romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

iDNES.cz: Kandidátem na ministra pro lidská práva je Jiří Dienstbier

Praha, 17.12.2013 18:08, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 19:45)
Jiří Dienstbier (FOTO: Petr Vilgus, Wikimedia)
Jiří Dienstbier (FOTO: Petr Vilgus, Wikimedia)

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes znovu zopakoval, že by mohlo být v nové vládě i ministerstvo pro lidská práva. Poprvé se o této možnosti Sobotka zmínil už o víkendu. Vznik úřadu ale závisí na tom, kolik nakonec bude dohromady ministerstev. Informaci přinesl Český rozhlas. Server iDNES.cz pak jako horkého kandidáta na tento post označil Jiřího Dienstbiera z ČSSD.

„Je to jedna z možných variant, ČSSD ji rozhodně nevylučuje a domníváme se, že by to mohla být i jedna z důležitých nosných agend budoucí vlády,“ řekl Sobotka Českému rozhlasu stanici Radiožurnál. Podle serveru iDNES.cz se po schůzce lídrů vládních stran rodí poměr rozdělení křesel 7–7–3, ale vše může zhatit boj o křeslo ministra zemědělství a nezájem o kulturu. Při tomto rozdělení vládních křesel by ministerstvo pro lidská práva připadlo ČSSD a horkým kandidátem by měl být Jiří Dienstbier.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček by ministerstvo lidských práv přivítal. „Agenda lidských práv nebo sociálního začleňování potřebuje mít své přímé zastoupení na vládě. Je to vždycky jednodušší, když s ostatními ministry jedná někdo ze stejné pozice. V tomto smyslu by to velmi pomohlo,“ uvedl Šimáček pro Český rozhlas.

K zřízení ministerstva pro lidská práva již dříve nově rodící koalici vyzvaly čtyři desítky neziskových organizací v otevřeném dopise. Se zřízením ministerstva již dříve souhlasil Ivan Gabal z KDU-ČSL. Proti ministerstvu se vyslovil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL se zatím na finálním rozložení ministerstev nedohodli. Lidovci požadují resort zemědělství a s tím nesouhlasí hnutí ANO. Další schůzka šéfů stran má být ve středu.

ryz, Český rozhlas, iDNES.cz
Přečteno: 1207x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ministr pro lidská práva, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, ČSSDHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo