romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Předseda svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička varoval před nárůstem xenofobie a neonacistickými pochody

Praha, 30.10.2013 10:02, (ROMEA)
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu.  Foto: web Ministerstva obrany ČR
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu. Foto: web Ministerstva obrany ČR

Politici by po volbách měli hlavně uklidnit emoce, které mezi občany zavládly v předvolební kampani. V projevu při oslavách výročí vzniku Československa to řekl předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Zároveň varoval před narůstajícími sociálními problémy, zejména ve vyloučených lokalitách, a s nimi spojený nárůst xenofobie a neonacistickými pochody.

Vodička v projevu k účastníkům oslav v Národním památníku na Vítkově připomněl, že samostatné Československo si při svém vzniku neslo problém způsobený národnostním složením, který vyvrcholil v době před druhou světovou válkou. "Současná Česká republika nemá národnostní problém. Je však zatížena neméně nebezpečným jevem: zklamáním značné části veřejnosti z politické situace," řekl Vodička.

Občané jsou podle něj frustrováni z ekonomických a politických "zlotřilostí" a narůstajících rozdílů mezi chudými a bohatými. "Existují-li sociální problémy, sociálně vyloučené skupiny a neřeší-li se tento problém, pak zejména demonstrace neonacistů, kteří tyto jevy zneužívají ve svůj prospěch, jsou masovější, protože se k nim přidávají dosud loajální, avšak do kouta zahnaní občané," řekl.

Frustrovaní lidé se podle něj zatím uchylují "jen" k narůstající xenofobii. Současným politikům proto doporučil, aby si od zakladatele Československa Tomáše Garrigua Masaryka vypůjčili ideály společenské snášenlivosti, spravedlnosti a slušnosti. "Rozhodnutí, která budete činit, dělejte s rozvahou, v zájmu ČR a všech jejích občanů, bez ohledu na barvu jejich pleti, politickou příslušnost či vyznání," apeloval Vodička.

V Národním památníku na Vítkově se k oslavě výročí vzniku republiky sešla řada politiků, vojáků, veteránů i občanů. Oslavy 28. října dopoledne zahájil prezident Miloš Zeman. Poprvé v roli hlavy státu před památníkem na Vítkově položil věnec k uctění památky padlých vojáků.

Přečteno: 1088x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Rasismus, Neonacismus, Extremismus, Česká republika, Oslavy vzniku státuHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo