romea - logo
28. září 2022 (středa)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Představení Otroci spravedlnosti o skutečném případu zločinu z nenávisti již tuto neděli na prknech Divadla Archa

Praha, 20.5.2014 13:16, (ROMEA)
Fotografie z představení Otroci spravedlnosti (zdroj: Divadlo Archa)
Fotografie z představení Otroci spravedlnosti (zdroj: Divadlo Archa)

Hudební kabaret podle skutečného soudního procesu s dvanácti laiky rozhodujícími o případu z reálného života je založen na 1200 stranách soudního protokolu a na více než stovce hodin výslechů. V pořadí třetí dokumentární projekt skupiny PanoDrama Otroci Spravedlnosti / Slaves of Justice zkoumá soudnictví se zvláštním důrazem na menšiny. Jeho svědky můžete být v neděli 25.5. od 20:00 v Divadle Archa.

V centru zájmu umělců byl v tomto případě moment, kdy je zákon za zločiny z nenávisti obracen právě proti minoritám, které má ve skutečnosti chránit. Tak tomu bylo jednoho dne roku 2009. V době, kdy Maďarskem otřáslo několik rasistických vražd Romů, přijelo do jedné romské vesnice kolem třiceti aut obsazených členy neonacistické polovojenské maďarské gardy. Jejich cílem byla další provokace. Romové v emocionálně vypjaté atmosféře jeden z vozů brutálně napadli sekerami, kosami, vidlemi a dalším zemědělským nářadím. Rozbili střechu a okna auta, ze kterého jako zázrakem vyvázli tři gardisté pouze s lehkým zraněním. Útočníci byli zatčeni a obviněni za těžký zločin, a také za spáchání trestního činu proti „Maďarům“. Sami Romové se ovšem také považují za Maďary.

Devět mužů bylo nedávno odsouzeno dohromady na čtyřicet let. Jeden z odsouzených byl evidentně nevinný. Mladý Rom byl identifikován pouze policistou, prý podle kapuce a ještě k tomu zezadu. Všichni ostatní z vesnice, Romové i bílí obyvatelé, prohlásili, že tam nebyl. Policista později své obvinění stáhl.

Tvůrčí tým PanoDrama zpracoval soudní protokol o tisíci dvě stě stránkách. Spolu s herci provedl více než stovku rozhovorů nejen v samotné vesnici, ale i na jiných místech. Představení Otroci Spravedlnosti sleduje strukturu reálného procesu. Střídá monology, dialogy, scény a sborové výstupy reálných postav - celou dobu se přitom striktně drží principů divadla typu verbatim.

Představení končí jednáním poroty sestavené z dvanácti laiků, kteří celý případ sledovali a musí se dohodnout na verdiktu. Pro pražské představení vznikne porota z českých dobrovolníků, kteří společně s maďarským hereckým souborem vystoupí v jediném uvedení na scéně Divadla Archa.

/simultánní tlumočení do českého jazyka, anglické titulky/

Režie: Anna Lengyel, dramaturgie: Judit Garai, Anna Hars Anna, Anna Merényi, video: Balázs Balogh, Éva Taskovics, světelný design: Balázs Csontos
Účinkují: Kata Bartsch, Eszter Csákányi, József Kadas, Viktor Nagy, Tamás Ördög, Zsófia Szamosi, Krisztina Urbanovits a 12 laiků v porotě
Původní učitelé dramatu komunitního projektu: Yvette Feuer, Veronika Szabó, spolupracující partneři Karaoke: Jana Svobodová, Philipp Schenker, Ted van Leeuwen

Ohlasy z tisku:
Práce souboru PanoDrama má ve smyslu divadelním, sociálním a občanském ohromný význam a váhu.
Bálint Kovács, egyfelvonas.hu

V textu založeném na sociologické přesnosti nacházejí dramaturgové poezii: poezii slov a frází, které vytvářejí silné obrazy každé z postav a situací.
Lilla Proics, szinhaz.net

Mohli bychom snadno říci, že je to jakési „divadlo naděje“, které nás láká možností čelit vlastním chybám, skoncovat s nimi nebo si z nich vzít alespoň ponaučení.
Judit Csáki, Magyar Narancs- hlavní maďarský denník

PanoDrama
PanoDrama založila dramaturgyně a producentka Anna Lengyel. Podstatou divadelní práce tohoto projektu byla vždy metoda verbatim, která je založena na doslovném přepisu a převedení na scénu výpovědí lidí, kteří se ocitli uprostřed nějakého sociálního konfliktu.

První divadelním projektem PanoDramy bylo představení Word for Word (Slovo za slovo) z roku 2010, které bylo založeno na více než šedesát hodinách rozhovorů týkajících se vražedných rasistických útoků proti Romům v letech 2008-2009. Představení bylo kromě Maďarska uvedeno také na zahraničních scénách včetně Divadla Archa v rámci festivalu Akcent v roce 2012.

V dubnu 2013 a v únoru 2014 soubor úspěšně uvedl dokumentárně vzdělávací představení To Learn, To Learn, To Learn (Učit se, Učit se, Učit se), odrážející katastrofální změny v Maďarském veřejném vzdělávacím systému. Hudební vstupy v tomto představení vytvořil Ted van Leeuwen.

Informace o vstupném a možnost zakoupení lístků na představení ZDE

voj, Divadlo Archa
Přečteno: 664x
 

Kam dál:

Štítky:  

představení, Násilí z nenávisti, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo