Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Přelomový verdikt: Za rasistickou diskusi mají Parlamentní listy zaplatit 150 000 korun

28. ledna 2015
Čtení na 5 minut

Český soud poprvé potrestal dosud nedostatečně postihovaný rasismus v internetových diskuzích pod články na zpravodajských serverech a na sociálních sítích. S žalobou na vydavatele Parlamentních listů OUR MEDIA u Městského soudu v Praze uspěl Jaroslav Suchý a vysoudil, zatím nepravomocně, za urážky v anonymní diskuzi 150 000 korun. Jde o zlom v přístupu českých soudů k tomuto druhu šíření rasismu a xenofobie?

Revoluční rozhodnutí

Co bylo předmětem soudního sporu? Šlo o čtenářskou diskuzi pod dvěma články, z nichž jeden se bezprostředně týkal žalobce Jaroslava Suchého a jeho setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou při jeho návštěvě Prahy (,,Ten který pohladil Obamu, žaloval Kalouska. Prý ho zbil a okradl“), druhý pojednával o konfliktu předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Vandase s Romy obecně. („Vandas chtěl zásah policie: Nafetovaná individua, křičel na Romy“).

V diskuzích se objevily rasistické příspěvky, osobní urážky Jaroslava Suchého i kombinace obojího, například: „Jak přijít lehce k penězům a na loupení, na to cikáni fištróna mají, ale když slyší slovo práce, dělají, že nevědí co to je! Měli toho šmejda Obamovy střelci odprásknout!“, „ten cikorek by potřeboval pořádně přes hubu a hlavně pracovat-krumpáčem do bezvědomí“, „Já bych ho hrozně rád také pohladil – okovanou botou do zadku. Hajzla.“, „Ten magor bude tak dlouho otravovat,až se někdo trefí pořádně.“ nebo „Já bych suchého hodil do Vltavy, aby nebyl takový suchar“.

Jde tedy bezesporu o xenofobní a rasistické urážky, které podle rozhodnutí soudkyně naplňují skutkovou podstatu podněcování k rasové nenávisti a hanobení rasy. Žalovaná strana navíc nereagovala na opakované výzvy žalobce k jejich odstranění, a to již od roku 2011, kdy ji k tomu bezprostředně po uveřejnění článků začal vyzývat. Soud proto rozhodl, že vydavatel Parlamentních listů je povinen uhradit žalobci částku 150 000 korun. Rozsudek dosud není pravomocný a OUR MEDIA se proti němu podle všeho odvolají.

„Zatím můžeme potvrdit jen to, že skutečně pan Jaroslav Suchý zažaloval společnost OUR MEDIA kvůli obsahu diskusí, jimiž se cítil dotčen na svých osobnostních právech. Proti rozsudku se odvoláme a teprve po posouzení odvolacím soudem bude možné rozhodnutí považovat za pravomocné a závazné,“ napsala ve vyjádření společnosti OUR MEDIA a.s. její právní zástupkyně Simona Pastrnková. „Nemůžeme ovšem primárně usuzovat na rasistický podtext. O rasistické urážky zde podle našeho názoru ani primárně nešlo.“

Přesto se jedná o významný precedent, protože rasistické urážky a poznámky podobného kalibru se pod texty pojednávajícími o Romech objevují ve čtenářských diskuzích běžně, aniž by byly postihovány. Nejpřísnějším trestem za šíření xenofobie a rasismu je tak dosud maximálně jejich smazání.

Zákon existuje, ale není uplatňován

David Slížek, šéfredaktor Lupa.cz: „Obecně mohu říct, že si nepamatuji, že by podobný verdikt v ČR padl.“

„Obecně mohu říct, že si nepamatuji, že by podobný verdikt v ČR padl,“ uvedl pro Romea.cz šéfredaktor portálu o internetu Lupa.cz David Slížek. „Existuje sice například známá kauza Prolux, ve které figurovalo naše vydavatelství Internet Info, ale ta se týkala firmy, která nás žalovala za kritické příspěvky v diskusi. Případ doputoval až k Nejvyššímu soudu a skončil tak, že jsme museli z diskuse smazat dvě urážlivá slova ("jak svině") a jinak mohly kritické příspěvky v diskusi zůstat,“ dodává.

David Slížek ovšem zároveň upozorňuje, že podle zákona (§ 5 odst. 1 zákona č. 480/2004 Sb.) platí, že vydavatel je odpovědný za obsah vložený uživatelem, a to ve dvou případech: pokud mohl vědět, že obsah je protiprávní, nebo pokud se prokazatelně dozvěděl o protiprávní povaze obsahu vkládaného uživatelem a neučinil kroky k jeho odstranění. „Většina on-line vydavatelů se (nejen) proto snaží diskuse pod články aspoň nějakým způsobem moderovat a závadný obsah mazat. Pokud tak nečiní, skutečně se vystavují riziku,“ připustil David Slížek.

Znamená to tedy, že v případě rasistických urážek v internetových diskuzích zákon na jejich úspěšné potírání existuje, pouze není využíván.

Možná i z toho důvodu, že v anonymních diskuzích může docházet k záměrným provokacím a mystifikacím. Teoreticky by tedy mohlo paradoxně dojít i k tomu, že by se někdo anonymně přihlásil do diskuze, kde by použil rasistické urážky, a potom by sám žaloval vydavatele, že závadný obsah včas a důsledně neodstranil.

V tomto duchu se snažila právní zástupkyně vydavatelství OUR MEDIA argumentovat tím, že je třeba rozlišovat mezi adresnými a anonymními diskusními příspěvky, s čímž se ovšem soud neztotožnil.

Suchý vede i další spory

„Policie je nečinná a není schopna bojovat proti rasismu na internetu,“ napsal ve svém vyjádření pro Romea.cz Jaroslav Suchý a vyjádřil obavu, že dokud nebudou podobné trestné činy postihovány, „bude internet zahlcen rasismem“. Navíc upozornil, že byl pobouřen tím, že právní zástupkyně OUR MEDIA Mgr. Simona Pastrňková se při soudním řízení, konkrétně při provádění důkazů čtením rasistických diskusí, nevhodně smála, za což musela být dokonce soudkyní napomenuta.

Jaroslav Suchý je v souvislosti se svým bojem proti rasové diskriminaci a snahám mediálně se zviditelnit veřejně známou osobou. Kromě „pohlazení Obamy“ na tom má zásluhu i psaní dalších stížností a podávání žalob. Vede například spor o ochranu osobnosti proti TV NOVA za reportáž Na vlastní oči z dubna roku 2009, proti ČT kvůli pořadu o jeho osobě v cyklu Reportéři ČT, dále proti vydavatelství MAFRA (mimochodem také kvůli rasistickým výrazům v internetových diskuzích pod redakčními články), a.s. i proti senátorovi Eybertovi za jeho údajně lživý výrok v TV NOVA a v ČT o padělaných dokumentech.

Jaroslav Suchý dále žaluje nejméně tři další subjekty za údajnou diskriminaci, kdy ho měly odmítnout zaměstnat kvůli jeho etnickému původu, a u nejvyššího soudu ČR kromě toho čeká na posouzení jeho dovolání ve věci obdobné antidiskriminační žaloby proti žalované společnosti Billa, spol., s.r.o..

V souvislosti s výše uvedeným pan Jaroslav Suchý prohlašuje, že má v plánu odejít do zahraničí, protože se v České republice cítí kvůli svému původu diskriminován. V minulosti se již pokoušel o získání politického azylu, jenomže neúspěšně.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon