romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)
Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.

Součástí sobotní piety bude tradiční přehlídka dětských pěveckých sborů „Světlo za Lidice“, na které vystoupí celkem 14 dětských pěveckých sborů ze všech krajů České republiky. Uměleckou záštitu nad přehlídkou převzala Monika Absolonová.

Hlavní projev přednese předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Záštitu celé akce pak převzalo ministerstvo kultury ve spolupráci s obecním zastupitelstvem v Lidicích a oblastní organizací Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS).

Památník Lidice k jeho účasti už v únoru uvedl, že ani na jednom z pietních aktů nevystoupí předseda Jaroslav Vodička.

„K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli dlouhodobě nevhodnému vystupování pana Vodičky a jeho celkové kontroverzi, které podle nás neodpovídají důstojnosti a vážnosti pietních aktů v Lidicích a v Ležákách. V Lidicích pana Vodičku velice pravděpodobně nahradí Veronika Kellerová, starostka obce Lidice a členka Oblastní organizace ČSBS Lidice. V Ležákách bude pietní akt zcela bez projevu zástupců ČSBS,“ stojí v prohlášení.

Známý je například Vodičkův xenofobní protiuprchlický projev z května 2016, se kterém vystoupil na Terezínské tryzně. K omezení účasti na akcích ČSBS vyzval své členy v březnu letošního roku i Senát

Lidice, v nichž tehdy žilo zhruba 500 lidí, vypálili nacisté 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Heydricha. V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Zemřelo 340 lidických obyvatel.

Přečteno: 1986x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidice, pietní akt, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo