Před 53 lety byl spuštěn tzv. rozptyl obyvatel cikánského původu

Vláda komunistického Československa přijala před třiapadesáti lety usnesení, kterým odstartovala jeden z mnoha neúspěšných sociálních experimentů realizovaných v rámci snah o asimilaci romského obyvatelstva, tzv. politiku organizovaného rozptylu. Cílem usnesení vlády č. 502 z 13. října 1965 měla být v prvé řadě „likvidace nežádoucích soustředění cikánského obyvatelstva“ tedy především osad na východním Slovensku, ale i ulic a kolonií v průmyslových městech.
V praxi to znamenalo nesmyslné restrikce postihující spontánní migraci Romů v rámci republiky na jedné straně a nepřirozené přesuny romského obyvatelstva ze Slovenska do Českých zemí často bez zajištění slibované podpory v podobě odpovídajícího bydlení a pracovních příležitostí na straně druhé. Na vině byla jednak nedostatečná komunikace partnerských krajů, mezi kterými měl být přesun prováděn, ale často i nevole místních orgánů přesídlence přijímat.
Snahy o rozptyl se tak naprosto minuly účinkem a socioekonomickou situaci mnohých Romů, kterou měly zlepšit, naopak často zhoršily.
Toto opatření se osobně dotklo i pana Čonky, jehož vyprávění jsme nahráli pro Paměť Romů:
Rodiče řekli: „Prodáš chalupu a koupíš tam byt a my se odstěhujeme taky.“ No, já jsem to tak udělal.
A tu nastala vám tragédie. My jsme to koupili, vyplatili, notářsky se to převedlo. A tenkrát byl zákon 502, to byl rozptyl Romů po republice. My jsme to mohli koupit, ale bez nároku na bydlení. Tak oni se ti majitelé odstěhovali, rodiče se nastěhovali – tak stejný byt nahoře jak tady – a teď si představte, že z města přišel příkaz, že nás odstěhujou, jako rodiče, na vlastní náklady a nebezpečí. Ale kam, to už je nezajímalo. Tam, odkud přišli – na Slovensko.
Šel jsem na krajský výbor tady v Ostravě a měl jsem fakt z pekla štěstí. A tam se zrovna vrátil z Moskvy člověk, který tam dělal vysokou školu. Jmenoval se Zuzka, to byl dobrý člověk. Tak jak k němu přijdu, to taky nebylo tak jednoduché, a on jak viděl, že jsem takový strhaný, zničený: „Soudruhu, co tě trápí, posaď se, kafíčko?“ To bylo úplně jiné jednání jak tady na radnici. A teď mu vykládám všechno. On sám se na to díval, povídá: „To nějaká blbost, ne?“ Na KV, na krajském výboru strany, povídám: „No není to blbost.“ On povídá: „Víš co?“ Jenom sebral telefon, svolal na městský výbor všechny ty zločince, já jim říkal zločinci, co tam byli, plus za podnik ředitele dopravního podniku, předsedu KV, tedy celozávodního výboru strany, ROH, tajemníka Mamulu... No bylo obrovské zasedání a já mezi nima. A teď na tom městě: „Tak soudruzi, podívejte, soudruh Čonka si řeší bydlení vlastními prostředky, a vy mu házíte klacky pod nohy. Co to má znamenat tady, že dostal už příkaz vystěhování, že ho vystěhují na vlastní náklady a nebezpečí? A teď ten hlavní šéf, který to měl na starosti, jmenoval se Slukat, na to nikdy nezapomenu: „My plníme jenom svoje povinnosti.“
Celý příběh pana Čonky si můžete poslechnout zde:
https://www.pametromu.cz/index.php/pametnici-prehled/141-conka-michal
Nepřehlédněte:
- Mária Lendelová: Maminka se bála, abych nás svým pláčem neprozradila
- Ladislav Goral: Táta bojoval ve Slovenském národním povstání
- Michal Čonka: Měli nás odvézt do Osvětimi
- Srpen 1968 ve vzpomínkách romských pamětníků: Lidská odvaha, strach i zlost
- Připomínka 75. výročí transportu Romů z Hodonína u Kunštátu do Osvětimi se poprvé konala v areálu Památníku Hodonín
- Pamětnice Jolana Miková: Dodnes mám na čele jizvu, jak se mnou ten Němec praštil o zeď
- Pamětnice Ilona Ferková: Gardisté byli za války horší než Němci
Kam dál:
- Lékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Vyvinuli vědci vakcíny proti COVIDu-19 narychlo?
- Před šestasedmdesáti lety nacisté zavraždili Romy ze Zajišťovacího tábora v Dubnici nad Váhom
- Velvyslanectví Kanady a USA slaví Měsíc černošské historie. Zpřístupní dokument o prvním černošském hokejistovi v NHL
- VIDEO: "Romština je můj pracovní jazyk," říká vedoucí romistiky na FF UK Helena Sadílková
- Česká badatelka mapuje osudy Odda Nansena, považovaného za norského Nicolase Wintona
- Ida Kelarová slaví pětašedesátiny. Stojí za ní úctyhodný kus práce ve prospěch romské komunity
- ŽIVĚ: Rozhovor s lékařkou Marií Nejedlou o očkování proti koronaviru. Ptejte se!
- Když někoho našli v jiném okrese, už volali policajty: V únoru 1959 se začal do praxe uvádět zákon o zákazu kočování.
- Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli
- Karel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva
- Renata Berkyová: Jak na dějiny Romů ve výuce
- Zemřel Miroslav Dědič, výrazná osobnost sociální pedagogiky a ředitel internátní „Květušínské školy“ pro Romy
Štítky:
Rozhovory, Paměť Romů, pamětník, Historie, VýročíHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25