romea - logo
28. listopadu 2020 (sobota)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Premiér Sobotka nechce další bezdomovce a požaduje změnu zákona.

16.6.2015 15:29
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)

"Já se domnívám, že je nezbytné, aby ministerstvo práce reagovalo tím, že připraví novelu zákona, kde musíme nastavit jasná pravidla tak, aby se nestávalo, že se teď budou hromadit na ulici lidé, kteří nebudou mít nárok na jakoukoliv podporu ze strany státu," řekl Bohuslav Sobotka po včerejším zasedání vlády.

Reagoval tak na situaci, kterou vyvolala novela zákona o pomoci v hmotné nouzi: Podle ní od května schvalují žádosti o doplatek na bydlení lidem z ubytoven obce, nikoli úřady práce. Novela byla zamýšlena jako nástroj pro boj s „obchodníky s chudobou“, v některých obcích se ale obrátila proti samotným obyvatelům ubytoven.

Celkové počty schválených a zamítnutých žádostí známy nejsou, v některých městech může být ale situace kritická. Aktivista Kumar Vishwanathan odhaduje, že jen v Ostravě a Bohumíně mohou radnice zamítnout až 2 200 žádostí a „na ulici“ se tak může ocitnout až 7 000 lidí, (žadatelé o příspěvek plus jejich rodinní příslušníci).

Obce přistupují k posuzování žádosti velmi rozmanitě: Některé zamítají žádosti plošně – Ostrava Mariánské Hory a Bohumín (dohromady 724 žádostí). Jiné se k nim nevyjadřují, protože tvrdí, že nemají dostatek informací – Moravská Ostrava a Přívoz ( 247 žádostí), Cheb (37 žádostí). Tím je ovšem fakticky zamítají, protože pro přiznání doplatku je nezbytný souhlas obce. Jiné radnice vytvářejí soubory kritérií, které jsou vůči lidem z ubytoven více či méně vstřícné: Ostrava-Jih podobně jako některé jiné obce požaduje trvalé bydliště a žádné dluhy vůči městu, pro řadu žadatelů jsou to ovšem nesplnitelná kritéria. A protože jen v této městské části žádá o doplatek na bydlení přes 1000 osob, ukazuje se, že odhad Kumara Vishwanathana je realistický.

Také magistrát v Ústí nad Labem připravil podle mluvčí Romany Macové podrobná kritéria pro posuzování žádostí, která ovšem definitivně schválí až během několika týdnů. Zatím proto odsouhlasil 454 žádostí ale pouze na dobu 1-3 měsíců. I v Karviné radní podle mluvčí Šárky Swiderové požadují například trvalý pobyt a čeká je stále ještě vyřízení přibližně 300 žádostí o doplatek na bydlení.

Rozhodující pasáž o schvalování doplatků na bydlení obcemi se do novely dostala na základě pozměňovacího návrhu poslance Zbyňka Stanjury (ODS). Ministryně práce a sociálních věcí se změnou nesouhlasila, ale hlasování se účastnit nemohla – není poslankyní. Většina jejích kolegů ze sociální demokracie i jejich koaličních partnerů hlasovala pro novelu, (premiér Sobotka byl z hlasování omluven). Jasnou většinou schválili později novelu i senátoři, (ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se hlasování zdržel).

Přečteno: 1029x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, ubytovny, Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier, Michaela Marksová-Tominová, Kumar VishwanathanHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo