romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před soud míří případ muže, který kuší zastřelil Roma

Chotěbuz, 8.1.2013 14:03, (ROMEA)
Dům v Chotěbuzi (FOTO: repro Česká televize)
Dům v Chotěbuzi (FOTO: repro Česká televize)

Případ muže z Karvinska, který v dubnu loňského roku kuší zabil Roma, jenž spolu s další lidmi vnikl na jeho pozemek, vstupuje do závěrečné fáze. Krajský soud v Ostravě v těchto dnech převzal obžalobu devětatřicetiletého Jaroslava Šebesty z Chotěbuzi. Informoval o tom server Denik.cz.

Termín procesu není zatím stanoven. „Předpokládám, že hlavní líčení bude nařízeno v první polovině letošního roku," řekl na dotaz Deníku předseda senátu Miroslav Mucha, kterému byl případ přidělen. Šebesta je obžalován z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Hrozí mu osm až šestnáct let vězení.

Drama se odehrálo 26. dubna loňského roku v Chotěbuzi na Karvinsku. Pro server Romea.cz tragickou událost tehdy popsal Gabriel Gujda, který byl na místě se dvěma syny a bratrancem Martinem, který později zemřel. "Šli jsme na staré zbořeniště, kde byl už spoustu let rozbouraný barák. Byl zdemolovaný až na základy. Kluci se tam chtěli podívat jestli tam nenajdou nějaký starý šrot nebo plech. Ten chlap mě zřejmě viděl jak otáčím auto u jeho baráku. Vyšel ven z baráku s kuší," popsal pro server Romea.cz začátek tragického incidentu Gabriel Gujda.

"Křičel na nás: 'Vy kurvy černé já vás zabiju'. Kluci ani ke zbořeništi nedošli a běželi zpátky ke mě do auta a volali: 'Tati, tati on má zbraň'. Nejstarší kluk ke mě skočil do auta, druhý kluk z druhé strany a Martin chtěl nastoupit do zadních dveří. Já mezitím vylezl ven a chtěl jsem se podívat co se děje. Viděl jsem, jak cíleně míří na Martinovu hlavu a pak ho trefil. Byl od nás asi sedm metrů," řekl pro server Romea.cz Gujda.

"Běhal jsem po ulici a prosil ho, ať zavolá záchranku. On s úsměvem na tváři šel domů, vzal si na sebe triko. V jedné ruce držel housku, kterou jedl, v druhé ruce držel šíp. Přišel k ležícímu Martinovi a změřil mu, jak hluboko má ten šíp v hlavě. Klukům řekl: 'Vytáhněte mu ten šíp, hoďte ho do auta a vypadněte'. Snažil jsem se stopnout nějaké auto, ale projelo jich asi pět nebo šest a nikdo nezastavil. Pak jsem jednomu skočil přímo do cesty a prosil jsem řidiče, aby zavolal záchranku a policii, tak je ten pán nakonec zavolal," vyprávěl co se dělo těsně po střelbě serveru Romea.cz Gabriel Gujda.

 

Obžalovaný Jaroslav Šebesta tvrdí, že se celá událost odehrála jinak. „Seděl jsem uvnitř a uslyšel nějaký šramot. Vyšel jsem ven a uviděl cizí muže, kteří obcházeli kolem domu. Dva se prohrabávali podsklepenou částí objektu. Zařval jsem na ně, co tam dělají. Zprvu vůbec nereagovali. Až když uviděli, že mám v ruce kuši, všeho nechali a šli k autu, které měli zaparkované kousek nad domem," řekl již dříve serveru Deník.cz Šebesta.

„Byl jsem vystresovaný. Chápete tu drzost?! Já sedím uvnitř domu a oni mi šmejdí ve sklepě. Co tam asi dělali, že? Evidentně chtěli něco ukrást. Nejspíš hledali něco železného," řekl Šebesta.

To však Gujda rezolutně odmítá. "Nešli jsme tam krást. Nás tady lidi v okolí znají a vědí, že jezdíme sbírat železo. My vždycky klepeme na lidi, ptáme se jestli si můžeme vzít staré železo nebo nám něco neprodají," uvedl dříve pro server Romea.cz Gujda.

Šebesta se pak podle svých slov vydal s kuší v ruce se vydal za prchajícími Romy. Vzápětí vyletěl šíp, který jednoho z mužů – devětatřicetiletého Martina Hospodiho – zasáhl do hlavy ve chvíli, kdy se chystal sednout do auta.

„Mířil jsem pod nohy, na auto. Jenže on se v pohybu sehnul a dostal to," konstatoval pro Deník.cz střelec.

Lidé z Chotěbuzi se jednoznačně staví na stranu střelce. Na podporu Šebesty se v Chotěbuzi dokonce uskutečnila demonstrace, vznikla také petice, kterou podepsaly stovky lidí. Co nejmírnější trest žádali pro Šebestu i sousedé, kteří jej označili za hodného a vstřícného člověka. Podle nich šlo o nešťastnou náhodu a Šebesta jen bránil svůj majetek. Uvádí server Deník.cz.

Zdeněk Ryšavý, Deník.cz
Přečteno: 3451x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, střelba, Kriminalita, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo