romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Přelomová kauza pokračuje: Parlamentní listy se odvolaly proti pokutě za rasistickou diskusi

20.2.2015 13:27
Parlamentní listy (Ilustrační FOTO: Romea.cz)
Parlamentní listy (Ilustrační FOTO: Romea.cz)

Jako první informoval před několika dny server Romea.cz o přelomovém verdiktu Městského soudu v Praze, který odsoudil vydavatele Parlamentních listů, společnost OUR MEDIA k zaplacení pokuty 150 000 korun za to, že neodstranil rasistickou diskusi pod dvěma články.

Společnost OUR MEDIA se proti verdiktu odvolala, což serveru Romea.cz potvrdil předseda jejího představenstva Jan Holoubek. Pokud jde o vyjádření k samotné při, odkázal Holoubek na stanovisko, které Parlamentní listy publikovaly už na konci ledna. V citovaném článku argumentuje mediální analytik Petr Žantovský jednak tím, že internetovým diskusím není třeba přikládat „význam, který nemají“, protože se do nich zapojujíl idé, „kterým něco v životě chybí“. Jednak tím, že omezení diskusí by bylo útokem na svobodu diskutujících i svobodu vydavatele.

Vývoj sporu bude o to zajímavější, že v těchto dnech je zodpovědnost za internetové diskuse předmětem jednání Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tam se dostal spor estonského vydavatele s místním podnikatelem, který se cítil být uražen diskusí pod článkem. Podle některých odborníků může rozsudek ze Štrasburku zcela změnit dosavadní praxi diskusí na internetových serverech.

Vydavatelé možná budou odpovědni už za to, že se urážlivý výrok v diskusi vůbec objeví, nikoli tedy „pouze“ za to, že ho na vyzvání neodstraní. Aby se vyhnuli trestnímu stíhání, museli by tedy buď diskuse zdrušit, nebo zaměstnat redaktory, kteří by příspěvky četli ještě před jejich zveřejněním. Zejména pro velké servery, kde se denně objevují tisíce příspěvků, by to mohlo být likvidační.

Podle Jaroslava Suchého by ale takové rozhodnutí štrasburského soudu bylo krokem správným směrem. „Kauzu ve Štrasburku a její historii samozřejmě sleduju,“ řekl Suchý serveru Romea.cz. „Ten rozsudek, který by byl ostatně závazný i pro Českou republiku, by měl jasně ukázat, že vydavatelé by se měli vyhnout rasistickým, antisemistským, urážlivým výrokům, které do diskusí nepatří. Měli by tedy zabránit předem, aby se na jejich stránkách objevily.“

Proti rozsudku městského soudu se odvolal i Jaroslav Suchý. Trvá na tom, aby mu bylo přiznáno odškodné ve výši 200 tisíc korun, které původně požadoval.

(V této souvislosti ještě stručné vyjasnění: V citovaném textu Parlamentní listy tvrdí, že Jaroslav Suchý požadoval 5 milionů korun, ale soud mu přiznal pouze 150 tisíc. Je to tvrzení zavádějící. Jaroslav Suchý sice původně 5 milionů požadoval, soud mu ale sdělil, že od soudních poplatků bude osvobozen pouze do částky 200 tisíc korun. Původní žalobu stáhl a v její konečné podobě požadoval odškodné 200 tisíc korun.)

Přečteno: 1205x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo