romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předlice: Lidé vystěhovaní z nebezpečného domu skončili v tělocvičně. Ubytovna je nevyhovující

Ústí nad Labem, Předlice, 5.11.2012 16:16, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 10:30, 6. 11. 2013)
Beneše Lounského 5 v Předlicích (FOTO: Google Maps)
Beneše Lounského 5 v Předlicích (FOTO: Google Maps)

V tělocvičně základní školy skončili obyvatelé nebezpečného domu v ústeckých Předlicích. Dům opustili po dvou týdnech od nařízení vystěhování a až na naléhání krizového týmu. Ubytovna, kam se měli přestěhovat, je nevyhovující. V tělocvičně mohou zůstat, dokud si neseženou bydlení.

Šestatřicet obyvatel domu, z toho 27 dětí, se mělo v pátek odstěhovat do prostor ubytovny. Ta však nebyla vyhovující. "Bylo jim proto zřízeno náhradní ubytování v tělocvičně předlické základní školy," uvedl na svém webu ústecký magistrát.

Magistrát dal lidem ke stěhování k dispozici nákladní automobil, skladové prostory a kontejner na nepotřebné věci "Úřad práce přislíbil příspěvek na kauci na bydlení, sociální pracovníci rodinám pomohou s vyřizováním a vyplňováním potřebných dokumentů a s kontaktem s majiteli ubytoven a bytových jednotek,“ sdělilo město ve svém vyjádření.

Město má prý bytů dost

"Člověk v tísni se jim ve spolupráci s naším odborem sociálních věcí snaží zajistit bydlení trvalého charakteru u soukromých subjektů," uvedla mluvčí města Romana Macová s tím, že dokud nebudou uzavřené smlouvy, mohou zůstat ve škole. "Škola omezila tělocviky, jinak funguje bez problémů. Mají tam navíc vlastní vchod," dodala.

"Vnímám to jako ambivalentní situaci," řekl serveru Romea.cz Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

"Na jedné straně není dobře, že jsou ubytováni v té tělocvičně, na straně druhé nedokážu posoudit míru rizika, kdyby zůstali v tom domě. A ani nevím, do jaké míry majitel toho domu bere vážně nutnost jeho rekonstrukce. Když tedy zaznělo, že by mohli být přesunuti na ubytovny," vypadalo to jako řešení, které je pro ty lidi bezpečnější. Pokud je ta tělocvična řešením pouze dočasným, tak by se od toho mohlo odvíjet řešení trvalé," dodal Šimáček.

Jiného názoru je Míra Brož z ústeckého sdružení Konexe, které tamním Romům pomáhá průběžně. "To, že ti lidé skončili v tělocvičně je humanitární situace, v Ústí přitom je dostatek bytů. Magistrát má také sociální byty, ale ty jsou pěkné, takže je nemyslitelné, že by do nich nastěhoval chudé romské rodiny," řekl Brož serveru Romea.cz.    

Podle něj jsou v Předlicích domy, které jsou v ještě horším stavu než dům, který nyní museli Romové opustit. "Stav těchto domů přitom nikdo neřeší a o lidi, kteří tam žijí se nikdo nezajímá," dodal Brož.

Obyvatelé: "Je to důsledek špatné privatizace"

Obyvatelé města si v otevřeném dopise magistrátu koncem října stěžovali, že s nimi město nekomunikuje a že za situaci může špatně provedená privatizace. "Situace v naší čtvrti je důsledkem špatné privatizace a dlouholeté nečinnosti města. Dnešní krize nenastala ze dne na den," napsali obyvatelé.

K tomuto názoru na situaci v Předlicích se přiklání i advokátka Klára Samková, která se dlouhodobě zajímá romskou problematikou. "Přes moje varování prodalo město nemovitosti lichvářům, kteří nerespektovali ani regulaci nájemného, ani neplnili - a to dlouhá léta - povinnosti vlastníka nemovitosti," tvrdí Samková.

Dům, odkud se lidé po opakovaných výzvách konečně odstěhovali, začal nedávno jeho majitel Klement Bruncík opravovat. S tím však měl podle nařízení magistrátu začít teprve tehdy, až budou obyvatelé pryč. To však nerespektoval, a tak jej stavební odbor vyzval, ať práce zastaví a podal na něj trestní oznámení.

Podle Víta Kučery z organizace Člověk v tísni budou lidé přespávat v tělocvičně do středy. "Ve středu se má uzavřít jednání o novém bydlení," říká Kučera. Rodiny by měly získat nové domovy v činžovních domech v okolí. Množí se informace o tom, že někteří lidé se i přes varování přes den v havarijních domech zdržují, aby si uvařili nebo se například podívali na televizi.

Dům v ulici Beneše Lounského není jediný zchátralý a nebezpečný v této lokalitě. Podle statika je v Předlicích neobyvatelných celkem 29 budov.

František Kostlán, ČTK, Česká televize
Přečteno: 1353x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Bydlení, Ústí nad labem, Člověk v tísniHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo