romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předseda "romského" spolku podporuje Blok proti islámu. Agentura pro sociální začleňování s ním dále spolupracuje

12.5.2016 14:00
Národní Listy, které společně s Blokem proti Islámu vydávalo hnutí Úsvit, představují členy Bloku proti Islámu v Mimoni. Na fotkách jsou jako členové prezentováni i Jiří Hanzl (zřejmě omylem přejmenovaný na Aleše) a Romana Hanzlová ze spolku Lampa.
Národní Listy, které společně s Blokem proti Islámu vydávalo hnutí Úsvit, představují členy Bloku proti Islámu v Mimoni. Na fotkách jsou jako členové prezentováni i Jiří Hanzl (zřejmě omylem přejmenovaný na Aleše) a Romana Hanzlová ze spolku Lampa.

"Pojďte se podívat," vítá mě v mimoňském centru Lampa Romana Hanzlová, abych si prohlédla jejich prostory. Příjemně zařízená klubovna, pingpongový stůl, kolem stolu sedí několik lidí, atmosféra je přátelská. Přijela jsem ale proto, že Národní listy zveřejnily fotku manželů, kteří vedou klub, s popiskem: "Aleš Hanzl s manželkou, BPI v Mimoni. Další členy BPI představíme v příštím čísle v druhé polovině května." Zajímalo mě, jak se kloubí práce se sociálně vyloučenými Romy nejen s aktivním vystupováním proti uprchlíkům, ale i s účastí v organizaci, jejíž  někteří členové vystupují otevřeně rasisticky.

Staré spory v Mimoni

Podle Jiřího Hanzla začali v Ralsku a Mimoni s manželkou působit v roce 2011 a spor začal teprve ve chvíli, kdy začal kritizovat vedení města za předraženou zakázku při úpravě hřiště, což považoval za svou občanskou povinnost.

Podle dalších aktérů spory začaly o něco dříve. Jednalo se o provozování kroužku s náboženským podtextem. Tehdejší místostarosta Oto Váradi vzpomíná, že první konflikt začal po stížnostech rodičů, že o.s. LAMPA provozuje náboženský kroužek a nemají k tomu souhlasy rodičů.

Požádal tedy prý pana Hanzla, aby mu předložil souhlasy všech rodičů, jejichž děti navštěvovaly tento kroužek. Poté, co je Jiří Hanzl odmítl předložit, město kroužek zrušilo.

Jiří Hanzl však tvrdí, že souhlasy dát nemohl: "Pan místostarosta nás nutil překročit zákon o ochraně osobních údajů. To jsme však oprávněně odmítli," říká ke sporu o souhlasy. S manželkou navštěvují Evangelickou církev metodistickou v Jablonném v Podještědí, což je státem registrovaná církev. Hanzl také odmítá nařčení, že by děti mohly mít z kroužku špatné sny. Zbavit se jejich kroužku chtěli prý proto, že překáželi jinému tančnímu kroužku.

Varádiho verzi však potvrzuje i místní romská aktivistka Emilie Horáčková, nebo tehdejší lokální konzultant Agentury pro sociální začleňování Bronislav Podlaha, který upřesňuje: „Spor o evangelizační kroužek odstartoval pomlouvačnou, lživou a urážlivou kampaň Lampy proti obci, Agentuře, sdružení Tosara, a osobně proti místostarostovi Varádimu, starostovi Králíkovi, Emílii Horáčkové, Daniele Cincibusové a mně. Přes opakované snahy o domluvu tato nenávistná kampaň pokračovala,“ vzpomíná Podlaha. To bylo v létě 2013.

Ke sporu o ochraně osobních údajů Podlaha dodává, že kroužek nebyl sociální službou, což lze prokázat  pouhým náhledem do registrace, byl navíc provozován v prostorách města, bezplatně zapůjčených, tudíž město mělo právo si klást podmínky a pochybnosti se dají elegantně rozptýlit tím, že rodič zároveň podepíše, že tato informace bude předána městu.

Trestní oznámení kvůli předražené zakázce města podal pan Hanzl v únoru 2014.

"Samozřejmě cílem jeho nenávisti jsem byl já jako místostarosta města Ralsko. Já jako osoba jsem nikdy obviněn ale nebyl a  ani se mnou žádný soud neprobíhal," uvádí pro server Romea.cz Oto Váradi, bývalý místostarosta Ralska (SNK Evropští demokraté). Také v důsledku soudního řízení s tehdejším starostou Králíkem se v Ralsku změnila koalice. Tehdejší starosta Miroslav Králík (ČSSD) byl loni nepravomocně odsouzený a díky přeběhlíkovi z TOP 09 vznikla koalice nová, ve které sociální ani evropští demokraté už nefigurovali.

Okresní soud v České Lípě nakonec v listopadu 2015 bývalého starostu Ralska Miroslava Králíka v případu zakázky na právní služby, které si na přelomu let 2012 a 2013 objednalo město Ralsko v plném rozsahu zprostil obžaloby. Tím se jedna kapitola uzavřela a vše by mohlo pokračovat nerušeně dál.

Hned zkraje si vyjasňujeme naše pozice. Vysvětluju, že budu psát článek a o čem bude. "Vždyť my jsme taky běhali s Ivankou Čonkovou po Drážďanech," vysvětluje mi paní Hanzlová, že není žádná xenofobka. Tehdy totiž jeli na demonstraci proti německým neonacistům spolu s organizací Konexe.

Říká také, že ona se do Bloku proti islámu vstupovat nechystá a její manžel Jiří Hanzl to teprve plánuje. Domlouváme se na dalším, ještě chvíli poslouchám v klubu, probírají, kdo dnes přijede a co se bude dělat.

Národní Listy: Předseda spolku Lampa a jeho maželka jsou členy Bloku proti islámu

Přestože paní Hanzlová i klub působí příjemně, situace v Mimoni není tak idylická, jak by se mohlo zdát. V minulosti zde bylo několik sporů, které zanechaly mezi lidmi, kteří se angažují v soužití mezi Romy a Čechy, špatné vztahy. Členové lokálního partnerství hlasováním Lampu z partnerství vyloučili.

Důsledek sporů zapříčinil i změny ve vedení Ralska. Dnes se situace  může jevit stabilizovaná. Nové vedení města nemá se sdružením Lampa žádný problém. Shodou okolností se mezitím také vyměnilo vedení Agentury pro sociální začleňování a v důsledku toho přišel do místa nový lokální konzultant Jiří Gajdoš. Agentura rozhodutí o vyloučení z lokálního partnerství zrušila a v současné době se sdružením Lampa opět spolupracuje. 

Podle bývalého lokálního konzultanta Bronislava Podlahy Agentura vzala Lampu zpět do lokálního partnerství proto, že jsou zadobře s novým vedením města. "To se dostalo k moci díky přeběhlíkovi a odvoláním bývalého vedení, ne proto, že by si mysleli, že byla chyba je vyloučit," tvrdí Podlaha.

Lampa také spolupracuje s Romy přímo v Mimoni a na Ploužnici. "V současné době máme zaměstnané dvě Romky na plný úvazek a jsme s jejich prací maximálně spokojeni," chválí si Jiří Hanzl a dále vypočítává, že spolupracují také s organizacemi Lumen vitae, Gypsy legend, Smysl života, nebo Spolek Česká Lípa. "Spolupracujeme také se spolkem Pomoc v nouzi Liberecko a s Potravinovou bankou na charitativní úrovni," uzavírá Hanzl.

Jenže v Národních listech byla zveřejněna ona fotografie Jiřího Hanzla a jeho manželky s tím, že jsou členy Bloku proti Islámu. Emilie Horáčková, která je ve sporu s manželi Hanzlovými už od doby, kdy provozovali kroužek, má na věc jasný názor: "Vím, jaké má názory Konvička, pořád proti tomu bojujeme. My Romové jsme se ještě nevzpamatovali z holocaustu a druhé světové války, pořád si to neseme v sobě. A nikdo se neozývá proti vlně nenávisti proti uprchlíkům. Já vidím tam ty matky a děti. Bolí mě srdce za každého.

Když si Horáčková přečetla, že manželé Hanzlovi vstoupili do Bloku proti islámu, byla šokovaná. Podle ní nebudou lidé z této organizace rozlišovat mezi Romy, protože "pro rasisty je černá držka pořád černá držka."

Sám Jiří Hanzl tvrdí, že o vstupu teprve uvažuje a přihlášku ještě nepodal. S hnutím však sympatizuje, protože je přesvědčen o tom, že ten kdo obhajuje islám obhajuje ideologii, která je horší než nacismus. "Jsem proti pedofilii, polygamii, znásilňování, vraždění, otroctví, zoofilii… Toto vše přináší islám, podporovaný EU, Českou vládou a neomarxisty spolu s levicovými extrémisty v rozporu s listinou základních práv a svobod," říká Hanzl.

Agentura pro sociální začleňování nemá názor na Blok proti islámu

Vzhledem k obnovenému lokálnímu partnerství s Agenturou nás zajímalo, jak se k protiislámskému angažmá člověka, který pracuje s Romy, staví Agentura.

Lokální konzultant Jiří Gajdoš je ve svých vyjádřeních velice opatrný, což zdůvodňuje tím, že v Ralsku nevystupuje v roli soukromé osoby, ale jako představitel instituce. "Svůj soukromý názor prezentovat nemohu a nechci, je to dle mého neprofesionální. K uskupení, do kterého údajně míří pan Hanzl, mám  výhrady. Zatím však pan Hanzl v tomto směru pravidla Lokálního partnerství neporušil, tedy v tomto smyslu nemám co říct," říká a odkazuje nás na vedení Agentury.

Jiří Hanzl mezitím zveřejňuje na svém veřejně přístupném FB profilu odkaz na rozhovor se Stanislavem Křečkem s komentářem: "Hate free vyvolává díky svým jednobarevným nevyváženým aktivitám ve společnosti nenávistné nálady. Přesně naopak za co je placena."

Jiří Hanzl: "HateFree nese znaky NSDAP"

V komentářích pod odkazem dále pokračuje tvrzením, že "Hate free nese znaky NSDAP" a dále mírně zmatečně: "Hate free se svými aktivitami a vyjádřeními řadí k extrémní levici. Její informování je silně jednostranné. Protože není vyvážené zákonitě vyvolává reakci extrémní pravice. A tím se naše společnost radikalizuje. Navíc některé její aktivity například aktivity zaměřené proti skupině osob heterosexuálů jsou za hranou zákona. Také podle HATE FREE za obětmi nacismu stojí nacisté ne nacismus. Tímto sama  nacismus propaguje. Aktivity a zpravodajství by mělo být solidně objektivní a to není."

Řediteli agentury Radku Jiránkovi jsme tedy chtěli položit dva dotazy. První se týkal případného vstupu Jiřího Hanzla do Bloku proti islámu a druhý pak jeho veřejných výroků na adresu HateFree. Jiránek nás odkázal na tiskovou mluvčí Agentury Lucii Nemešovou s tím, že jejím prostřednictvím odpoví písemně.

Na náš písemně formulovaný dotaz, zda vstup Jiřího Hanzla do Bloku proti islámu představuje překážku lokálnímu partnerství, odpověděl Jiránek rovněž písemně takto: "Agentura pro sociální začleňování aktivně usiluje o nastavování podmínek podporujících sociální inkluzi na základě participace místních aktérů v procesu lokálního partnerství. Pokud bychom shledali, že povaha soukromých aktivit některého z členů je v přímém rozporu s principy Agentury, otevřeme toto téma na nejbližším setkání lokálního partnerství za přítomnosti dotyčného člena, popřípadě svoláme mimořádné setkání v závislosti na závažnosti a povaze onoho jednání."

Druhý dotaz týkající se HateFree, který jsme směřovali rovněž na ředitele Agentury, zodpověděl Lukáš Houdek s obecným zamyšlením nad tím, že Jiří Hanzl v tomto případě spíše opakuje argumentaci některých protiislámských hnutí v Česku. "Nepředkládá žádný argument, jen domněnky, které nejsou založené na pravdě. V obecné rovině mi přijdou jeho výroky minimálně smutné, protože jeho sdružení se snaží pomáhat sociálně vyloučeným Romům, věnuje se především dětem." Podle Houdka je paradoxní, že zatímco se na jedné straně staví za skupinu lidí, o které se šíří také celá řada mýtů a nenávist, dokáže rozdmýchávat svými komentáři o muslimech a islámu nenávist vůči jiné marginalizované skupině lidí.

Blok proti multikulturalizmu

Odpovědi tedy příliš nenaznačují, jak vlastně hodlá Agentura naložit s tím, že spolupracuje s člověkem, který haní hodnoty, na kterých je postavena. 

Podle Martina Rozumka z Organizace na pomoc uprchlíkům je úkolem vládní Agentury sociální začleňování. "Těžko proto může mít za spolupracovníka někoho z Bloku proti islámu, který jako subjekt celou svou existenci staví na nesnášenlivosti a vyčleňování - zatím muslimů, příště možná Židů, postižených, levicových aktivistů," říká Rozumek a dodává, že to je "velmi nebezpečný trend, kterému státní a nestátní instituce musí společně čelit."

Blok proti islámu se navíc nevymezuje pouze proti uprchlíkům, ale proti multikulturalizmu obecně. Na svých stránkách například uvádějí, že zastaví "propagaci multikulturalismu a podobných ideologií na státních školách," nebo že zajistí, "že stát bude podporovat výhradně takovou kulturu a umění, které vede k růstu národní hrdosti."

Jednotliví členové Bloku proti islámu se pak projevují více či méně rasisticky i vůči Romům. Například členka akční rady BPI Eva Hrindová sdílela před nedávnem na svém facebookovém profilu koláž, která nemůže nikoho nechat na pochybách o tom, že vnímá všechny Romy jako parazity.

Přečteno: 9260x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Nenávist, Xenofobie, Islám, HateFree Culture, Blok proti Islámu, Agentura pro sociální začleňování, Jiří Hanzl, LampaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo