romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Premiér Nečas se zúčastní pietního aktu v Letech u Písku. Čeněk Růžička se k akci staví kriticky

4.7.2012 15:59
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.

V pondělí se uskuteční pietní vzpomínka k uctění obětí romského holocaustu v Letech u Písku. Akci pořádá Památník Lidice ve spolupráci s úřadem vlády a zúčastní se jí i premiér Petr Nečas.

V tomto roce to bude již druhé pietní setkání u pomníku romských obětí koncentračního tábora v Letech. První se již tradičně konalo díky Výboru pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH v ČR) a proběhl 13. května.

Předseda VPORH Čeněk Růžička pietní akt pod aktovkou lidického Památníku kritizuje. „Není to smysluplné. Nikdo nás nekontaktoval. Žádná spolupráce při organizování neprobíhala. Poslali nám pouze pozvánku,“ řekl pro server Romea.cz Růžička.

První květnové pietní akce se zúčastnilo asi 250 lidí. Čeští vládní představitelé na pietní akt nedorazili, zúčastnili se zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, senátor Tomáš Tőpfer (ODS), Ondřej Liška, předseda Strany zelených, a Michaela Marksová Tominová, stínová ministryně ČSSD pro lidská práva a rodinu.

Program pondělní akce:
Místo: pomník Obětem cikánského internačního tábora v Letech

09:00 - položení květinových darů k pomníku Obětem cikánského internačního tábora v Letech
09:10 - ředitel Památníku Lidice přivítá účastníky piety
09:15 - projev premiéra Petra Nečase
09:25 - prohlídka expozic a naučné stezky KP Lety

Přečteno: 2682x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, Lety u Písku, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo