romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Premiér Rusnok by měl podle Celostátní asociace Romů obnovit post ministra pro lidská práva

Praha, 27.6.2013 10:14, (ROMEA)
Zakládající setkání Celostátní asociace Romů České republiky.  Foto: František Kostlán
Zakládající setkání Celostátní asociace Romů České republiky. Foto: František Kostlán

Celostátní asociace Romů zaslala redakci serveru Romea.cz otevřený dopis, kterým chce oslovit Jiřího Rusnoka jmenovaného prezidentem Milošem Zemanem novým premiérem. Text otiskujeme v plném znění:

Otevřený dopis: Premiér Rusnok by měl obnovit Ministra pro lidská práva

Působení bývalé vládní koalice v oblasti řešení situace romských komunit je pro nás  obrovským zklamáním. Nečasová vláda tuto oblast podceňovala a nevěnovala ji adekvátní  pozornost, o čemž mimo jiné svědčí i rezignace několika členů v Radě vlády ČR pro záležitosti romské menšiny. Bývalá vládní koalice nemá dle našeho názoru po všech skandálech morální právo, aby v tomto složení vládla i nadále. Z tohoto důvodu vítáme rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana pověřit složením nové vlády Jiřího Rusnoka. Jsme velmi rádi, že vznikne nová vláda, i když jen na časově omezenou dobu.

Vztahy většinové populace vůči romské menšině se v poslední době spíše vyostřují, a to i vlivem celkově špatné nálady ve společnosti způsobené dopady ekonomické krize, kdy veřejnost hledá viníka. Významně k negativním postojům přispívá i protiromská mediální „masáž“, která vrhá špatné světlo na romskou populaci, připisuje ji kolektivní vinu za činy jednotlivců či prezentuje o ní zavádějící a někdy i nepravdivé informace.

Tuto nelichotivou situaci a krizi v soužití mezi námi využívají extremisté ke svému zviditelnění se, což pokládáme za hrozbu pro další demokratický vývoj v naší zemi.

Jsme přesvědčení o tom, že současné řešení situace prostřednictvím agendy Vládní zmocněnkyně pro lidská práva je v praxi nedostatečné. Řešení této ožehavé problematiky si vyžaduje maximální politickou podporu a to nejenom samotného premiéra, ale i celé vlády ČR. Z tohoto důvodu vyzýváme designovaného premiéra české vlády Jiřího Rusnoka, aby znovu zřídil ministerstvo pro lidská práva. Pevně doufáme, že nový premiér nalezne pro tuto pozici vhodnou a dostatečnou erudovanou silnou osobnost, která by se pokusila o celkové zlepšení řešení politiky integrace romských komunit v České republice.

TZ Celostátní asociace Romů
Přečteno: 713x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo