romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Představitelé Roma Luma: Romští uprchlíci z Ukrajiny jsou segregováni a diskriminováni. Hejtmani a ombudsman: Jde o ekonomické migranty

26.4.2022 12:50
Předsedové Roma Luma Emil Zajac a Marco Cavali ve studiu CNN Prima News v pořadu 360° (FOTO: Repro video CNN Prima News)
Předsedové Roma Luma Emil Zajac a Marco Cavali ve studiu CNN Prima News v pořadu 360° (FOTO: Repro video CNN Prima News)

Podle Emila Zajace a Marca Cavaliho, kteří jsou předsedové politické strany Roma Luma, dochází k diskriminaci a segregaci romských uprchlíků z Ukrajiny. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) a veřejný ochránce práv Stanislav Křeček diskriminaci odmítají. Navíc tvrdí, že Romové zneužívají současné situace a označili je jako ekonomické uprchlíky. Uvedli to v pořadu CNN Prima News 360°

"Odmítáme rozdělování na Romy a neromy, jsou to uprchlíci, kteří utíkají před válkou a hned na začátku je zde udělaná nějaká jejich segregace a rozdělení. Myslím si, že je to špatně, ti lidé jsou v nevyhovujících podmínkách," uvedl v pořadu Emil Zajac.

Tým politické strany Roma Luma monitoroval podle Marca Cavaliho situaci u pražského Krajského asistenčního centra na pomoc Ukrajině (KACPU). "Vycítili jsme, že k rozdělování uprchlíků na místě dochází a všichni se tváří, že ne," řekl v pořadu Cavali.

Křeček: Nejde o válečné uprchlíky, jde o ekonomické migranty

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček označil ukrajinské Romy jako ekonomické uprchlíky.

"Já se obávám, že tady vláda velmi hazarduje s veřejným míněním svých občanů. Dopouští se přece stejné chyby, jaké se dopouštěla v migraci před několika měsíci, kdy se nás snažila přesvědčit, že jde o válečné uprchlíky, přestože všichni věděli, že to jsou ekonomičtí migranti a o žádné válečné uprchlíky se nejedná. Sami ti lidé, kteří sem přišli z Maďarska říkají, že jsem šli proto, že jim někdo řekl, že se tady budou mít lépe. Tak prosím vás, netvrďte občanům, že to jsou váleční uprchlíci," řekl doslova Stanislav Křeček.

Podle zjištění serveru Romea.cz však rozhodně nejde o uprchlíky z Maďarska. Malá část romských uprchlíků z Ukrajiny má tzv. dvojí občanství, tedy mají ukrajinský a maďarský pas, ale před napadením Ukrajiny Ruskem bydleli a žili na území Ukrajiny.

Stanislav Křeček varoval také před vznikem dalších sociálně vyloučených lokalit kvůli romským uprchlíkům z Ukrajiny.

Kuba: Kraje nemají kapacitu na řešení problému s "nepřizpůsobivými", musí se zapojit romské neziskové organizace

Jihočeský hejtman Martin Kuba z vládní ODS odmítl rozdělování uprchlíků podle barvy pleti a zdůraznil, že hovoří o nepřizpůsobivých občanech. Kuba také opět uvedl, že kraje nemají kapacitu na řešení těchto problému a zaútočil na romské neziskové organizace.

"My opakovaně říkáme, že na tohle kraje nemají kapacitu, že to prostě není možné a není možné bez zapojení romských iniciativ, které s těmi lidmi musí komunikovat, musí poskytnout nějakou specifickou péči, protože úplně upřímně, 50 takových lidí zabere tomu celému týmu na KACPU a celému procesu mnohem více energie a času," uvedl Kuba.

Útok na neziskové organizace pak zopakoval i moderátor pořadu 360°, kdy tvrdil, že romské neziskové organizace uprchlíkům dostatečně nepomohly. Na neziskové organizace zaútočil i ombudsman Stanislav Křeček, který tvrdil, že romské organizace dělají obecně málo i v integraci českých Romů natož, aby zvládly integraci ukrajinských Romů.

Přitom romské neziskové organizace od začátku uprchlické krize bez finanční podpory státu nad rámec svých dosavadních služeb, poskytují pomoc více jak polovině romským uprchlíkům z Ukrajiny.

Emil Zajac se romských neziskových organizací zastal a zeptal se, zda byla romským neziskovým organizacím nabídnuta nějaká spolupráce a připomněl, že tento týden proběhlo setkání ministra vnitra Víta Rakušana a romských neziskových organizací.

Netolický: Romové přicházejí z oblasti, kde se nebojuje

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z neparlamentní ČSSD na jednu stranu uvedl, že nikdo nikoho nechce diskriminovat, ale na druhou stranu již po několikáté zopakoval, že Romové přicházejí z oblasti, kde žádná válka není.

"Pokud se nepletu v Zakarpatí žádný dramatický konflikt neprobíhá," uvedl Netolický s tím, že v případě Romů z této oblasti jde o sociální turistiku.

Na slova hejtmana Netolického o válečné situaci v Zakarpatské oblasti reagoval na sociální síti Facebook Cyril Koky, odborný referent pro oblast národnostních menšin na Krajském úřadě Středočeského kraje.

"V této souvislosti bych rád upozornil, že v účinnost vstoupil zákon č.65/2022 Sb., tzv. lex Ukrajina, kterým se pro občany Ukrajiny prchajícím před ozbrojeným konfliktem z Ukrajiny a některým dalším kategoriím osob zavádí dočasná ochrana. Rozumím tomu co říká pan hejtman, že do ČR přicházejí uprchlíci z oblastí, kde se nebojuje. Nicméně o tom zákon nic neříká," uvedl Koky.

Cavali: Selektovat uprchlíky, podle toho z jaké oblasti Ukrajiny utíkají, je drzost

Jako drzost selektovat uprchlíky, zda jsou z oblasti Ukrajiny, kde se válčí nebo neválčí, označil výroky hejtmana Netolického Marco Cavali.

"Ti lidé utíkají stejně jako ostatní Ukrajinci ze země zasažené válkou. Není možné říkat, že sem přišli zneužívat sociální dávky," dodal Emil Zajac.

Emil Zajac i Marco Cavali odmítli také rétoriku Martina Kuby a používání slova nepřizpůsobiví. "Pokud stát počítal s tím, že sem přijde asi 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, tak musel také počítat s tím, že mezi nimi mohou být i Romové. Pokud není problém zajistit překlad do ukrajinštiny, neměl by být problém zajistit i překlad z maďarštiny," reagoval na neustálé opakovaný argument politiků, že někteří romští uprchlíci mluví pouze maďarsky.

"Oni dokáží během hodiny označit lidi jako nepřizpůsobivé, aniž by věděli z jaké rodiny pochází," uvedl Cavali s tím, že pokud je někdo 5 dní ve stanu a nemá se kde vykoupat, tak ho není možné označovat jako nepřizpůsobivého.

"Já se nedivím, že ty Ukrajinci sem přijdou a když zjistí jaká tu je situace, tak chtějí odejít z České republiky. Tady jim to bezpečí není zaručeno," uvedl Cavali.

Hejtmani Kuba a Netolický to však důrazně odmítli a označili to za neférovou komunikaci.

Přečteno: 2125x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Diskriminace, Rasismus, Ubytování, Uprchlíci, Migrace, Válka, Roma LumaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo