romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Premiéra dokumentů natáčených Romy o Romech slavila ve Francouzském institutu úspěch

Praha, 20.5.2014 12:37, (ROMEA)
Natáčení v Krupce - muzikanti kapely Dela Negra (FOTO: ROMEA)
Natáčení v Krupce - muzikanti kapely Dela Negra (FOTO: ROMEA)

V pondělí 12. května se v kinosále Francouzského institutu sešla téměř stovka diváků. Dorazili na premiéru tří z pěti dokumentárních filmů, které vznikly v rámci projektu Europe: A Roma Homeland – Náš sen. Jedním z promítaných snímků byl také český dokument, který nese jméno „Protože je naděje“. Vypráví o romském aktivistovi z o.s. Konexe Jožkovi Mikerovi a skupině romských mladíků z Krupky, kterých se ujal.

Jako první v pořadí byl promítaný dokument z Rumunska s názvem Příběh dvou vesnic zachycující rychle se šířící fenomén letničních hnutí, která si mezi nejen rumunskými Romy získávají stále více příznivců. Snímek silný náboženský faktor ukazuje jako možný zdroj změny, na kterou tak dlouho čekají.

Na začátku druhého, slovenského, dokumentu Domov je domov nás filmaři vrátili do března roku 2012, kdy požár zdevastoval hrad Krásná Hôrka nedaleko maďarských hranic. Tato událost velmi vyhrotila poměry v obci Krásnohorské Podhradie, protože oheň měli nedbalostí založit dva chlapci z blízké romské osady. Dokument ukazuje rostoucí netoleranci a nevraživost slovenské majority vůči Romům a také snahu Štefana Szaniszló, člověka, který věnoval svůj pozemek pod některými romskými domky extremistovi Marianovi Kotlebovi, o „vyčištění“.

Promítání uzavřel český snímek Protože je naděje, v kterém sledujeme obdivuhodný zápal romského aktivisty Jožky ze severočeské Krupky pro povzbuzení sebevědomí a romské identity mezi mladými lidmi, které do velké míry všichni ostatní odepsali.

Romští mladíci podávají prostřednictvím rapu a hip-hopu zprávu o tom, že jsou tady a silně vnímají negativní naladění společnosti proti nim. Vystupováním usilují o rovné postavení Romů a jejich přijetí většinovou společností. Jožka jakožto jejich mentor a průvodce kluky vede k zájmu o romskou historii a kulturu a diskutuje s nimi o aktuálních tématech spojených se soužitím Romů a majority.

Krupka a okolí města zažilo v posledních letech několik násilných neonacistických demonstrací a incidentů. Při jednom dokonce došlo k vraždě mladého Roma v nedalekých Teplicích. Jožka vede chlapce k tomu, aby si budovali vlastní životní cíle a drželi se daleko od drog a násilí. Tím, že začali rapovat o neonacismu, chudobě, drogách a životě na ubytovnách se stali mladými aktivisty.

Na dokumentu se podílel autorský tým ve složení František Bikár, Martin Grinvalský, Adéla Zicháčková, Viera Lacková, Jarmila Balážová a stážistka Emmie Bultemeierová. Celý tým vedli dokumentaristé Josh Meltzer (Western Kentucky University) a Rich Beckman (University of Miami, Florida).

Po promítání následovala debata s jedním z tvůrců českého snímku Františkem Bikárem a také hlavní postavou dokumentu Jožkou Mikerem. Diskuze s diváky se zúčastnil také Rich Beckman. Na úplný závěr večera vystoupili se svým rapem také tři "Jožkovi" kluci z kapely De La Negra.

Celovečerní dokument Náš sen (Our Dream) upozorňuje v pěti kapitolách natočených v zemích Střední a Východní Evropy na problémy, kterým Romové v Evropě čelí. Všech pět snímků natáčely autorské týmy romských a neromských novinářů ve spolupráci s americkými profesionálním dokumentaristy.

Dokumenty vznikly v rámci projektu Europe: A Homeland for the Roma, který realizuje Transitions Online (TOL) ve spolupráci s organizacemi z pěti evropských zemí. Realizaci české části dokumentu zajistila ROMEA, o.p.s.

Projekt vznikl díky finanční podpoře Evropské unie, Programu základních práv a občanství (Fundamental Rights and Citizenship Programme) a díky podpoře Nadace ERSTE.

Přečteno: 1427x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dokumentární fillm, Dokumenty, Soužití, Xenofobie, Rasismus, Rumunsko, Slovensko, Krupka, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo