romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Přerov na 1. máje: V obležení pravicových extremistů i komunistů

Přerov, 26.4.2013 17:00, (ROMEA)

 

Velké pozdvižení čeká Přerov na prvního máje. Ten tentokrát nebude pro mnohé probíhat v duchu svátku práce ani času lásky. Centrum města totiž ovládnou pravicoví extremisté, kteří mají v plánu dvoukilometrový pochod městem. Kvůli možným komplikacím zrušilo město tradiční májový program, svůj mítink na Žerotínově náměstí raději odvolala také ČSSD. Naopak komunisté strach nemají a na Horním náměstí se sejdou.Informuje o tom server Přerov - nejlepší adresa.

Jelikož se jedná o jedinou akci stoupenců krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti v celé republice, město se snaží ve spolupráci s policisty, hasiči i technickými službami na první květen pořádně připravit. "Policie tuto akci označila za rizikovou a doporučila nám, aby se v této době raději v Přerově neuskutečňovaly žádné jiné akce. Proto jsme zrušili prvomájovou veselici a přesunuli ji na víkend. Naštěstí už upřesnili také čas pochodu, který mají extremisté naplánován od 14:00 do 18:00," uvedl primátor Jiří Lajtoch. A dodal, že se v ČSSD dohodli, že tentokrát zruší také svůj tradiční prvomájový mítink, který probíhá na Žerotínově náměstí.

Komunistická strana Čech a Moravy se rozhodla své tradice neměnit, a to i navzdory běsnícím radikálům. Svůj program však zahájí v dopoledních hodinách, takže by čistě teoreticky ke střetu nemělo vůbec dojít. Horní náměstí tedy obsadí příznivci této strany od 9:00 do 13:00 hodin. 

Extrémní levici ve 14:00 hodin vystřídá extrémní pravice. Hlavní proslovy by měly začít na náměstí TGM. Poté se pochod přesune do dalších, poměrně frekventovaných ulic města. S jistými dopravními omezeními by proto měli počítat také řidiči. Tentokrát totiž pochod povede přímo centrem města. Extremisté tedy tentokrát nemají namířeno do lokalit obývaných zdejšími Romy, kteří by v té době měli mít připraven vlastní hudební program

„Extremisté se vydají Kratochvílovou ulicí, ulicí Komenského, Havlíčkovou, Čechovou, Šířavou a po Žerotínově náměstí a Wilsonově ulici zpět na náměstí TGM. Po cestě jsou i čtyři kostely, a tak varovné dopisy dostali také faráři," sdělil mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal, který uvedl, že všem obyvatelům bydlícím na trase pochodu budou do schránek doručeny informativní letáky vysvětlující, jak si mají chránit svůj majetek.

Svátek práce si tedy nejspíš nevychutnají nejen policisté a hasiči, ale také úředníci přerovského magistrátu, kteří budou společně dohlížet na to, zda pravicoví radikálové nejednají nezákonně. „Pokud dojde k porušení zákona, jsme připraveni shromáždění okamžitě rozpustit,“ uvedl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík. Město může při přípravách těžit také ze svých vlastních zkušeností. Radikálové totiž nepořádají v Přerově pochod poprvé, organizovali jej již v letech 2007, 2009 a 2011.

fk, Přerov - nejlepší adresa
Přečteno: 1096x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Demonstrace, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo