Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Předseda Svazu měst a obcí: Obce řeší problémy, které způsobili podnikatelé s chudobou

09. června 2015
Čtení na 3 minuty

Město Bohumín plošně zamítlo všechny žádosti o doplatky na bydlení lidem, kteří bydlí na ubytovnách. Celkem se rozhodnutí týká 210 osob. Radnice využila novelu zákona o hmotné nouzi, která dala samosprávám pravomoc rozhodovat právě o doplatcích na bydlení. Server Romea.cz položil několik otázek Danovi Jiránkovi, předsedovi Svazu měst a obcí (SMO).

Co říkáte na rozhodnutí bohumínských radních, kteří plošně zamítli žádosti o doplatky na bydlení lidem z ubytoven?

Z toho, co je mi známo, omezení doplatků na bydlení v Bohumíně předcházela řada negativních situací, které nejlépe znají zvolení zástupci daného města. Obecně má samozřejmě platit, že města a obce o doplatku na bydlení spolurozhodují individuálně na základě situace konkrétního člověka. Pro úplnost: složitá finanční situace se dá řešit i jinou dávkou, kterou vyplácí Úřad práce – mimořádnou okamžitou pomocí. Snahou měst a obcí přitom je, aby lidé měli domov, tedy kde bydlet, na druhé straně, aby se systém veřejné pomoci nezneužíval.

Myslíte, že takových rozhodnutí bude víc?

Je důležité si uvědomit, že obce na svém území řeší problémy, které většinou způsobili "soukromí podnikatelé s tzv. chudobou". Například v ostravském Přednádraží soukromý pronajímatel domů neudržoval nemovitosti v řádném stavu a nehradil platby za odběr vody. Nakonec vyzval nájemníky k vystěhování proto, že se nedohodl se stavebním úřadem, aby dům nebyl veden jako jiná stavba, ale jako bytový dům. Nájemníci by totiž v té době neměli nárok na příspěvek či doplatek na bydlení. Nakonec vše muselo vyřešit město.

Někteří podnikatelé obce vydírají také tím, že když obec neodkoupí nemovitost za cenu, kterou určí, zřídí v ní ubytovnu pro sociálně slabé. To se stalo třeba v Bystřici pod Hostýnem. Nyní mají obce možnost takové podnikatele omezit. Z rozmachu ubytoven nelze vinit obce, spíše je to stát, který umožnil vyplácet doplatky na bydlení i do ubytoven. V tomto případě by měli všichni odborníci napnout síly a řešit podnikání v živnosti ubytovacích služeb.

Není pak tedy realistická obava některých odborníků, že novela zákona o hmotné nouzi nepovede ke zkvalitnění ubytoven, ale spíše k vytvoření desítek a stovek nových bezdomovců?

Podívejme se trochu do minulosti: doplatek na bydlení byl zpočátku vyplácen pouze v rámci standardního bydlení, později se tato dávka začala vyplácet i v rámci ubytoven. Stanovil to odborníky (nikoliv ale samosprávou!) připravený zákon. To přispělo k rozmachu ubytoven a následně byly obce paradoxně označeny za viníky nastalé situace.

Svaz dlouhodobě požadoval změny ve vyplácení doplatku na bydlení. K požadavku Svazu se přidali i starostové nečlenských obcí z tzv. „Výzvy starostům 2013“. Společně jsme požadovali sjednotit praxi v poskytování doplatku na bydlení tak, aby nedocházelo ke zneužívání této dávky. Navrhovali jsme kontrolu vyplácení doplatku na bydlení do jednoho bytu nebo do jedné obytné místnosti tak, aby v jedné místnosti fiktivně nebydlely desítky osob. Pro systémové zlepšení vyplácení dávek a po ověření v praxi Úřadem práce jsme navrhovali sloučení dávek příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení do dávky jedné, což mělo přinést zlepšení v evidenci i kontrole.

Co tedy považujete za klíčové?

To, co považujeme za nutné, je taxativně stanovit optimální výši měsíčního příspěvku na služby a energie podle plochy bytu a počtu osob v něm žijících. Opakovaně příspěvek vyplácet pouze na základě skutečně vynaložených nákladů předešlého období a dle předloženého vyúčtování s ohledem na nedoplatky a přeplatky. Naléhavě jsme požadovali také dopracování systému cenových map a zastropování platby nájemného, aby se zabránilo nepřiměřenému obohacování majitelů bytů a ubytoven určených k sociálnímu bydlení (placených z dávek na bydlení), a tím i sestěhovávání sociálně slabých komunit do problémových lokalit.

Upozorňovali jsme, že absence jasně formulovaných opatření, která by problematiku komplexně řešila, umožňuje zneužívání postavení sociálně slabých, kteří jsou odkázáni na systém dávek, a také zvyšuje rizika vzájemné nesnášenlivosti i střetů v lokalitách, které jsou postiženy negativními projevy života kumulovaných rizikových skupin občanů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon