romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Premiéři visegrádské čtyřky budou jednat o řešení migrační krize. Podle Orbána hrozí Evropě zánik

4.9.2015 11:10
Muž a žena se vrhli do kolejiště i se svým malým dítětem potom co je 3. 9. 2015 maďarští policisté donutili vystoupit z vlaku v Bicske. (FOTO: ČTK)
Muž a žena se vrhli do kolejiště i se svým malým dítětem potom co je 3. 9. 2015 maďarští policisté donutili vystoupit z vlaku v Bicske. (FOTO: ČTK)

O řešení migrační krize budou dnes v Praze jednat premiéři zemí visegrádské skupiny (V4) na mimořádném summitu. Šéfové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska chtějí sladit své postoje k této problematice před dalšími jednáními na evropské úrovni a prodiskutovat některá konkrétní opatření související s přílivem uprchlíků, kterému v posledním období čelí zejména Maďarsko.

Česko bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chtít, aby summit podpořil zřízení přijímacích středisek pro uprchlíky na vnější hranici schengenského prostoru nebo důraznější zásah proti pašerákům lidí.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) už dříve ČTK řekl, že Sobotka bude se svým slovenským protějškem Robertem Ficem, polskou kolegyní Ewou Kopaczovou a předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem jednat o posílení ochrany schengenských hranic nebo o zvýšení pomoci regionům, odkud uprchlíci do Evropy míří.

Mluvit by také měli o přímé pomoci Maďarsku či o takzvaném seznamu bezpečných zemí, jejichž občany je možné automaticky vracet, pokud jsou zadrženi jako migranti. Premiéři V4 pravděpodobně rovněž zopakují nesouhlas s povinnými kvótami na přerozdělování běženců v EU, kvůli němuž čelily země ze střední a východní Evropy kritice ze strany některých starých členských států unie.

Výsledkem dnešního setkání bude společné prohlášení, v němž předsedové vlád V4 chtějí shrnout, co země "Visegrádu" mohou udělat pro řešení migrační krize a o jakých tématech by se kvůli tomu mělo diskutovat na evropské úrovni. Podle Orbána se bude diskutovat o možnosti mimořádného summitu EU. Na dnešní jednání naváže v pondělí v Bratislavě schůzka Sobotky a Fica s rakouským premiérem Wernerem Faymannem.

O migraci budou dnes v Praze jednat také ministři vnitra ČR a Slovenska Milan Chovanec a Robert Kaliňák.

Maďarsko si s uprchlíky neví rady, lže jim a podvádí je

Jednání probíhá ve chvílích, kdy maďarské úřady zadržují na budapešťské Východním nádraží (Keleti) tisíce uprchlíků, kteří se chtějí do Německa. Nejdříve asi 3000 uprchlíků pustili do vlaků směřující do Německa, pak nádraží uzavřeli a později dokonce zrušili mezinárodní vlakové spoje do západní Evropy.

Místo toho byly připraveny dvě zvláštní soupravy, které měly migranty převézt jen do Šoproně u rakouských hranic. První souprava přeplněná běženci však skončila po ujetí zhruba 40 kilometrů v Bicske, kde je centrum pro příjem uprchlíků.

Žádná další souprava "do Šoproně" podle zpravodaje ČTK už nevyjela. Mezi utečenci na nádraží Keleti se totiž rychle roznesla zpráva o osudu jejich druhů z prvního vlaku v Bicske.

Policisté uprchlíkům v Bicske nařídili, aby odešli do tamního přijímacího střediska pro uprchlíky, zatímco ostatní cestující mohli přestoupit do jiné soupravy pokračující v cestě. Rozzlobení imigranti bušili pěstmi do vagonů, někteří si lehli na koleje a několik desítek jich podle agentury Reuters uteklo. Potom vypukly potyčky, když migranti přetlačili policisty a znovu vtrhli do vagonů, jimiž předtím přijeli. Asi tři desítky protestujících se uchýlily do nádražní budovy.

Policie pak začala z nádraží vytlačovat novináře s poukazem na to, že objekt je "operační zónou".

Asi 500 uprchlíků pak noc ze čtvrtka na pátek přečkalo ve vagonech.

Agentura MTI ve čtvrtek večer informovala, že podobná situace zavládla na nádraží v obci Nagyszentjános u města Győru na západě země. Kolem 140 běženců tam bylo ve čtvrtek odpoledne přinuceno vystoupit z vlaku vypraveného z Keleti a policie se je snažila přesvědčit k odjezdu do blízkého záchytného tábora k registraci.

"Chceme jet do Vídně" provolávalo podle MTI zhruba 30 protestujících lidí, většinou mužů. Tvrdili přitom, že mají všechny nezbytné dokumenty a nechápou, proč je chce policie kontrolovat. I tady, stejně jako v Bicske, migranti odmítali přijmout jídlo a vodu, které jim nabízela policie.

Podle ranní zprávy agentury stovka lidí do přistavených autobusů skutečně nastoupila a odjela. Až v noci na dnešek se podvolilo i zbylých 39 většinou syrských mužů.

Orbán: Evropě hrozí zánik

Maďarský premiér Viktor Orbán obhajoval přístup své země k řešení nynější migrační krize i v Bruselu. "My Maďaři se bojíme, lidé v Evropě se bojí, protože vidíme, že evropští lídři, včetně premiérů, nejsou schopni kontrolovat situaci," prohlásil Orbán.

Německé politiky pak pobouřil výrok maďarského premiéra Viktora Orbána, že přistěhovalecká vlna je německý problém.

Orbán je přesvědčený, že Evropě hrozí zánik, pokud Evropská unie nebude chránit své hranice. "Jestliže nebudeme chránit naše hranice, pak přijdou do Evropy znovu a znovu desítky milionů," prohlásil podle agentury MTI šéf maďarské vlády, když hovořil o svém čtvrtečním jednání v Bruselu. Poukázal přitom na zásadní rozdíly v názorech mezi Evropskou unií a Maďarskem.

Postěžoval si přitom na to, že většina vedoucích činitelů EU si myslí, že do unie by měl být vpuštěn každý. "Jestli ale necháme přijít každého, pak to znamená konec Evropy," zdůraznil Orbán, podle něhož by v takovém případě byla masová migrace "nekonečná".

Češi propouštějí syrské uprchlíky z lágrů

Česká policie druhý den pokračuje v propouštění celkem 230 uprchlíků ze Sýrie, kteří již dříve požádali v Maďarsku o azyl. Během dneška jich z uprchlických zařízení odejde zhruba padesátka, stejný počet propustili policisté ve čtvrtek, řekla dnes ráno ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Pokud bude propouštění pokračovat stejným tempem, mělo by skončit do čtyř dnů, dodala. "Všichni budou informováni o tom, že mohou v ČR požádat o azyl. Pokud tuto možnost nezvolí, dostanou tzv. výjezdní příkaz, podle něhož by měli opustit ČR do sedmi dní," popsala již dříve postup policie vůči migrantům.

Syřané jsou propouštění ze tří uprchlických zařízení, která se nacházejí v Zastávce u Brna na jihu Moravy, Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku a Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Ve čtvrtek policie některé z propuštěných odvezla na železniční nádraží, někteří běženci se na něj vydali sami. Je na cizincích, zda pojedou zpátky do Maďarska, nebo vycestují do Německa.

Podle platných předpisů by se měli tito cizinci vrátit do Maďarska, kde již požádali o azyl. Většina z nich ale směřuje za vidinou lepšího života do Německa.

Fico: Evropská politika, co se týká migrace, absolutně selhala

„Evropa čelí nekontrolovanému přílivu uprchlíků z různých částí světa. Evropská politika, co se týká migrace, absolutně selhala,“ řekl již dříve slovenský premiér Robert Fico Fico dodal, že pokud se v unii opětovně objeví myšlenka povinných kvót pro migranty, Slovensko ji odmítne.

Podle slovenského premiéra má každá země právo vybrat si, o koho se dokáže reálně postarat. „Buďme upřímní, vždyť my nejsme schopni integrovat vlastní romské spoluobčany, kterých máme statisíce. Jak můžeme integrovat lidi, kteří jsou navíc někde zcela jinde, a to způsobem života i náboženstvím?“ dodal.

FOTOGALERIE

teď jsme se vrátili z Budapešti z nádraží Keleti... první várku místní dobrovolnická organizace přijala s obrovským nadš...

Posted by Petr Zewlakk Vrabec on 4. září 2015

Přečteno: 634x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Imigrace, Migrace, Uprchlíci, Slovensko, Maďarsko, PolskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo