romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přelomová kauza pokračuje: Parlamentní listy se odvolaly proti pokutě za rasistickou diskusi

20.2.2015 13:27
Parlamentní listy (Ilustrační FOTO: Romea.cz)
Parlamentní listy (Ilustrační FOTO: Romea.cz)

Jako první informoval před několika dny server Romea.cz o přelomovém verdiktu Městského soudu v Praze, který odsoudil vydavatele Parlamentních listů, společnost OUR MEDIA k zaplacení pokuty 150 000 korun za to, že neodstranil rasistickou diskusi pod dvěma články.

Společnost OUR MEDIA se proti verdiktu odvolala, což serveru Romea.cz potvrdil předseda jejího představenstva Jan Holoubek. Pokud jde o vyjádření k samotné při, odkázal Holoubek na stanovisko, které Parlamentní listy publikovaly už na konci ledna. V citovaném článku argumentuje mediální analytik Petr Žantovský jednak tím, že internetovým diskusím není třeba přikládat „význam, který nemají“, protože se do nich zapojujíl idé, „kterým něco v životě chybí“. Jednak tím, že omezení diskusí by bylo útokem na svobodu diskutujících i svobodu vydavatele.

Vývoj sporu bude o to zajímavější, že v těchto dnech je zodpovědnost za internetové diskuse předmětem jednání Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tam se dostal spor estonského vydavatele s místním podnikatelem, který se cítil být uražen diskusí pod článkem. Podle některých odborníků může rozsudek ze Štrasburku zcela změnit dosavadní praxi diskusí na internetových serverech.

Vydavatelé možná budou odpovědni už za to, že se urážlivý výrok v diskusi vůbec objeví, nikoli tedy „pouze“ za to, že ho na vyzvání neodstraní. Aby se vyhnuli trestnímu stíhání, museli by tedy buď diskuse zdrušit, nebo zaměstnat redaktory, kteří by příspěvky četli ještě před jejich zveřejněním. Zejména pro velké servery, kde se denně objevují tisíce příspěvků, by to mohlo být likvidační.

Podle Jaroslava Suchého by ale takové rozhodnutí štrasburského soudu bylo krokem správným směrem. „Kauzu ve Štrasburku a její historii samozřejmě sleduju,“ řekl Suchý serveru Romea.cz. „Ten rozsudek, který by byl ostatně závazný i pro Českou republiku, by měl jasně ukázat, že vydavatelé by se měli vyhnout rasistickým, antisemistským, urážlivým výrokům, které do diskusí nepatří. Měli by tedy zabránit předem, aby se na jejich stránkách objevily.“

Proti rozsudku městského soudu se odvolal i Jaroslav Suchý. Trvá na tom, aby mu bylo přiznáno odškodné ve výši 200 tisíc korun, které původně požadoval.

(V této souvislosti ještě stručné vyjasnění: V citovaném textu Parlamentní listy tvrdí, že Jaroslav Suchý požadoval 5 milionů korun, ale soud mu přiznal pouze 150 tisíc. Je to tvrzení zavádějící. Jaroslav Suchý sice původně 5 milionů požadoval, soud mu ale sdělil, že od soudních poplatků bude osvobozen pouze do částky 200 tisíc korun. Původní žalobu stáhl a v její konečné podobě požadoval odškodné 200 tisíc korun.)

Přečteno: 1231x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo