romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před lety úspěšně žalovali Česko, teď mladí Romové marně hledají práci

Praha, 11.6.2014 12:33, (ROMEA)
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (FOTO: http://www.echr.coe.int)
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (FOTO: http://www.echr.coe.int)

Bylo to překvapení, když 18 romských žáků z Ostravy v roce 2007 uspělo s žalobou na Česko. Evropský soud tehdy uznal, že je stát diskriminoval. Mladí žalobci od té doby dospěli a někteří už mají vlastní děti. Sice pomohli měnit poměry na školách, jim samotným se ale příliš nedaří: až na jednoho jsou všichni bez práce. Píše o tom server iDnes.cz.

Ostravské sdružení Vzájemné soužití na konci 90. let zjistilo, že podobných případů je mezi Romy mnoho. Kromě Julia vytipovalo dalších zhruba 30 dětí a začalo je doučovat. Osmnáct z nich posléze udělalo rozdílové zkoušky na běžnou základní školu. "Byl to jasný důkaz, že jsou neoprávněně zařazovány do zvláštních škol," vzpomíná šéf sdružení Kumar Vishwanathan.

Zmíněná osmnáctka - 13 dívek a pět kluků - v květnu 1999 zažalovala stát. Když jim česká justice nevyhověla, odvolala se v roce 2000 k Evropskému soudu pro lidská práva. "Naši rodiče se tehdy soudili kvůli tomu, že není normální, z jakého důvodu nás přeřadili do zvláštní školy," řekla iDNES.cz Andrea Bandyová, která patřila mezi žalobce i se sestrou Denisou.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

server iDnes.cz
Přečteno: 1982x
 

Kam dál:

Štítky:  

Štrasburk, Lidská práva, Diskriminace, segregace, Soud, žalobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo