romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš k MDR 2021: Neházejme Romům klacky pod nohy, jednejme s nimi s důstojností, která jim náleží, jako s rovnoprávnými partnery v diskuzi

8.4.2021 15:35
Ivan Bartoš (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Ivan Bartoš (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

"Úsilí Romů povede k úspěchu, pokud jim nebudeme házet klacky pod nohy a budeme s nimi jednat s důstojností, která jim náleží, jako s rovnoprávnými partnery v diskuzi," uvedl dnes u příležitosti Mezinárodního dne Romů předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Ten také připomněl, že mnoho z Romů zažívá každodenní diskriminaci.

"Dnes je to 50 let, co si svět připomíná Mezinárodní den Romů. Jsem vděčný za mnoho skvělých romských přátel a aktivních lidí, kteří pomáhají dělat naší zemi lepším místem k životu. A to i přes to, že mnoho z nich zažívalo a zažívá diskriminaci ať už ve vzdělávání či jiných oblastech života. Kolikrát jsme slyšeli či byli svědky toho, že romské děti byly automaticky doporučeny do “zvláštních”, segregovaných škol? Kolikrát jsme zažili nabídky na bydlení či práci, ve kterých neměli a nemají Romové automaticky žádnou šanci čistě pro svůj původ?" ptá se předseda Pirátské strany Ivan Bartoš, který si přes svou fotku na sociální sítí Facebook dal rámeček s romskou vlajkou.

"Život bohužel ukazuje, že emancipace a úsilí o důstojnost a rovnoprávnost nepřichází nikdy od většiny, ale musí si jej vydobýt menšina sama svým dlouhodobým úsilím. V každodenním životě vidíme, že je to možné. Například v Ostravě se podařilo takřka ukončit segregované školství díky fantastickým asistentkám z romské komunity, které pomohly informovat rodiny takovým způsobem, že takřka všechny romské děti již chodí do běžných škol. Kudy vede vůle, tudy vede cesta," dodává Bartoš.

8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos uplyne přesně 50 let od významného dne, kdy se sešel historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství"). 

Přečteno: 5057x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pirátská strana, Mezinárodní den Romů, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo