romea - logo
17. února 2019 (neděle)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Předseda ČSBS Vodička už nebude vystupovat na Terezínské tryzně, důvodem jsou jeho kontroverzní výroky a činy

17.12.2018 11:50
Jaroslav Vodička, Předseda ČSBS, 15. 5. 2016 během terezínské tryzny (FOTO: repro Česká televize)
Jaroslav Vodička, Předseda ČSBS, 15. 5. 2016 během terezínské tryzny (FOTO: repro Česká televize)

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička už nebude vystupovat na Terezínské tryzně. Tuto možnost dřívě měl jako spoluorganizátor akce. „Na mikrofon mluvit rozhodně nebude,“ uvedl pro Deník N Tomáš Rieger, vedoucí oddělení vnějších vztahů a marketingu Památníku Terezín.

Důvodem nezařazení projevu šéfa svazu na budoucí pietní akci je zřejmě i Vodičkův projev na Terezínské tryzně v roce 2016, který vzbudil velké kontroverze. Šéf ČSBS vedle útoku na uprchlíky zaútočil i na média veřejné služby. "S obavami se ptáme, vedeni mnohdy zkreslujícími informacemi především médií veřejné služby, co miliony především ekonomických migrantů, kteří prchají za pohodlnějším životem, ne s touhou bránit svou vlast. Prchají, aby vytěžili náš léta a prací generace před námi budovaný evropský sociální a ekonomický systém. Ne proto, že doma žijí v nesvobodě, a pokud tak třeba žijí, nechtějí za změny ku prospěchu svých lidí bojovat. Mladí zdraví muži s novými mobily v rukou, v kožených bundách za tisíce, se srdceryvnými fotkami topících se bárek na moři vyrobených mnohdy i samotnými zločinnými převaděči," uvedl doslova Vodička.

VIDEO

Několik měsíců po kontroverzním projevu Vodička v říjnu 2018 jménem ČSBS předal pamětní medaili s nápisem Za vlast a za svobodu komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi. Ten jako člen policejního pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne. Akt ocenění Ondráčka vzbudil nesouhlasné reakce nejen u veřejnosti, ale také mezi samotnými členy ČSBS. 

Český svaz bojovníků za svobodu (dřívější název byl Český svaz protifašistických bojovníků) sdružuje účastníky odboje za druhé světové války a jejich pozůstalé. Před deseti lety bylo ve svazu registrováno přibližně 10.500 členů, dnes je počet dle odhadů poloviční.

V roce 2011 se předsedou ČSBS stal právě Vodička, který byl v šedesátých letech členem pohraniční stráže a později v osmdesátých letech “agentem” komunistické VB. Kvůli novému vedení a jeho kontroverzním krokům odešel válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války, lidické ženy, dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová nebo ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Několik lidí bylo také kvůli kritice šéfa svazu vyloučeno. Vodička je nyní zastupitel Ústeckého kraje za Zemanovce a Okamurovu SPD, jejíž někteří představitelé jsou vyšetřováni ve spojitosti s popíráním holokaustu.

Přečteno: 574x

 

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Terezín, vlastnectví, Holocaust, Svoboda a přímá demokracie (SPD), Ústí nad LabemHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo