romea - logo
8. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PŘEHLED: 50 let romského mezinárodního hnutí. Oslavy Mezinárodního dne Romů probíhají letos on-line. Diskuze, koncerty, přednášky...

7.4.2021 11:28
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli epidemii uskuteční on-line. Padesát let od prvního mezinárodního setkání Romů proběhnou na internetu například koncerty nebo různé diskuze. Při příležitosti svátku uspořádá slavnostní koncert i Česká filharmonie s Idou Kelarovou a 30 let od svého vzniku si připomene Muzeum romské kultury.

Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní setkání romských představitelů, které se konalo 8. dubna 1971 nedaleko Londýna. Uskutečnil se zde první romský kongres, který položil základy později založené Mezinárodní romské unie. Účastníci ze 14 zemí včetně tehdejšího Československa na něm přijali romskou hymnu a vlajku nebo oficiální pojmenování Rom, Romové.

Třídenní oslavy organizace Ara Art

Oslava, kterou připravila organizace Ara Art, zahrnuje tři koncertní večery. Dnes v 18:00 začne debata o romské literatuře. Následovat bude koncert uskupení Lače Manuša s frontmanem Tiborem Židou a zpěvačkou Pavlínou Matiovou. Ve čtvrtek od 17:00 čeká na diváky kuchařská show návrháře Pavla Berkyho, který se účastnil soutěže MasterChef Česko. Poté zahraje akordeonista Mário Bihári, vystoupí i herečka Bára Hrzánová. Třídenní akci ukončí v pátek koncert kapely Pefek Band. Podle ředitele organizace Ara Art Davida Tišera se kvůli přísným bezpečnostním opatřením musel omezit počet účinkujících i členů organizačního týmu.

Česká filharmonie a Ida Kelarová

Slavnostní koncert jazzové, klasické a romské hudby pořádá ve čtvrtek od 20:15 Česká filharmonie. V sále pražské La Fabriky vystoupí s filharmoniky Ida Kelarová se svou kapelou Jazz Famelija a dětský pěvecký sbor Čhavorenge s hudebníky České studentské filharmonie a dalšími romskými muzikanty. Program odvysílá živě Česká televize.

Muzeum romské kultury

Třicet let od svého založení si připomíná ode dneška Muzeum romské kultury. I jeho program je on-line a Mezinárodní den Romů muzeum připomene formou podcastu. Druhá série podcastů nese podtitul Velikáni jako spojující články. Právě první epizoda nové sezóny podcastů Muzea romské kultury se zabývá stěžejním historickým milníkem v romské historii - prvním Světovým romským kongresem Světové romské unie - konaným 8. 4. 1971 a klade i otázky týkající se vztahu této události k současnosti.

Dny romské kultury - Savore Džene

Na internetu probíhají od úterý i Dny romské kultury, které pořádá brněnsjé komunitní centrum Savore Džene. Několik známých i méně známých romských osobností se do oslav zapojilo prostřednictvím speciálních nahrávek a vystoupení.

Romano lav 2021

Ve čtvrtek 8. dubna ve 20 hodin se bude konat diskuze Romano Lav 2021, které se zúčastní Senad Sakipovski z Makedonie, Karel Karika, místostarosta Ustí nad Labem nebo Miroslavem Klemparem z Awen Amenca. Daniela Abraham pak například prozradí, jak se dostala pozvání od královské rodiny do Buckinghamského paláce. Konferenci je možné sledovat na facebooku, přímo se jí můžete zúčastnit na základě registrace.

Diskuze: Romové a Romky v médiích

Ve čtvrtek od 18 hodin proběhne diskuze s režisérkou a producentkou Verou Lackovou a filmařkou a výkonnou ředitelkou Romedia Foundation Katalin Bársony. Hovořit budou kromě dalšího o reprezentaci Romů a Romek v mainstreamových médiích, ale i o tom, jaké příležitosti točit filmy mají Romky a Romové. Diskuze proběhne v angličtině a bude ji moderovat Hana Kulhánková.

Oslavy Mezinárodního dne Romů na Slovensku

Celá řada akcí probíhá i na "slovenské" internetu. Ústav romologických studií UKF v Nitře například pořádá diskusi o podobách participace Romů na věcech veřejných v minulosti a dnes. Diskuse začne 8. 4. 2021 od 15:00 hod na YouTube.com.

Slovenská vládní zmocněnkyně pro romské komunity Andrea Bučková bude pak od 17 hodin diskutovat o historii Romů ale i o současném postavení Romů na Slovensku.

Oslavy Mezinárodního dne Romů v dalších zemích

50. výročí prvního světového romského kongresu 8. dubna 2021 připomene i celodenní živý přenos na tránce romanistan.com. Diváci budou moci sledovat například Romaday Parade z Berlína, dokumentární video z místa prvního světového romského kongresu poblíž Londýna, jedinečnými videorozhovory se účastníky prvního kongres nebo videa o situaci Romů v různých evropských zemích. Program,který doplní živá hudba, bude vysílán z berlínského divadla Maxima Gorkého od 10:00.

Přečteno: 877x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, oslava, Historie, Mezinárodní romská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo