romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předseda Senátu Miloš Vystrčil pro ROMEA TV: Památku obětí holocaustu si musíme stále připomínat, jinak zlo přijde přivřenými dveřmi

27.1.2021 8:58
Předseda VPORH Čeněk Růžička (vlevo), předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (Koláž: ROMEATV)
Předseda VPORH Čeněk Růžička (vlevo), předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (Koláž: ROMEATV)

Dnes si připomínáme Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Podle předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila je třeba na naši minulost více upozorňovat a vychovávat budoucí generaci tak, aby se takové hrůzy již neopakovaly. Uvedl to v exkluzivním rozhovoru pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV. Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička pak uvedl, že politici, kteří poštvávají národ vůči Romům nebo Židům nemají v politice co dělat.

U příležitosti památného dne pořádají od 10 hodin Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu ve spolupráci s Kanceláří Senátu a pod záštitou předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila slavnostní vzpomínkové setkání, které se uskuteční v Hlavním sále Senátu. Přímý přenos bude přenášet zpravodajský kanál ČT24.

Součástí tohoto vzpomínkového setkání budou projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, bývalé vězenkyně terezínského ghetta Michaely Vidlákové, předsedy VPORH Čeňka Růžičky a předsedy Federace židovských obcí v ČR Petra Papouška. Projevy doplní koncertní skladby Gideona Kleina v podání Davida Dorůžky, Roberta Fischmanna a Martina Nováka.

"Oba mí rodiče byli v koncentračních táborech, maminka v Letech u Písku, tátu zatkli v Sudetech a odvezli přímo do Osvětimi. Toto téma se mě dotýká právě proto velmi osobně, protože jsem ztratil podstatnou část svých příbuzných," řekl pro ROMEA TV Čeněk Růžička.

Reagoval i na současné znevažující výroky některých politiků vůči Romům nebo židovské komunitě a nedávné zneužití symbolu židovské hvězdy na protivládních demonstracích.

"Politici, kteří poštvávají národ vůči Romům nebo Židům a znevažují památku obětí holocaustu, nemají v politice co dělat. Vždycky jsem  tím pochopitelně rozčílen a vyjadřuji se vůči nim kriticky a ostře. Dnes budu hovořit také o odškodňovacích a kompenzačních procesech, které probíhají vůči Romů jinak než třeba oprávněně vůči židovské komunitě," prozradil ROMEA TV část svého projevu Růžička.

VIDEO

Předseda Senátu zdůvodnil v rozhovoru s Jarmilou Balážovou, proč Senát spolupořádá dnešní konferenci. Také on se vyjádřil k nedávnému zneužití symboliky Davidovy hvězdy na nedávných demonstracích.

"Považuji to za velké zostuzení a zneuctění památky obětí holocaustu. Může být způsobeno i tím, že jsme si v minulosti nepřipomínali památku těchto události a památky kontinuálně," řekl v rozhovoru pro ROMEA TV.

"Do budoucna bychom měli na naši minulost více upozorňovat a vychovávat budoucí generaci způsobem, že se ty věci nebudou moci opakovat. Pokud tak nebudeme činit, tak zlo, schopné přijít otevřenými dveřmi, přijde a budeme mít problém s různými nacionalistickými stranami, s různými výroky politiků, kteří překrucují fakta. A bojovat proti tomu bude pak těžší," dodal pro ROMEA TV předseda Senátu Miloš Vystrčil.  

VIDEO

Další vzpomínková akce, jejímž cílem je veřejná podpora přeživším holocaustu v době celosvětové pandemie,  se uskuteční rovněž dnes od 16. hodin. Česko-izraelské online setkání s názvem International Holocaust Memorial Day: Remembering, Perpetuating and Pursuing Justice, organizují izraelské Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo pro sociální rovnost a české Ministerstvo zahraničních věcí. Setkání bude vysíláno na facebookovém profilu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Od 18 hodin pak Židovské muzeum v Praze a Židovská obec v Praze pořádají slavnostní koncert ve Španělské synagoze. Účastníky přivítá ředitel Židovského muzea Leo Pavlát a projev pronese předseda Židovské obce v Praze František  Bányai. Zazní skladby Hanse Krásy, Josefa Myslivečka a Maurice Ravela v provedení Doležalova kvarteta. Součástí koncertu bude krátká virtuální prohlídka Španělské synagogy a její nové expozice. Koncert bude přenášen přes YouTube kanál Židovského muzea v Praze. Odkaz také bude k dispozici na webových stránkách Židovského muzea a v Praze a Židovské obce v Praze.

Organizátoři všech tří vzpomínkových událostí se spojili a prezentují je společně s cílem zvýraznit důležitost připomínání památky obětí holocaustu.

V roce 2005 vyhlásila tento den Organizace Spojených národů jako Mezinárodní den památky obětí holokaustu k připomínce milionů obětí systematického vyvražďování a pronásledování nacistickým režimem Třetí říše. Lednové datum bylo zvoleno na základě událostí z roku 1945, kdy právě na tento den připadlo osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Na jeho území bylo do konce druhé světové války zavražděno více než milion lidí.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu je primárně zasvěcen šesti milionům židovských, romských, sintských ad. obětí.

Přečteno: 535x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Senát, Holocaust, Mezinárodní den obětí holocaustu, Romové, Nacismus, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo