romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před pěti lety byla soudně rozpuštěna neonacistická Dělnická strana

Praha, 16.2.2015 15:19, (ROMEA)
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS.  Foto: František Kostlán
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS. Foto: František Kostlán

Před pěti lety, 17. února 2010, rozpustil Nejvyšší správní soud na návrh vlády krajně pravicovou Dělnickou stranu (DS). Stalo se tak přitom až na druhý pokus. Poprvé o rozpuštění tohoto politického subjektu žádala už v listopadu 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS), soudci však v březnu 2009 návrh zamítli. Opozice i nevládní aktivisté tehdy označili návrh za nekvalitní. Druhý, už úspěšný pokus o rozpuštění DS pak učinila vláda Jana Fischera.

Konec DS byl prvním případem v historii samostatné ČR, kdy strana musela skončit kvůli politické činnosti. Soudci našli v programu, idejích a symbolech strany xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera. Vedení DS ale bylo na možnost rozpuštění připraveno a po verdiktu soudu se funkcionáři i značná část členské základny přesunuli do Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

DS byla zaregistrována v prosinci 2002 pod názvem Nová síla, od 22. ledna 2003 platil název Dělnická strana. U jejího vzniku stáli bývalí členové republikánských stran spojených s osobou Miroslava Sládka. Předsedou DS byl Tomáš Vandas, bývalý tajemník Sládkových republikánů a nyní šéf DSSS. Během své existence DS nikdy nezískala dostatečnou podporu voličů na to, aby její zástupci usedli v parlamentu nebo v krajských zastupitelstvech. Po eurovolbách 2009 nicméně dosáhla na státní příspěvek.
brf, ČTK
Přečteno: 727x
 

Kam dál:

Štítky:  

DS, DSSS, Neonacismus, Politika, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo