romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

iDNES.cz: Kandidátem na ministra pro lidská práva je Jiří Dienstbier

Praha, 17.12.2013 18:08, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 19:45)
Jiří Dienstbier (FOTO: Petr Vilgus, Wikimedia)
Jiří Dienstbier (FOTO: Petr Vilgus, Wikimedia)

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes znovu zopakoval, že by mohlo být v nové vládě i ministerstvo pro lidská práva. Poprvé se o této možnosti Sobotka zmínil už o víkendu. Vznik úřadu ale závisí na tom, kolik nakonec bude dohromady ministerstev. Informaci přinesl Český rozhlas. Server iDNES.cz pak jako horkého kandidáta na tento post označil Jiřího Dienstbiera z ČSSD.

„Je to jedna z možných variant, ČSSD ji rozhodně nevylučuje a domníváme se, že by to mohla být i jedna z důležitých nosných agend budoucí vlády,“ řekl Sobotka Českému rozhlasu stanici Radiožurnál. Podle serveru iDNES.cz se po schůzce lídrů vládních stran rodí poměr rozdělení křesel 7–7–3, ale vše může zhatit boj o křeslo ministra zemědělství a nezájem o kulturu. Při tomto rozdělení vládních křesel by ministerstvo pro lidská práva připadlo ČSSD a horkým kandidátem by měl být Jiří Dienstbier.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček by ministerstvo lidských práv přivítal. „Agenda lidských práv nebo sociálního začleňování potřebuje mít své přímé zastoupení na vládě. Je to vždycky jednodušší, když s ostatními ministry jedná někdo ze stejné pozice. V tomto smyslu by to velmi pomohlo,“ uvedl Šimáček pro Český rozhlas.

K zřízení ministerstva pro lidská práva již dříve nově rodící koalici vyzvaly čtyři desítky neziskových organizací v otevřeném dopise. Se zřízením ministerstva již dříve souhlasil Ivan Gabal z KDU-ČSL. Proti ministerstvu se vyslovil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL se zatím na finálním rozložení ministerstev nedohodli. Lidovci požadují resort zemědělství a s tím nesouhlasí hnutí ANO. Další schůzka šéfů stran má být ve středu.

ryz, Český rozhlas, iDNES.cz
Přečteno: 1214x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ministr pro lidská práva, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, ČSSDHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo