romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přelomová kauza pokračuje: Parlamentní listy se odvolaly proti pokutě za rasistickou diskusi

20.2.2015 13:27
Parlamentní listy (Ilustrační FOTO: Romea.cz)
Parlamentní listy (Ilustrační FOTO: Romea.cz)

Jako první informoval před několika dny server Romea.cz o přelomovém verdiktu Městského soudu v Praze, který odsoudil vydavatele Parlamentních listů, společnost OUR MEDIA k zaplacení pokuty 150 000 korun za to, že neodstranil rasistickou diskusi pod dvěma články.

Společnost OUR MEDIA se proti verdiktu odvolala, což serveru Romea.cz potvrdil předseda jejího představenstva Jan Holoubek. Pokud jde o vyjádření k samotné při, odkázal Holoubek na stanovisko, které Parlamentní listy publikovaly už na konci ledna. V citovaném článku argumentuje mediální analytik Petr Žantovský jednak tím, že internetovým diskusím není třeba přikládat „význam, který nemají“, protože se do nich zapojujíl idé, „kterým něco v životě chybí“. Jednak tím, že omezení diskusí by bylo útokem na svobodu diskutujících i svobodu vydavatele.

Vývoj sporu bude o to zajímavější, že v těchto dnech je zodpovědnost za internetové diskuse předmětem jednání Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tam se dostal spor estonského vydavatele s místním podnikatelem, který se cítil být uražen diskusí pod článkem. Podle některých odborníků může rozsudek ze Štrasburku zcela změnit dosavadní praxi diskusí na internetových serverech.

Vydavatelé možná budou odpovědni už za to, že se urážlivý výrok v diskusi vůbec objeví, nikoli tedy „pouze“ za to, že ho na vyzvání neodstraní. Aby se vyhnuli trestnímu stíhání, museli by tedy buď diskuse zdrušit, nebo zaměstnat redaktory, kteří by příspěvky četli ještě před jejich zveřejněním. Zejména pro velké servery, kde se denně objevují tisíce příspěvků, by to mohlo být likvidační.

Podle Jaroslava Suchého by ale takové rozhodnutí štrasburského soudu bylo krokem správným směrem. „Kauzu ve Štrasburku a její historii samozřejmě sleduju,“ řekl Suchý serveru Romea.cz. „Ten rozsudek, který by byl ostatně závazný i pro Českou republiku, by měl jasně ukázat, že vydavatelé by se měli vyhnout rasistickým, antisemistským, urážlivým výrokům, které do diskusí nepatří. Měli by tedy zabránit předem, aby se na jejich stránkách objevily.“

Proti rozsudku městského soudu se odvolal i Jaroslav Suchý. Trvá na tom, aby mu bylo přiznáno odškodné ve výši 200 tisíc korun, které původně požadoval.

(V této souvislosti ještě stručné vyjasnění: V citovaném textu Parlamentní listy tvrdí, že Jaroslav Suchý požadoval 5 milionů korun, ale soud mu přiznal pouze 150 tisíc. Je to tvrzení zavádějící. Jaroslav Suchý sice původně 5 milionů požadoval, soud mu ale sdělil, že od soudních poplatků bude osvobozen pouze do částky 200 tisíc korun. Původní žalobu stáhl a v její konečné podobě požadoval odškodné 200 tisíc korun.)

Přečteno: 1237x
 

Kam dál:

Štítky:  

Internet, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo