Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Premiér Sobotka nechce další bezdomovce a požaduje změnu zákona.

16. června 2015
Čtení na 2 minuty

"Já se domnívám, že je nezbytné, aby ministerstvo práce reagovalo tím, že připraví novelu zákona, kde musíme nastavit jasná pravidla tak, aby se nestávalo, že se teď budou hromadit na ulici lidé, kteří nebudou mít nárok na jakoukoliv podporu ze strany státu," řekl Bohuslav Sobotka po včerejším zasedání vlády.

Reagoval tak na situaci, kterou vyvolala novela zákona o pomoci v hmotné nouzi: Podle ní od května schvalují žádosti o doplatek na bydlení lidem z ubytoven obce, nikoli úřady práce. Novela byla zamýšlena jako nástroj pro boj s „obchodníky s chudobou“, v některých obcích se ale obrátila proti samotným obyvatelům ubytoven.

Celkové počty schválených a zamítnutých žádostí známy nejsou, v některých městech může být ale situace kritická. Aktivista Kumar Vishwanathan odhaduje, že jen v Ostravě a Bohumíně mohou radnice zamítnout až 2 200 žádostí a „na ulici“ se tak může ocitnout až 7 000 lidí, (žadatelé o příspěvek plus jejich rodinní příslušníci).

Obce přistupují k posuzování žádosti velmi rozmanitě: Některé zamítají žádosti plošně – Ostrava Mariánské Hory a Bohumín (dohromady 724 žádostí). Jiné se k nim nevyjadřují, protože tvrdí, že nemají dostatek informací – Moravská Ostrava a Přívoz ( 247 žádostí), Cheb (37 žádostí). Tím je ovšem fakticky zamítají, protože pro přiznání doplatku je nezbytný souhlas obce. Jiné radnice vytvářejí soubory kritérií, které jsou vůči lidem z ubytoven více či méně vstřícné: Ostrava-Jih podobně jako některé jiné obce požaduje trvalé bydliště a žádné dluhy vůči městu, pro řadu žadatelů jsou to ovšem nesplnitelná kritéria. A protože jen v této městské části žádá o doplatek na bydlení přes 1000 osob, ukazuje se, že odhad Kumara Vishwanathana je realistický.

Také magistrát v Ústí nad Labem připravil podle mluvčí Romany Macové podrobná kritéria pro posuzování žádostí, která ovšem definitivně schválí až během několika týdnů. Zatím proto odsouhlasil 454 žádostí ale pouze na dobu 1-3 měsíců. I v Karviné radní podle mluvčí Šárky Swiderové požadují například trvalý pobyt a čeká je stále ještě vyřízení přibližně 300 žádostí o doplatek na bydlení.

Rozhodující pasáž o schvalování doplatků na bydlení obcemi se do novely dostala na základě pozměňovacího návrhu poslance Zbyňka Stanjury (ODS). Ministryně práce a sociálních věcí se změnou nesouhlasila, ale hlasování se účastnit nemohla – není poslankyní. Většina jejích kolegů ze sociální demokracie i jejich koaličních partnerů hlasovala pro novelu, (premiér Sobotka byl z hlasování omluven). Jasnou většinou schválili později novelu i senátoři, (ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se hlasování zdržel).

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon