romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Premiér Sobotka nechce další bezdomovce a požaduje změnu zákona.

16.6.2015 15:29
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)

"Já se domnívám, že je nezbytné, aby ministerstvo práce reagovalo tím, že připraví novelu zákona, kde musíme nastavit jasná pravidla tak, aby se nestávalo, že se teď budou hromadit na ulici lidé, kteří nebudou mít nárok na jakoukoliv podporu ze strany státu," řekl Bohuslav Sobotka po včerejším zasedání vlády.

Reagoval tak na situaci, kterou vyvolala novela zákona o pomoci v hmotné nouzi: Podle ní od května schvalují žádosti o doplatek na bydlení lidem z ubytoven obce, nikoli úřady práce. Novela byla zamýšlena jako nástroj pro boj s „obchodníky s chudobou“, v některých obcích se ale obrátila proti samotným obyvatelům ubytoven.

Celkové počty schválených a zamítnutých žádostí známy nejsou, v některých městech může být ale situace kritická. Aktivista Kumar Vishwanathan odhaduje, že jen v Ostravě a Bohumíně mohou radnice zamítnout až 2 200 žádostí a „na ulici“ se tak může ocitnout až 7 000 lidí, (žadatelé o příspěvek plus jejich rodinní příslušníci).

Obce přistupují k posuzování žádosti velmi rozmanitě: Některé zamítají žádosti plošně – Ostrava Mariánské Hory a Bohumín (dohromady 724 žádostí). Jiné se k nim nevyjadřují, protože tvrdí, že nemají dostatek informací – Moravská Ostrava a Přívoz ( 247 žádostí), Cheb (37 žádostí). Tím je ovšem fakticky zamítají, protože pro přiznání doplatku je nezbytný souhlas obce. Jiné radnice vytvářejí soubory kritérií, které jsou vůči lidem z ubytoven více či méně vstřícné: Ostrava-Jih podobně jako některé jiné obce požaduje trvalé bydliště a žádné dluhy vůči městu, pro řadu žadatelů jsou to ovšem nesplnitelná kritéria. A protože jen v této městské části žádá o doplatek na bydlení přes 1000 osob, ukazuje se, že odhad Kumara Vishwanathana je realistický.

Také magistrát v Ústí nad Labem připravil podle mluvčí Romany Macové podrobná kritéria pro posuzování žádostí, která ovšem definitivně schválí až během několika týdnů. Zatím proto odsouhlasil 454 žádostí ale pouze na dobu 1-3 měsíců. I v Karviné radní podle mluvčí Šárky Swiderové požadují například trvalý pobyt a čeká je stále ještě vyřízení přibližně 300 žádostí o doplatek na bydlení.

Rozhodující pasáž o schvalování doplatků na bydlení obcemi se do novely dostala na základě pozměňovacího návrhu poslance Zbyňka Stanjury (ODS). Ministryně práce a sociálních věcí se změnou nesouhlasila, ale hlasování se účastnit nemohla – není poslankyní. Většina jejích kolegů ze sociální demokracie i jejich koaličních partnerů hlasovala pro novelu, (premiér Sobotka byl z hlasování omluven). Jasnou většinou schválili později novelu i senátoři, (ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se hlasování zdržel).

Přečteno: 1025x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, ubytovny, Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier, Michaela Marksová-Tominová, Kumar VishwanathanHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo