romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Premiér Sobotka před summitem EU: Jsme proti kvótám, odmítáme se vzdát kontroly nad přílivem migrantů.

25.6.2015 16:04
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)

Česká republika odmítá návrhy na povinné přerozdělování uprchlíků, uvedl premiér Bohuslav Sobotka při příchodu na dnešní summit Evropské unie v Bruselu. Povinné kvóty, které v květnu navrhla Evropská komise, nejsou podle názoru Prahy řešením nynější migrační krize. Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk před zahájením vrcholné schůzky připustil, že mezi členskými zeměmi neexistuje ohledně povinných kvót pro přijímání uprchlíků shoda. "Je chyba, pokud by se summit soustředil na přerozdělování uprchlíků. To není řešení té současné krize," prohlásil český premiér. Mezi způsoby řešení podle něj naopak patří zajištění skutečného fungování vnější hranice schengenského prostoru.

Dalším bodem, který premiér zmínil, je nutnost zajistit návrat těch migrantů, kteří do Evropy přijeli z ekonomických důvodů a nemají právo na azyl.

Předseda české vlády zmínil také nutnost zásahu proti sítím pašeráků lidí jak na evropském území, tak na moři. Podle evropské agentury Frontex od počátku roku se do Itálie dostalo dalších více než 47.000 nelegálních imigrantů a do Řecka více než 48.000. Sobotka se vyslovil také pro zřízení středisek mimo evropské území, kde by žadatelé o azyl mohli čekat, zda jej skutečně získají.

Migraci podle předsedy vlády nezastaví kvóty ani přerozdělování. "My jsme jako ČR proti povinnému přerozdělování uprchlíků v rámci EU, takto budu na jednání vystupovat," řekl dnes premiér novinářům.

Povinné kvóty, které komise navrhla počítat podle počtu obyvatel přijímajících zemí, jejich ekonomického výkonu či dříve udělených azylů, ale zřejmě na summitu neprojdou i podle názoru stálého předsedy jednání Tuska. Proti není jen Česko, na které by takto připadlo přes 1300 osob, ale také další země EU.

Tusk nicméně zdůraznil, že dobrovolné kvóty budou fungovat jen v případě, že se do řešení problému s přívalem uprchlíků zapojí všechny země a přijdou s konkrétními a závaznými návrhy. Dodat by je podle něj měly do konce července. "Solidarita bez nutných obětí je jen čistým pokrytectvím, nepotřebujeme prázdná slova o solidaritě, ale závazky a čísla," dodal.

"Potřebujeme komplexní a koordinovaný přístup, Británie v něm bude hrát svou roli," sdělil pouze britský premiér David Cameron, jehož vláda povinné kvóty rovněž odmítá.

Návrh závěrů summitu dosud počítal s tím, že v příštích dvou letech by země EU převzaly od Itálie a Řecka 40.000 migrantů. Do konce příštího měsíce by se podle návrhu mělo rozhodnout, jak si je rozdělí. Ani tato "měkčí" varianta se ale českým diplomatům nelíbí.

"Pokud v závěrech zůstane povinné přerozdělování, pak mé stanovisko k těmto závěrům bude negativní," řekl Sobotka. Nesouhlasil by ani s dočasným spuštěním systému kvót, byla by to podle něj pouze cesta k trvalému přerozdělovacímu mechanismu. Podle premiéra by otázka migrace měla zůstat v kompetenci národních vlád.

"Jednoznačně se odmítáme vzdát kontroly nad přílivem migrantů do České republiky... nechceme, aby o tom rozhodovali v Bruselu, protože si myslíme, že by to dále poškodilo integritu EU... Jakmile schválíme kvóty, tak to znamená pozvánku pro další ekonomické migranty do Evropy. Evropa na ně není připravena," uvedl premiér ještě před odletem do Bruselu.

Přečteno: 405x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo