Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Přelomová kauza pokračuje: Parlamentní listy se odvolaly proti pokutě za rasistickou diskusi

20. února 2015
Čtení na 2 minuty

Jako první informoval před několika dny server Romea.cz o přelomovém verdiktu Městského soudu v Praze, který odsoudil vydavatele Parlamentních listů, společnost OUR MEDIA k zaplacení pokuty
150 000 korun za to, že neodstranil rasistickou diskusi pod dvěma články.

Společnost OUR MEDIA se proti verdiktu odvolala, což serveru Romea.cz potvrdil předseda jejího představenstva Jan Holoubek. Pokud jde o vyjádření k samotné při, odkázal Holoubek na stanovisko, které Parlamentní listy publikovaly už na konci ledna. V citovaném článku argumentuje mediální analytik Petr Žantovský jednak tím, že internetovým diskusím není třeba přikládat „význam, který nemají“, protože se do nich zapojujíl idé, „kterým něco v životě chybí“. Jednak tím, že omezení diskusí by bylo útokem na svobodu diskutujících i svobodu vydavatele.

Vývoj sporu bude o to zajímavější, že v těchto dnech je zodpovědnost za internetové diskuse předmětem jednání Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tam se dostal spor estonského vydavatele s místním podnikatelem, který se cítil být uražen diskusí pod článkem. Podle některých odborníků může rozsudek ze Štrasburku zcela změnit dosavadní praxi diskusí na internetových serverech.

Vydavatelé možná budou odpovědni už za to, že se urážlivý výrok v diskusi vůbec objeví, nikoli tedy „pouze“ za to, že ho na vyzvání neodstraní. Aby se vyhnuli trestnímu stíhání, museli by tedy buď diskuse zdrušit, nebo zaměstnat redaktory, kteří by příspěvky četli ještě před jejich zveřejněním. Zejména pro velké servery, kde se denně objevují tisíce příspěvků, by to mohlo být likvidační.

Podle Jaroslava Suchého by ale takové rozhodnutí štrasburského soudu bylo krokem správným směrem. „Kauzu ve Štrasburku a její historii samozřejmě sleduju,“ řekl Suchý serveru Romea.cz. „Ten rozsudek, který by byl ostatně závazný i pro Českou republiku, by měl jasně ukázat, že vydavatelé by se měli vyhnout rasistickým, antisemistským, urážlivým výrokům, které do diskusí nepatří. Měli by tedy zabránit předem, aby se na jejich stránkách objevily.“

Proti rozsudku městského soudu se odvolal i Jaroslav Suchý. Trvá na tom, aby mu bylo přiznáno odškodné ve výši 200 tisíc korun, které původně požadoval.

(V této souvislosti ještě stručné vyjasnění: V citovaném textu Parlamentní listy tvrdí, že Jaroslav Suchý požadoval 5 milionů korun, ale soud mu přiznal pouze 150 tisíc. Je to tvrzení zavádějící. Jaroslav Suchý sice původně 5 milionů požadoval, soud mu ale sdělil, že od soudních poplatků bude osvobozen pouze do částky 200 tisíc korun. Původní žalobu stáhl a v její konečné podobě požadoval odškodné 200 tisíc korun.)

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon