romea - logo
22. března 2019 (pátek)
svátek má Leona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pražský magistrát vyvěsí v srpnu u příležitosti připomínky romského holocaustu romskou vlajku

6.3.2019 14:10
Na budově Ministerstva zahraničí ČR zavlála 9. 4. 2018 u příležitosti Mezinárodního dne Romů romská vlajka (FOTO: Richard Samko)
Na budově Ministerstva zahraničí ČR zavlála 9. 4. 2018 u příležitosti Mezinárodního dne Romů romská vlajka (FOTO: Richard Samko)

Pražský magistrát se rozhodl, že letos připojí k tradici vyvěšování romských vlajek u příležitosti připomínky romského holocaustu. Romská vlajka bude viset nad vchodem do budovy magistrátu na Mariánském náměstí a na budově Škodova paláce v Jungmannové ulici.

Na druhý srpnový den totiž připadá Památný den romského holocaustu. V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor, který byl součásí koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Během této noci bylo zabito téměř 3000 mužů, žen a dětí Sintů (německých Romů) a Romů.

Další evropští Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Také byli postříleni a zahrabáni v masových hrobech odkrytých často až dlouho po válce většinou v oblastech východní Evropy.

Auschwitz II - Birkenau (Březinka) se stal největším koncentračním táborem také pro evropské Romy. Na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno zhruba 20 tisíc Romů ze Slovenska, Čech a Moravy, Nizozemska, Belgie, severní Francie, Polska a států tehdejšího Sovětského svazu. Většina z nich zde zahynula v plynových komorách.

Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

V průběhu roku budou na budovách magistrátu vyvěšené i další vlajky. Objeví se zde například tibetská vlajka, vlajka Severoatlantické aliance nebo duhová vlajka.

Přečteno: 304x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Praha, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo