO: Richard Samko)

Pražský magistrát se rozhodl, že letos připojí k tradici vyvěšování romských vlajek u příležitosti připomínky romského holocaustu. Romská vlajka bude viset nad vchodem do budovy magistrátu na Mariánském náměstí a na budově Škodova paláce v Jungmannové ulici.

Na druhý srpnový den totiž připadá Památný den romského holocaustu. V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor, který byl součásí koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Během této noci bylo zabito téměř 3000 mužů, žen a dětí Sintů (německých Romů) a Romů.

Další evropští Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Také byli postříleni a zahrabáni v masových hrobech odkrytých často až dlouho po válce většinou v oblastech východní Evropy.

Auschwitz II - Birkenau (Březinka) se stal největším koncentračním táborem také pro evropské Romy. Na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno zhruba 20 tisíc Romů ze Slovenska, Čech a Moravy, Nizozemska, Belgie, severní Francie, Polska a států tehdejšího Sovětského svazu. Většina z nich zde zahynula v plynových komorách.

Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

V průběhu roku budou na budovách magistrátu vyvěšené i další vlajky. Objeví se zde například tibetská vlajka, vlajka Severoatlantické aliance nebo duhová vlajka.

Přečteno: 329x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Praha, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo