romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předlice: Lidé vystěhovaní z nebezpečného domu skončili v tělocvičně. Ubytovna je nevyhovující

Ústí nad Labem, Předlice, 5.11.2012 16:16, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 10:30, 6. 11. 2013)
Beneše Lounského 5 v Předlicích (FOTO: Google Maps)
Beneše Lounského 5 v Předlicích (FOTO: Google Maps)

V tělocvičně základní školy skončili obyvatelé nebezpečného domu v ústeckých Předlicích. Dům opustili po dvou týdnech od nařízení vystěhování a až na naléhání krizového týmu. Ubytovna, kam se měli přestěhovat, je nevyhovující. V tělocvičně mohou zůstat, dokud si neseženou bydlení.

Šestatřicet obyvatel domu, z toho 27 dětí, se mělo v pátek odstěhovat do prostor ubytovny. Ta však nebyla vyhovující. "Bylo jim proto zřízeno náhradní ubytování v tělocvičně předlické základní školy," uvedl na svém webu ústecký magistrát.

Magistrát dal lidem ke stěhování k dispozici nákladní automobil, skladové prostory a kontejner na nepotřebné věci "Úřad práce přislíbil příspěvek na kauci na bydlení, sociální pracovníci rodinám pomohou s vyřizováním a vyplňováním potřebných dokumentů a s kontaktem s majiteli ubytoven a bytových jednotek,“ sdělilo město ve svém vyjádření.

Město má prý bytů dost

"Člověk v tísni se jim ve spolupráci s naším odborem sociálních věcí snaží zajistit bydlení trvalého charakteru u soukromých subjektů," uvedla mluvčí města Romana Macová s tím, že dokud nebudou uzavřené smlouvy, mohou zůstat ve škole. "Škola omezila tělocviky, jinak funguje bez problémů. Mají tam navíc vlastní vchod," dodala.

"Vnímám to jako ambivalentní situaci," řekl serveru Romea.cz Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

"Na jedné straně není dobře, že jsou ubytováni v té tělocvičně, na straně druhé nedokážu posoudit míru rizika, kdyby zůstali v tom domě. A ani nevím, do jaké míry majitel toho domu bere vážně nutnost jeho rekonstrukce. Když tedy zaznělo, že by mohli být přesunuti na ubytovny," vypadalo to jako řešení, které je pro ty lidi bezpečnější. Pokud je ta tělocvična řešením pouze dočasným, tak by se od toho mohlo odvíjet řešení trvalé," dodal Šimáček.

Jiného názoru je Míra Brož z ústeckého sdružení Konexe, které tamním Romům pomáhá průběžně. "To, že ti lidé skončili v tělocvičně je humanitární situace, v Ústí přitom je dostatek bytů. Magistrát má také sociální byty, ale ty jsou pěkné, takže je nemyslitelné, že by do nich nastěhoval chudé romské rodiny," řekl Brož serveru Romea.cz.    

Podle něj jsou v Předlicích domy, které jsou v ještě horším stavu než dům, který nyní museli Romové opustit. "Stav těchto domů přitom nikdo neřeší a o lidi, kteří tam žijí se nikdo nezajímá," dodal Brož.

Obyvatelé: "Je to důsledek špatné privatizace"

Obyvatelé města si v otevřeném dopise magistrátu koncem října stěžovali, že s nimi město nekomunikuje a že za situaci může špatně provedená privatizace. "Situace v naší čtvrti je důsledkem špatné privatizace a dlouholeté nečinnosti města. Dnešní krize nenastala ze dne na den," napsali obyvatelé.

K tomuto názoru na situaci v Předlicích se přiklání i advokátka Klára Samková, která se dlouhodobě zajímá romskou problematikou. "Přes moje varování prodalo město nemovitosti lichvářům, kteří nerespektovali ani regulaci nájemného, ani neplnili - a to dlouhá léta - povinnosti vlastníka nemovitosti," tvrdí Samková.

Dům, odkud se lidé po opakovaných výzvách konečně odstěhovali, začal nedávno jeho majitel Klement Bruncík opravovat. S tím však měl podle nařízení magistrátu začít teprve tehdy, až budou obyvatelé pryč. To však nerespektoval, a tak jej stavební odbor vyzval, ať práce zastaví a podal na něj trestní oznámení.

Podle Víta Kučery z organizace Člověk v tísni budou lidé přespávat v tělocvičně do středy. "Ve středu se má uzavřít jednání o novém bydlení," říká Kučera. Rodiny by měly získat nové domovy v činžovních domech v okolí. Množí se informace o tom, že někteří lidé se i přes varování přes den v havarijních domech zdržují, aby si uvařili nebo se například podívali na televizi.

Dům v ulici Beneše Lounského není jediný zchátralý a nebezpečný v této lokalitě. Podle statika je v Předlicích neobyvatelných celkem 29 budov.

František Kostlán, ČTK, Česká televize
Přečteno: 1403x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Bydlení, Ústí nad labem, Člověk v tísniHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo