romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Předškoláci budou od letoška povinně chodit do školky. Zápisy proběhnou v první polovině května

31.3.2017 11:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Děti od pěti let věku budou muset od letošního roku povinně navštěvovat mateřskou školu. Povinnost platí pro děti, které do začátku září dosáhnou pěti let. Zápisy do mateřských škol budou probíhat mezi 2. a 16. květnem. Konkrétní termín si ale každá školka určuje sama. Informuje o tom v tiskové zprávě veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Obecní školky mají povinnost přednostně přijímat předškolní děti, které žijí v jejich spádové oblasti. Ty jsou jakožto školské obvody dány obecně závaznou vyhláškou.

"O vašem školském obvodu se můžete informovat na obecním (městském) úřadu. Nebo se zkuste obrátit na nejbližší školku," stojí v tiskové zprávě ombudsmanky.

Na obecním či městském úřadě by měli být schopní poradit také s konkrétním termínem zápisu v dané školce. Rodiče předškolního dítěte se mohou s dotazem na termín obrátit i přímo na mateřskou školu nebo sledovat jejich webové stránky.

"Pokud s docházkou do školky nesouhlasíte, můžete dítě učit doma, tedy využít možnosti tzv. individuálního vzdělávání. I tak musíte dítě zapsat do školky. Dítě však nemusí školku navštěvovat. Příslušná školka dítě přezkouší, aby se ukázalo, jestli se doma naučilo, co je potřeba," píše k individuálnímu vzdělávání předškolního dítěte ombudsmanka.

Přečteno: 3325x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

mateřská školka, Vzdělávání, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo