romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Průlomový rozsudek: Škola diskriminovala romské předškoláky, když je odmítla přijmout do první třídy

1.3.2017 21:45
Ilustrační FOTO: Amnesty International ČR
Ilustrační FOTO: Amnesty International ČR

Základní škola Pěší v Ostravě-Muglinově podle rozsudku okresního soudu v Ostravě diskriminovala dva romské předškoláky, když je odmítla při zápisu v roce 2014 přijmout do první třídy. Podle soudu se tím škola snažila neoprávněně regulovat počet romských dětí ve třídě. Soudce Jiří Šopek zamítl požadavek na finanční odškodnění 50.000 korun pro každé dítě. Škola se musí nynějším třeťákům do 30 dnů písemně omluvit.

Karvayová: Je to průlomový rozsudek

"Je to průlomový rozsudek. Poprvé v České republice už okresní soud uznal diskriminaci romských dětí v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a dokonce soudce ve svém odůvodnění rozsudku, konstatoval, že diskriminace romských dětí již při zápisu vede k vytváření segregovaných škol," okomentovala výsledek soudu pro server Romea.cz Magdalena Karvayová, BA, organizátorka romských komunit ve věci rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání z týmu Awen Amenca.

"Segregace dle soudce má negativní dopad na romské žáky, kteří mají mizivou šanci uspět na střední škole s maturitou a tím pádem je ovlivněna jejich budoucnost," dodala Karvayová.

Ředitel školy Kamil Krahula diskriminaci odmítá. Tvrdí, že zájemců bylo více, než mohl přijmout. Krahula se snažil přesvědčit pracovnice společnosti Vzájemné soužití, které oznámily, že k zápisu přijde dvanáct romských dětí ze Slezské Ostravy, aby předškoláky přihlásily i jinam. Podle Karvayvové ale navrhl segregovanou školu v Kučičkách ZŠ Škrobálkova, kde je 90 procent Romů. Pracovnice Vzájemného soužití si jeden z hovorů natočily a argumentovaly, že se ředitel choval diskriminačně.

"Tvrdil nám, že musí už přijmout devět romských dětí, které měly odklad z minulého roku, a když jich vezme více, začnou rodiče dětí z majoritní společnosti své děti odhlašovat," uvedla podle serveru iDNES.cz Jolana Šmarhovyčová. Podle Magdaleny Karvayové audionahrávky, které společně s Jolanou Šmarhovyčovou pořídily, sehrály důležitou roli při monitoringu zápisů, stejně jako jejich výpovědi a výpovědi zákonných zástupců chlapců.

Soudce: Ředitel neměl radost z romských dětí

Soudce uvedl, že ředitel školy předem věděl, kolik romských dětí se bude na školu hlásit. Podle něj je z důkazů jasné, že z toho neměl radost. Pro výběr, které děti přijmout, zvolil i test školní zralosti. Ten připravila škola a posuzoval, kdy dítě umí poznávat barvy, počítat či zná svou adresu.

"Test byl zdánlivě neutrální, škola jej ale využila jako nástroj k regulaci romských žáků," uvedl soudce. V testu podle školy právě předškoláci, jejichž zástupci se pak obrátili na soud, neuspěli.

"Není pravda, že v testu neuspěli. Testy byly zmanipulovány. Byly tam dvě paní učitelky. Jedna z nich zkoušela chlapce a rodiče si vyžádali vyhodnocení testu, protože sledovali zápisky paní učitelky. V hodnocení byla uvedena všude 0 a poznámka, že neuspěl, a proto rodiče žádali, aby se test provedl znovu. Jolana Šmarhovyčová, která zápis monitorovala, začala dítě před paní učitelkou zkoušet. Vše zvládl. Testu se ujala druhá paní učitelka, která první testy roztrhala a prozkoušela je znovu," popsala pro server Romea.cz průběh testování Magadlena Karvayová.

Matka jednoho ze žáků, stejně jako babička druhého, provádění testu a jeho výsledky vnímaly jako diskriminační. "Učitelka se mračila a syna okřikla, až plakal. Romské děti říkaly, že byla zlá. Na děti z většinové společnosti byly učitelky vlídnější,“ popisovaly test obě ženy. Podle jiných posudků byly na výuku připraveni dostatečně a dnes patří na svých školách mezi úspěšné žáky.

Podle soudce školu z diskriminačního jednání usvědčil i výrok, že pokud je ve třídě víc než pět romských dětí, rodiče ostatní děti začnou odhlašovat a přecházet na jiné školy. Pak by hrozilo, že vzniknou romské třídy, což prý řekl přímo ředitel.

"I kdyby to byla pravda, škola nesmí takto podléhat tlaku veřejného mínění. Naopak musí být příkladem, že i v takových třídách mohou děti dostat kvalitní vzdělání," uvedl soudce.

Škola oba romské chlapce chtěla přijmout až dodatečně, ale děti už v té době byly na jiné škole. I z důvodu, že škola dodatečně žáky chtěla přijmout, soud zamítl požadavek na odškodné. Podle soudce tím byla jejich psychická újma výrazně snížena.

Loni v březnu se rodiny obou chlapců pokusily o smír s vedením školy. Chtěly omluvu. Ředitel to odmítl, a proto následovala žaloba.

Ředitel ZŠ: Nikoho jsem nediskriminoval

Výhrady ředitel Krahula odmítl. "Nikoho jsem nediskriminoval," prohlásil s tím, že etnickou příslušnost předškoláků u zápisu neznal. "Dostal jsem jen výsledný seznam," uvedl. Podle něj vše způsobila nedostatečná kapacita školy, neboť v daném roce nemohl otevřít dvě třídy.

"Proto jsme přemýšleli, jak stanovit kritérium, podle kterého žáky vybrat," vysvětloval. Připustil, že testy zralosti nemusely být nejlepším řešením. Jeho advokát ale dodal, že neexistuje jasná metodika, jak v takových případech postupovat.

Rozsudek není pravomocný, Krahula zvažuje, zda se odvolá.

"Pro rodiče chlapců nebylo důležité vysoudit finanční odměnu, ale celé své úsilí vkládali do spravedlnosti. Jsou s rozsudkem nadměrně spokojeni a věří, že díky jejich boji, tak zachrání budoucnost dalším romským dětem, které mají právo na rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání. Proto i nadále náš tým Awen Amenca, chce pokračovat dál ve zplnomocňování a organizování romských rodičů ve věci rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání, jak v současné době činíme," uvedla pro server Magdalena Karvayová, BA.

Přečteno: 6173x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Diskriminace, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo